Notowania

5G w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji liczy na 5 mld złotych z aukcji częstotliwości sieci

– Resort cyfryzacji zakłada, że z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 roku do budżetu może wpłynąć nawet 4-5 mld złotych – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Ostateczna wartość wpływów będzie zależała od ofert operatorów sieci 5G.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Marek Zagórski (na zdjęciu) wyraża duży optymizm co do przyszłości sieci 5G w Polsce. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Zagórski, który rozmawiał z dziennikarzami PAP, wskazał, na jakiej podstawie kierowany przez niego resort oszacował wpływy do budżetu z tytułu aukcji.

– Braliśmy pod uwagę wyniki postępowań selekcyjnych aukcji częstotliwości dla sieci 5G np. w Niemczech, oczywiście przy zachowaniu wszystkich czynników korygujących – wytłumaczył minister. Dodał też, że w budżecie zapisano niższą kwotę wpływów z tego tytułu, a ostatecznej jej wysokości "zdecydują ci, którzy będą chcieli zapłacić".

Zagórski wskazał, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje zakończyć aukcje częstotliwości dla sieci 5G w Polsce w połowie 2020 roku. Oznacza to, że wpływy z aukcji zostałyby uchwycone jeszcze w przyszłorocznym budżecie.

Zobacz także: Przetargi na obsługę 5G. "Polska zarobi na tym miliardy złotych"

Czego wymagają organy państwowe od operatorów? Minister Zagórski przypomniał, że, po udostępnieniu im częstotliwości, będzie się od nich oczekiwać, że zbudują sieć 5G w co najmniej jednym dużym polskim mieście.

Technologia 5G, gwarantująca szybszy mobilny transfer danych, ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na ich wymianę
Jak technologia 5G zmieni świat

– Budowa sieci 5G będzie oparta w dużej części o istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną. Ten fakt, jak również testy sieci 5G prowadzone przez operatorów w kilku miastach w Polsce i ich obiecujące wyniki, pozwalają nam sądzić, że ten plan uda się zrealizować – powiedział polityk.

Zagórski ocenił, że w sieć 5G wystartuje jeszcze w przyszłym roku w jednym z trzech największych miast. W jego ocenie, szlaki dla nowego systemu przetrze Warszawa, Kraków albo Łódź, choć nie wyklucza, że odpowiednia infrastruktura powstanie w innym mieście.

Play chce włączyć się w budowę wspólnej infrastruktury usług w technologii 5G.
Budowa sieci 5G w Polsce. Play chce dołączyć

Minister wytłumaczył przy tym, że "jednym z czynników decydujących jest głębokość rynku, zwłaszcza, że trzeba pamiętać, że smartfony 5G są cały czas droższe". Jednak, w jego ocenie, ceny telefonów obsługujących 5G będą spadać, gdyż taką politykę będą prowadzić operatorzy, którym będzie zależało, aby Polacy przechodzili na funkcjonowanie w sieci 5G.

PAP przypomina, że Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz operatorzy telekomunikacyjni podpisali porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad powołaniem spółki Polskie 5G do budowy wspólnej infrastruktury usług w technologii 5G. Do porozumienia weszli m.in. Exatel, Orange Polska, T-Mobile Polska i Polkomtel, "przy udziale" operatora sieci Play.

Według informacji "Rzeczpospolitej" Mateusz Morawiecki w czwartek pojawi się w Sztokholmie
Morawiecki w Szwecji. Chce przenieść do Polski produkcję sprzętu sieci 5G

Komisja Europejska chce do 2020 roku objąć siecią 5G przynajmniej jedno miasto każdego kraju członkowskiego. Do 2025 roku natomiast objęte nią miałyby być wszystkie większe miasta w UE oraz główne szlaki transportowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: marek zagórski, 5g, polska, infrastruktura, ministerstwo cyfryzacji, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2019

ojejto w PO PSL i SLD znowu żałoba, że tyle kasy do Polaków trafi, zamiast na chlanie u Sowy, na zegarki, sztabki złota i na konta w Szwajcarii

18-11-2019

BARTEK2Trzeba przetestowac na narodzie Polskim nowe technologie.Sluzba zdrowia juz nie wyrabia a teraz sie zacznie.Bedziemy padac jak muchy.

18-11-2019

pisowskiWUJMinisterstwo Cyfryzacji jak potruje Polaków to kto bedzie płacił podatki.......

Rozwiń komentarze (36)