Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Adam Glapiński spotkał się z Andrzejem Dudą. Rozmawiali o jawności wynagrodzeń NBP

7
Podziel się:

Prezes NBP spotkał się z prezydentem i przekazał mu swoje uwagi na temat projektu ustawy o jawności wynagrodzeń w banku centralnym - poinformował wiceszef KPRP Paweł Mucha.

Warszawa, 15.08.2018. Widowisko muzyczne 'Wolność we krwi' upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowane przez Narodowy Bank Polski na placu Piłsudskiego
Warszawa, 15.08.2018. Widowisko muzyczne 'Wolność we krwi' upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowane przez Narodowy Bank Polski na placu Piłsudskiego (Mateusz Włodarczyk/FORUM)

- Prezydent Andrzej Duda spotyka się z prezesem NBP omawiając sprawy związane z realizowaniem przez bank centralny polityki pieniężnej oraz ustawowych zadań NBP - powiedział Mucha Polskiej Agencji Prasowej. - NBP jest konstytucyjnym organem państwa i tego rodzaju spotkanie jest zupełnie naturalne - zapewnił.

Mucha ujawnił, że Adam Glapiński przekazał prezydentowi swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o NBP, w tym uwagi dotyczące jej zgodności z konstytucją proponowanych rozwiązań.

Prezydent miał zapewnić prezesa NBP, że jest zwolennikiem jawności wynagrodzeń w sferze publicznej, a jednocześnie ważna jest dla niego kwestia niezależności NBP.

Paweł Mucha podkreślił, że ustawa nie jest jeszcze gotowa i wciąż znajduje się na etapie prac parlamentarnych. - Jej ostateczny kształt będzie przedmiotem analizy wtedy, gdy ustawa trafi do podpisu prezydenta - powiedział prezydencki minister.

Adam Glapiński podczas niedawnej konferencji prasowej Rady Polityki Pieniężnej zapowiedział, że dostosuje się do nowego prawa, choć uważa je za niekorzystne zarówno dla banku, jak i jego pracowników.

- Prawo jest prawem i należy je respektować. Teraz będzie jawność zarobków, mamy ustawę. Jak będzie trzeba w internecie opublikować nasze zdjęcia rentgenowskie, to też to zrobimy. Wszystko może być jawne, na wszystko się zgodzimy w imię zgody narodowej - mówił z przekąsem na koniec konferencji prasowej RPP prezes Glapiński.

Pomimo sprzeciwu NBP ustawa zyskała niemal jednogłośne poparcie w Sejmie. Poparli ją zarówno posłowie formacji rządzącej, jak i zdecydowana większość posłów opozycji, choć ich wszystkie poprawki zostały odrzucone. Za uchwaleniem ustawy w Sejmie zagłosowało 352 posłów, przeciw było jedynie 18.

Ustawę bez poprawek merytorycznych przyjął Senat. Niższa izba parlamentu przegłosowała tylko jedną techniczną poprawkę, naprawiającą oczywisty błąd redakcyjny. Tylko z tego powodu ustawa nie trafiła od razu do prezydenta i musi jeszcze zostać przegłosowana przez Sejm.

Żądania jawności zarobków w NBP to pokłosie doniesień medialnych o zarobkach towarzyszącej prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu na każdym kroku dyrektor komunikacji Martyny Wojciechowskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
fatima
5 lata temu
Bufon ,bezczelny arogant!.Pozal się Boze -pan na włosciach ..chole.a!!!
mamcia
5 lata temu
Dziadku, trzeba było nie robić głupot z dziewczynkami za nie swoje pieniądze.
polak
5 lata temu
glapa na bruk okradają Polaków takie pęsje to kradziez tego co pracą wypracujemy a toto jeszcze ma czelnosć sie stawiać
nemo
5 lata temu
Upublicznienie zarobków w NBP może skutkować presją na ich obniżanie, a to z kolei może doprowadzić do odpływu najlepszych specjalistów z NBP do banków prywatnych-tam wysokość wynagrodzeń jest utajniona . Finał łatwo przewidzieć - duże problemy w NBP, a może nawet poważny kryzys w największej polskiej instytucji finansowej. I co dalej?
PAD
5 lata temu
Glapinski pokazal Dudzie liste "hakow" jakimi dysponuje?