Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

TVP i Polskie Radio dostaną ponad miliard złotych rekompensaty. Sejm zdecydował

45
Podziel się

W nocy z czwartku na piątek posłowie zagłosowali za projektem, zgodnie z którym media publiczne dostaną z budżetu dodatkowe 1,26 miliarda złotych.

Rekompensata to dobra wiadomość dla prezesa TVP Jacka Kurskiego
Rekompensata to dobra wiadomość dla prezesa TVP Jacka Kurskiego (East News)
bEizMdGt

Te pieniądze mają stanowić rekompensatę z tytułu ubytku wpływów z opłat abonamentowych w latach 2018-2019. W późnym, zorganizowym już po północy głosowaniu, wzięli udział niemal wszyscy posłowie. Projekt przeszedł dzięki 225 głosom PiS, Wolnych i Solidarnych, a także posłów niezależnych. Przeciw było 202 posłów, dwóch się wstrzymało.

Zobacz także: Zobacz też: "To pułpaka, w którą media publiczne mogą bardzo szybko wpaść"

Projekt wsparcia finansowego mediów publicznych był złożonyprzez posłów PiS. W jego uzasadnieniu parlamentarzyści napisali, że rekompensata jest potrzebna, bo w Polsce brakuje "adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych".

bEizMdGv

Dzieje się tak m.in. z powodu stale rosnącego kręgu osób, które zgodnie z prawem są zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu. Według pomysłodawców tego projektu ustawa "przyniesie pozytywne skutki społeczne". Jakie? Tego w uzsadnieniu nie napisano.

Jak jednak tłumaczyła w czwartek w Sejmie posłanka PiS Barbara Bubula, pieniądze z rekompensaty w większości mają pójść na finansowanie radia publicznego, w tym 17 rozgłośni regionalnych i ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej. Dodatkowo mają zostać przeznaczone na "bardzo bogatą i różnorodną ofertę programów związanych z kulturą, edukacją, a także rozrywką i sportem". Tylko w "nieznacznej części" mają zasilić programy informacyjne i publicystyczne w TVP.

- Rekompensata dla mediów publicznych to "najdroższa w historii ciemnota wciskana Polakom - grzmiał w czwartek Michał Kamiński z PSL-UED.

Zwolnieni z płacenia abonamentu są: seniorzy po 75. roku życia; osoby zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej; kombatanci, inwalidzi wojenni lub wojskowi; osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a także bezrobotni.

bEizMdGB

Już na początku stycznia uchwalenia ustawy o rekompensatach spodziewał się zarówno prezes TVP Jacek Kurski, jak i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEizMdGW
gospodarka
KOMENTARZE
(45)
widzka
2 lata temu
to dlaczego wyciągają pieniądze od emerytów po 65 plus. Straszą karami jak się nie zapłaci. TV ciągle przesuwa programy, aby puścić ze 100 reklam przed serialem. Nigdy nie są punktualnie. TV oglądają tylko ludzie na wsi, bo nie mają możliwości oglądać innych stacji. Też mam tego dosyć jak wyjeżdżam na działkę. Tragedia
Czas 7777
2 lata temu
Komunistyczne rządy zawsze wspierały propagandę, więc dla, PiS to normalka
To jest skand...
2 lata temu
To nie jest zadna rekompensata, tylko dotacja na bolszewicka propagande i to z naszych pieniedzy
bEizMdGX
teron
2 lata temu
Nie oglądam tego dziadostwa, a płacić muszę. Więc jak to jest, okradaja mnie na okrągło, dokonuje opłaty, i za kablówkę tez płace. To jest państwo prawa, to złodzieje.
wincyjplósóf
2 lata temu
Uczciwi płacą dwa razy. Brawo. Bardzo wychowawcze. Kolejna PATOLOGIA+ ... pomijając już z litości jakość merytoryczną co serwuje publicystyka TVP i PR
...
Następna strona