Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KIB
|

6 grudnia niedzielą handlową. Sejm za

226
Podziel się

Sejm w piątkowym głosowaniu zdecydował, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Taki zapis znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W grudniu mają więc być trzy niedziele z handlem: planowo 13 i 20 grudnia 2020 r. i jedna ekstra: właśnie 6 grudnia.

6 grudnia niedzielą handlową. Sejm za
Posłowie zdecydowali, że w grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa (money.pl, Rafał Parczewski)
bDBcTvsR

Za nowelizacją głosowało 444 posłów, przeciw było 4, a 3 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej taki zapis, który znalazł się w rządowym projekcie nowelizacji ustawy, poparła sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Jak napisano w uzasadnieniu do zmiany, zamieszczonym na stronach RCL, "okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej".

bDBcTvsT
Zobacz także: Obejrzyj także: Dodatkowa niedziela handlowa? "Wszystko zależy od Senatu"

Jak mówił w programie "Money. To się liczy" wiceminister Stanisław Szwed, propozycja dodania jednej niedzieli handlowej w grudniu to jednorazowa propozycja. Na razie nie planuje się zawieszenia zakazu handlu w niedzielę. Szwed zaznaczał, że ustawę musi jeszcze przyjąć Senat. - Mam nadzieję, że Senat tego dokona - mówił.

Pomysł dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu oburzył związkowców z "Solidarności". - Rząd bardzo się troszczy o wszystkie grupy zawodowe, ale okazuje się, że nie o pracowników handlu - mówił smutno w rozmowie z money.pl Alfred Bujara, reprezentujący sekcję handlową "Solidarności".

bDBcTvsZ

Bujara zaznaczył, że przed pracownikami w grudniu i tak jest bardzo trudny czas. - Już dwa weekendy robocze będą trudne, wprowadzenie dodatkowej niedzieli to już jest nieetyczne – powiedział.

- Dobra decyzja - mówił z kolei przedsiębiorca Rafał Sonik w rozmowie z money.pl. Podkreślał, że w czasie, kiedy zamknięte są kina, teatry, czyli miejsca dostarczające drobnych przyjemności, a ludzie gros czasu spędzają w domu, wyjście do galerii handlowej - przy zachowaniu reżimu sanitarnego - to taka namiastka normalnego życia.

bDBcTvtu
Źródło:
KOMENTARZE
(226)
Ateizm
2 miesiące temu
W centrach handlowych nie ma koronawirus, na Wigilii jest.
Terdre
2 miesiące temu
My ludzie zatrudnieni w handlu dla rządu i tych wszystkich spragnionych robienia zakupów w niedziele jesteśmy niewidoczni albo maszyny wykonujące czynności dla nich nie mamy rodzin nie narażamy się na zakażenie covidem. Mam nadzieje drodzy wybrani przez nas że spędzicie w zdrowiu święta bo przecież w spokoju ducha wykonaliście polecenie despoty
sklepowa
2 miesiące temu
ciekawe kto podzieli na grupy tych biednych konsumentów . Wszyscy masowo ruszą z braku innych ciekawszych zajęć na zakupki, czy kiedyś skończy się to szalenstwo?
bDBcTvtv
Pracownik Mar...
2 miesiące temu
Skoro niedziela extra to proszę extra zapłacić a nie dawać w zamian dnia wolnego złodzieje.
Ktoś
2 miesiące temu
A co ze sprzedawcami kuźwa?!!! Oni mają być narażeni cały czas??? I tak były dwie niedziele i by starczyło w zupełności a gadanie o koronawirusie to i tak jest s.anie w bambus jakby ludzie coś sobie z tego robili to by strajków nie było, poza tym sklepy są otwarte od rana do wieczora i nie bredzcie mi tu że ludzie nie będą mieli kiedy zrobić zakupów czy rozłożyć w czasie liczbę klientów, jest to totalny absurd, na PiS już nie zagłosuje koniec z tą hipokryzja bo sprzedawcy mają się narażać to w takim razie niech pootwieraja przychodnie w niedzielę i banki czy administrację
...
Następna strona