Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Abonament RTV do likwidacji? Taki plan ma PiS

Jeśli tylko uda się wygrać wybory, PiS zamierza zlikwidować abonament radiowo-telewizyjny. TVP i Polskie Radio miałyby być wtedy finansowane bezpośrednio z budżetu państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SPL/East News)
Po wyborach PiS chce zlikwidować abonament i finansować media publiczne z budżetu państwa (Fot: Stanisław Kowalczuk/East News)

O planie PiS na powyborcze decyzje informuje portal wirtualnemedia.pl. Czytamy w nim, że zmiany mogą zacząć obowiązywać już nawet od 2020 roku.

- Mam nadzieję, że uda nam się w przyszłej kadencji stworzyć system finansowania mediów publicznych, który nie byłby dolegliwy dla Polaków, a najlepiej w ogóle nieangażujący obywatela - mówił wiceminister kultury Paweł Lewandowski podczas konwencji programowej PiS w Katowicach.

To oznacza ni mniej, ni więcej, tylko likwidację obowiązku abonamentowego.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Przypomnijmy bowiem, że każdy posiadacz telewizora lub radia ma obowiązek płacenia abonamentu na rzecz państwa. Inna sprawa, że mało kto się na to decyduje. Spora część Polaków jest też z tego obowiązku zwolniona.

Jak pisaliśmy w money.pl, Poczta Polska próbuje walczyć z dłużnikami. I choć wysokość kar jest w ostatnich latach rekordowa, to i tak trudno zmusić Polaków do płacenia.

A to odbija się również na finansach TVP czy Polskiego Radia. Przypomnijmy, że niemal co roku publiczni nadawcy muszą otrzymywać budżetową kroplówkę. A formalnie nazywa się to "rekompensatami za niezapłacony abonament". W tym roku było to aż 1,26 mld zł.

Abonament RTV wciąż płaci blisko co drugi Polak. Spora grupa jest z niego jeszcze zwolniona
Poczta Polska poluje na telepajęczarzy. Złapała 8 tys., zostało ponad 6 mln

Po zmianach w przepisach taka forma finansowania stałaby się normą. Publiczne media miałyby otrzymywać pieniądze bezpośrednio z budżetu, a Polacy nie musieliby sami dokonywać wpłat. Robiłaby to - również z ich pieniędzy - władza.

Pomysłów na zmiany finansowania mediów jest dużo przed każdymi wyborami. Likwidację abonamentu zapowiadała również Koalicja Obywatelska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2019

JaDlaczego nie zakodować sygnału TVP. Kto chce oglądać niech płaci. Nie każdy ma ochotę płacić za usługę, z której nie korzysta.

22-07-2019

A jak jest dziś ?Pisowski rząd i tak z naszych podatków ładuje miliony w swoją tubę propagandową, czyli w TVPIS

22-07-2019

bynekSuper! ... ale i tak na pis nie zagłosuję

Rozwiń komentarze (419)