Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

8 tys. zł za prąd. "Rachunki zabiją małą przedsiębiorczość"

70
Podziel się:

"Przedsiębiorca prowadzący mały lokalny sklep spożywczy otrzymał rachunek za prąd na kwotę ponad osiem tysięcy złotych. Różnica z poprzednim miesiącem to ponad pięć tysięcy złotych. Takie rachunki zabiją małą przedsiębiorczość" - pisze w interpelacji do szefa rządu grupa posłów.

8 tys. zł za prąd. "Rachunki zabiją małą przedsiębiorczość"
Wysokie rachunki za prąd dobijają przedsiębiorców. Grupa posłów zwróciła się o pomoc w tej sprawie do premiera (Adobe Stock)

Grupa posłów: Henryka Krzywonos-Strycharska, Anna Wojciechowska, Piotr Adamowicz, Krystyna Skowrońska, Małgorzata Pępek, Ewa Kołodziej, Tomasz Lenz napisała do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie "dramatycznej sytuacji małych przedsiębiorców".

Rosną koszty pracy i rachunki

"Właściciele małych osiedlowych sklepów otrzymują nowe rachunki za prąd, ogrzewanie oraz media. Do tego dochodzą rosnące koszty pracy. Dla przykładu, przedsiębiorca prowadzący mały lokalny sklep spożywczy otrzymał rachunek za prąd na kwotę ponad osiem tysięcy złotych. Różnica z poprzednim miesiącem to ponad pięć tysięcy złotych. Takie rachunki zabiją małą przedsiębiorczość. Przestaną funkcjonować małe lokalne sklepy, warzywniaki czy piekarnie, i to funkcjonujące od wielu lat" - czytamy w piśmie posłów do premiera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fotowoltaika już nieopłacalna? Ekspert przekonuje: Zwróci się w mniej niż 10 lat

Parlamentarzyści domagają od szefa rządu interwencji i pytają: "kiedy i jaką pomoc otrzymają drobni przedsiębiorcy?".

Wtorkowa "Rzeczpospolita" informowała, że już nie tylko poszczególne placówki, ale całe centra handlowe przechodzą na tryb mniejszego zużycia prądu. Szykują się nawet na możliwe ograniczenia w jego dostawach. Polska Rada Centrów Handlowych przygotowuje dla swoich członków poradnik energetyczny wskazujący, jak centra handlowe mogą oszczędzać energię i redukować straty ciepła.

"Małe sklepy będą upadać"

Pod koniec sierpnia w money.pl pisaliśmy o piekarniach i cukierniach działających na granicy opłacalności z powodu sytuacji wywołanej drastycznymi podwyżkami cen energii. O ile w ich przypadku najbardziej dotkliwy jest wzrost ceny gazu, o tyle właściciele sklepów spożywczych zwracają uwagę przede wszystkim na bezprecedensowe podwyżki cen prądu.

Nie możemy być zostawiani sami z takimi dylematami: ciągnąć biznes dalej, wiedząc, że jest nierentowny, czy zamknąć go na zawsze. Małe sklepy będą upadać, to nieuchronne – mówił money.pl pan Leszek, właściciel jednego ze sklepów spożywczych na warszawskiej Woli.

Sytuację właścicieli małych osiedlowych sklepów nagłośniła Polska Izba Handlu. W apelu do premiera Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk przedstawiciele Izby zwracają uwagę na konieczność wsparcia przedsiębiorstw z branży handlu "w ważnych dla nich aspektach".

Chodzi o zapewnienie dostępu do zasobów energii w wystarczającej ilości, uregulowanie cen oraz zmiany w prawie gospodarczym, z naciskiem na konieczność stworzenia platformy do konsultacji z branżą handlową. Pełna treść apelu TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
robert
2 lata temu
Dlatego proponuję zainwestować w stacje zasilania ecoflow, sprzęt ładowany na panele słoneczne, bardzo pomocny i oszczędny. Warto ;)
Prawdziwy Pol...
2 lata temu
Popatrzmy: Gomułka, Gierek, Jaruzelski, transformacja i wszystko co z tym związane nie pokonały polskiej przedsiębiorczości - czyli ponad 60 lat. A wystarczyło 7 lat rządów PIS....
Jola
2 lata temu
SKANDAL to niszczenie działalności,ciekawe kto będzie płacił podatki do budzetu,,,,,no i jak sie robi wielki kryzys!!!!
jaro
2 lata temu
Zawiesić działalność, zamykać sklep. Niech PiSowscy wyborcy zobaczą co się dzieje jak ich zabraknie. Zdechną z głodu i będzie spokój
szdc
2 lata temu
Energia droga... Co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej) zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Przedsiębiorcy musza podnieść ceny albo będą zamykać firmy i zwalniać ludzi. Nie będą dokładać do interesu, też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
...
Następna strona