Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TVP i Polskie Radio dostaną ponad miliard złotych rekompensaty. Sejm zdecydował

W nocy z czwartku na piątek posłowie zagłosowali za projektem, zgodnie z którym media publiczne dostaną z budżetu dodatkowe 1,26 miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rekompensata to dobra wiadomość dla prezesa TVP Jacka Kurskiego

Te pieniądze mają stanowić rekompensatę z tytułu ubytku wpływów z opłat abonamentowych w latach 2018-2019. W późnym, zorganizowym już po północy głosowaniu, wzięli udział niemal wszyscy posłowie. Projekt przeszedł dzięki 225 głosom PiS, Wolnych i Solidarnych, a także posłów niezależnych. Przeciw było 202 posłów, dwóch się wstrzymało.

Zobacz też: "To pułpaka, w którą media publiczne mogą bardzo szybko wpaść"

Projekt wsparcia finansowego mediów publicznych był złożonyprzez posłów PiS. W jego uzasadnieniu parlamentarzyści napisali, że rekompensata jest potrzebna, bo w Polsce brakuje "adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych".

Dzieje się tak m.in. z powodu stale rosnącego kręgu osób, które zgodnie z prawem są zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu. Według pomysłodawców tego projektu ustawa "przyniesie pozytywne skutki społeczne". Jakie? Tego w uzsadnieniu nie napisano.

Jak jednak tłumaczyła w czwartek w Sejmie posłanka PiS Barbara Bubula, pieniądze z rekompensaty w większości mają pójść na finansowanie radia publicznego, w tym 17 rozgłośni regionalnych i ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej. Dodatkowo mają zostać przeznaczone na "bardzo bogatą i różnorodną ofertę programów związanych z kulturą, edukacją, a także rozrywką i sportem". Tylko w "nieznacznej części" mają zasilić programy informacyjne i publicystyczne w TVP.

- Rekompensata dla mediów publicznych to "najdroższa w historii ciemnota wciskana Polakom - grzmiał w czwartek Michał Kamiński z PSL-UED.

Zwolnieni z płacenia abonamentu są: seniorzy po 75. roku życia; osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej; kombatanci, inwalidzi wojenni lub wojskowi; osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a także bezrobotni.

Już na początku stycznia uchwalenia ustawy o rekompensatach spodziewał się zarówno prezes TVP Jacek Kurski, jak i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tvp, wiadomość, gospodarka, media publiczne
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-02-2019

ja123ZAKODOWAC TO DZIADOSTWO I BEDZIE PO PROBLEMIE!!!!

22-02-2019

mmnie sejm tylko pisBOLSZEWIA dla swoich reżimowych szczekaczek

22-02-2019

Brawo Polskie MediaPolska i Polacy nie muszą oglądać tylko tych polskojęzycznych komercyjnych stacji !!!

Rozwiń komentarze (45)