Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

600 mln zł na superszybki internet. Kredyt z EBI dla Orange Polska i APG

5
Podziel się:

Europejski Banki Inwestycyjny udzielił 600 mln zł kredytu na budowę w Polsce sieci superszybkiego internetu - poinformował w czwartek Bank. Do końca 2025 r. sieć firmy Światłowód Inwestycje ma obejmować 2,4 mln gospodarstw w kraju.

600 mln zł na superszybki internet. Kredyt z EBI dla Orange Polska i APG
Kredyt z EBI zostanie przeznaczony na budowę sieci światłowodowej, która do końca 2025 r. będzie obejmować 2,4 mln gospodarstw domowych w Polsce (Getty Images, Robert Alexander)
bFgjIKDF

Kredytobiorcą jest spółka telekomunikacyjna Światłowód Inwestycje, której współwłaścicielami są Orange Polska i APG, holenderski fundusz emerytalny.

Sieć światłowodowa obejmie 2,4 mln gospodarstw domowych

Światłowód Inwestycje sfinalizował transakcję i tym samym uzyskał dostęp do finansowania w łącznej wysokości 3,1 mld zł, które obejmuje kredyt udzielony przez EBI. Środki mają zostać przeznaczone na budowę sieci światłowodowej, która do końca 2025 r. będzie obejmować 2,4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Według Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego Komisji Europejskiej za rok 2020, Polska należy do najmniej zaawansowanych państw w Europie pod względem stopnia cyfryzacji.

bFgjIKDH
Zobacz także: Teorie spiskowe wokół sieci 5G. Ekspert rozwiewa wątpliwości

"W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce nastąpiła znaczna poprawa w zapewnianiu dostępu do internetu. Znajduje to odzwierciedlenie w ponadprzeciętnej dostępności bardzo szybkiego internetu, jak również dostępu do szerokopasmowej telefonii komórkowej. Jednocześnie ogólna liczba użytkowników stacjonarnych łączy szerokopasmowych jest niższa od średniej w UE, a różnica ta pogłębia się od 2015 roku. Niska dostępność internetu stacjonarnego jest szczególnie widoczna na obszarach o mniejszej gęstości zaludnienia" - czytamy w komunikacie banku.

Wskazano, że ponieważ około 80 proc. projektu jest realizowane w regionach spójności, będzie on skierowany w szczególności do obszarów o niedostatecznym zasięgu sieci. Ponadto - jak zaznaczono - projekt wpisze się w działania w dziedzinie klimatu dzięki oszczędnościom energii generowanym przez użytkowników końcowych podłączonych do sieci FTTH (Fiber to the home – światłowód do domu).

bFgjIKDN

"Zielona i cyfrowa transformacja mają kluczowe znaczenie dla umożliwienia zdrowej odbudowy po pandemii COVID-19" – powiedziała, cytowana w informacji, wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, która odpowiada za działalność EBI w Polsce. Dodała, że realizowany projekt zmniejszy dystans dzielący Polskę od reszty krajów UE pod względem zasięgu ultraszybkich łączy szerokopasmowych.

"Szybki internet otwiera przed ludźmi i przedsiębiorstwami szereg nowych możliwości – od telepracy przez nauczanie domowe po dzielenie się wiedzą. Pandemia pokazała, że zaawansowane rozwiązania cyfrowe są podstawą silnych i zdrowych gospodarek i społeczeństw" - zaznaczyła.

Wysoka jakość łączności priorytetem w pandemii

Z kolei prezes Orange Polska Julien Ducarroz wskazał, że wysokiej jakości łączność stała się w pandemicznej rzeczywistości ważniejsza niż kiedykolwiek.

"Od 2015 roku zainwestowaliśmy blisko 3,9 mld zł w budowę superszybkich łączy światłowodowych. Nowe łącza światłowodowe budujemy zarówno w większych miastach, jak i w małych miejscowościach – dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln polskich gospodarstw domowych" - powiedział.

bFgjIKDO

Podkreślił, że spółka współpracuje z władzami nad zwiększeniem dostępu do szybkiego internetu m.in. poprzez prowadzenie w całym kraju projektów współfinansowanych ze środków unijnych.

Oprócz EBI szereg innych banków krajowych i międzynarodowych zapewnia finansowanie zewnętrzne: BNP Paribas Bank Polska, ING Bank, Santander Bank Polska i Société Générale BGK, KfW Ipex, mBank, Bank Pekao, PKO BP oraz Raiffeisen Bank International.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej. W 2020 roku Grupa EBI przeznaczyła na finansowanie projektów w Polsce kwotę 5,2 mld euro.

bFgjIKDP

Światłowód Inwestycje to hurtowa spółka joint venture Orange Polska i APG, koncentrująca się na rynku FTTH. Do 2025 roku zamierza zbudować sieć światłowodową docierającą do 1,7 mln gospodarstw domowych zlokalizowanych głównie na obszarach o niskiej i średniej konkurencyjności. Wraz z 0,7 mln gospodarstw domowych, które Orange Polska włączył do swojej sieci, będzie oferować otwarty dostęp do sieci FTTH obejmującej 2,4 mln polskich domów i biur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgjIKEi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
!!!!
3 miesiące temu
przydał by się jakiś tańszy internet np 10zl do 20zl, bo na wschodzie sa niższe dochody, albo jakiś darmowy dla bezrobotnych i o najniższej krajowej np 20Mbps
victor
3 miesiące temu
...bogactwo i zwiazane z tym dobre samo-poczycie czlowieka cielesnego odrzucilo Boga lub ma Boga na ustach ale to nie jest to i jak mowi Pismo; wzielo juz swoja nagrode.
ZACHODNI
3 miesiące temu
bak udzieli zachodnim firmom kredytu na zwiększenie udziału i zysków w polskim rynku. Tak należy to czytać.
bFgjIKEj
victor
3 miesiące temu
Well-being, jest cielesny odnosi sie zatem do tego co przeminie i umrze...bo faktyczne czlowiek cielesny odczuwa przyjemnosci w wynniku zaspokajania zadz ciala...czlowiek natomiast duchowy mimo, ze jeszcze w ciele ktore umrze dziekuje za wszytko Bogu.
R8.
3 miesiące temu
i bardzo dobrze, budowane drogi oraz szybki internet, wspomaga przedsiębiorczości, przydał by się jeszcze niższy koszt prowadzenia działalności bo w projekcie nowego ładu tego nie widać