Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

5G w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji liczy na 5 mld złotych z aukcji częstotliwości sieci

36
Podziel się

– Resort cyfryzacji zakłada, że z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 roku do budżetu może wpłynąć nawet 4-5 mld złotych – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Ostateczna wartość wpływów będzie zależała od ofert operatorów sieci 5G.

Marek Zagórski (na zdjęciu) wyraża duży optymizm co do przyszłości sieci 5G w Polsce.
Marek Zagórski (na zdjęciu) wyraża duży optymizm co do przyszłości sieci 5G w Polsce. (East News, Piotr Molecki/East News)
bDYAGlhN

Zagórski, który rozmawiał z dziennikarzami PAP, wskazał, na jakiej podstawie kierowany przez niego resort oszacował wpływy do budżetu z tytułu aukcji.

– Braliśmy pod uwagę wyniki postępowań selekcyjnych aukcji częstotliwości dla sieci 5G np. w Niemczech, oczywiście przy zachowaniu wszystkich czynników korygujących – wytłumaczył minister. Dodał też, że w budżecie zapisano niższą kwotę wpływów z tego tytułu, a ostatecznej jej wysokości "zdecydują ci, którzy będą chcieli zapłacić".

Zagórski wskazał, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje zakończyć aukcje częstotliwości dla sieci 5G w Polsce w połowie 2020 roku. Oznacza to, że wpływy z aukcji zostałyby uchwycone jeszcze w przyszłorocznym budżecie.

bDYAGlhP
Zobacz także: Zobacz także: Przetargi na obsługę 5G. "Polska zarobi na tym miliardy złotych"

Czego wymagają organy państwowe od operatorów? Minister Zagórski przypomniał, że, po udostępnieniu im częstotliwości, będzie się od nich oczekiwać, że zbudują sieć 5G w co najmniej jednym dużym polskim mieście.

bDYAGlhV

– Budowa sieci 5G będzie oparta w dużej części o istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną. Ten fakt, jak również testy sieci 5G prowadzone przez operatorów w kilku miastach w Polsce i ich obiecujące wyniki, pozwalają nam sądzić, że ten plan uda się zrealizować – powiedział polityk.

Zagórski ocenił, że w sieć 5G wystartuje jeszcze w przyszłym roku w jednym z trzech największych miast. W jego ocenie, szlaki dla nowego systemu przetrze Warszawa, Kraków albo Łódź, choć nie wyklucza, że odpowiednia infrastruktura powstanie w innym mieście.

Minister wytłumaczył przy tym, że "jednym z czynników decydujących jest głębokość rynku, zwłaszcza, że trzeba pamiętać, że smartfony 5G są cały czas droższe". Jednak, w jego ocenie, ceny telefonów obsługujących 5G będą spadać, gdyż taką politykę będą prowadzić operatorzy, którym będzie zależało, aby Polacy przechodzili na funkcjonowanie w sieci 5G.

bDYAGlhW

PAP przypomina, że Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz operatorzy telekomunikacyjni podpisali porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad powołaniem spółki Polskie 5G do budowy wspólnej infrastruktury usług w technologii 5G. Do porozumienia weszli m.in. Exatel, Orange Polska, T-Mobile Polska i Polkomtel, "przy udziale" operatora sieci Play.

Komisja Europejska chce do 2020 roku objąć siecią 5G przynajmniej jedno miasto każdego kraju członkowskiego. Do 2025 roku natomiast objęte nią miałyby być wszystkie większe miasta w UE oraz główne szlaki transportowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYAGliq
KOMENTARZE
(36)
Mumin
rok temu
5G od ponad pół roku działa w Szwajcarii, kraju uznawanym za jeden z najbardziej dbających o zdrowie. Gdyby 5G miało szkodliwy potencjał to jakim cudem Szwajcaria zdecydowałaby się uruchomić sieć u siebie i to jako jeden z pierwszych krajów na świecie?
Bedu
rok temu
Ładna kasa można powiedzieć, że w zasadzie za nic bo przecież jeszcze my na tym skorzystamy mogą korzystać z szybszego internetu.
davids
rok temu
Technologia 5G była testowana, obecnie jest w fazie wdrażania i nie ma powodów aby Polska nie brała udziału w jej budowie.
bDYAGlir
seledynowy kr...
rok temu
Rzeszów, Lublin albo Białystok, pisowcom się należy
Robee
rok temu
Wezmą Toruń jako 3 miasto, na 100%
...
Następna strona