Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Adam Glapiński nie odpuszcza Donaldowi Tuskowi. Prezes NBP złożył zażalenie na decyzję prokuratury

11
Podziel się:

Będzie ciąg dalszy sprawy wypowiedzi Donalda Tuska z 2022 r. W dobie szalejącej inflacji lider PO zarzucił prof. Adamowi Glapińskiemu brak kompetencji, a także mówiło o "wyprowadzeniu" ekonomisty z NBP. Szef Narodowego Banku Polskiego nie odpuszcza w tej sprawie.

Adam Glapiński nie odpuszcza Donaldowi Tuskowi. Prezes NBP złożył zażalenie na decyzję prokuratury
Donald Tusk krytykował Adama Glapińskiego za sposób walki z inflacją w Polsce (Flickr, GETTY, Olimpik, NurPhoto, NBP)

Rok wybuchu wojny w Ukrainie był dla Polaków czasem drastycznego wzrostu inflacji. Temat ten był często poruszany przez opozycję przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2023 r. Słów krytyki pod adresem prezesa NBP i przewodniczącego RPP nie szczędził m.in. Donald Tusk.

Lider PO w połowie 2022 r. na "Konwencji Przyszłości" w Radomiu mówił m.in. o powszechnej drożyźnie. Tusk powiedział np., że prezes NBP jest "niekompetentny, nieprzyzwoity w tym, co robi", a do tego "nielegalny". Szef Platformy zapowiadał "wyprowadzenie" Glapińskiego z banku centralnego po wygranych przez ówczesną opozycję wyborach.

NBP złożył do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie. Prezes poczytał słowa Tuska jako groźbę "siłowego" usunięcia ze stanowiska. Śledczy po półtora roku umorzyli śledztwo. Ale na tym sprawa się nie kończy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

"Adam Glapiński jako osoba pokrzywdzona skorzystał ze swojego uprawnienia i złożył zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa" - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu prok. Agnieszka Borkowska.

Glapiński kontra Tusk. Dlaczego prokuratura umorzyła śledztwo?

Prokuratorzy z Radomia uznali, że wypowiadając te słowa, Tusk nie dopuścił się przestępstwa. Słowa lidera PO uznali za "krytyczne sformułowania, które - co prawda - są ostre, ale nie mają na celu poniżenia".

Zdaniem prokuratury "nie można utożsamiać ogólnego wyrażenia krytycznych poglądów wobec działalności Rady Polityki Pieniężnej czy też działań prezesa z wyrażaniem jakiejkolwiek groźby, która mogłaby wpłynąć na działania tego organu".

Kwestionowane fragmenty wystąpienia Donalda Tuska, nawet subiektywnie nieprzyjemne czy krzywdzące z perspektywy Adama Glapińskiego, nie miały na celu jego poniżenia, a cała wypowiedź jest to krytyka polityczna" - napisano w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu postępowania.

W ocenie śledczych wypowiedź Tuska dot.a "wyprowadzenia" Glapińskiego z NBP nie wypełniła znamion przestępstwa określonego w art. 128 Kodeksu karnego, który mówi o usunięciu przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej.

"Poza jednorazową wypowiedzią nie było podjętych jakichkolwiek działań, które by bezpośrednio zmierzały do usunięcia przemocą - co jest istotne - konstytucyjnego organu państwa ani też nie podjęto w tym kierunku jakichkolwiek czynności" - wyjaśnia prok. Borkowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Maria
2 miesiące temu
brawo p. Glapiński
Jestem z Wawy
2 miesiące temu
Groźby karalne . Tusk mówił o wyprowadzeniu przez silnych ludzi . Siemoniak to potwierdził w wywiadzie w mediach. Powinni być skazani przez sąd i pozbawieni bycia posłami przez Hołownie. Ktoś wierzy jeszcze tej zbieraninie ... 1312.
T.Rex
2 miesiące temu
Każdy może mieć swoją opinię o Glapinskim. Tusk nie obrzucał go inwektywami - dlatego to nie powinna być sprawa prokuratury. A Glapa popełnił wiele błędów. Jedyne co dobrze zrobił to zakupy złota za śmieciowe obligacje zagraniczne. Szkoda tylko że aż 2/3 tego złota jest za granicą! Powinno tam być nie więcej niż 1/2 zasobów NBP!
Regina
2 miesiące temu
Nie ma jak dobra inwestycja. Ja wybrałam rynek nieruchomości i nie żałuję. Wynajem nieruchomości to żyła złota, tym bardziej jak współpracuje się z profesjonalnymi podmiotami. Szczególnie warto współpracować z dobrym zarządzającym nieruchomościami, polecam Polzen
Paweł Banasze...
2 miesiące temu
Rezerwy NBP to 194 mld USD,ruch na USD o 10 groszy w dół to 19,4 mld zł mniej w bilansie NBP. A dla elektoratu PO nieważne jest że rezerwy w USD wzrosły tylko to że strata(w sensie księgowym). Tu chodzi o wstawienie własnego typa i wprowadzenie Euro.