Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Nigeria ogranicza dostawy gazu LNG do Europy. Media: może za tym stać Rosja

139
Podziel się:

Występujące w Nigerii powodzie mogą być pretekstem dla władz tego kraju do ograniczania dostaw LNG metanowcami do państw Unii Europejskiej. To z kolei przyczyni się do dalszego wzrostu cen gazu w Europie. Dlatego też w działaniach afrykańskiego państwa można doszukiwać się motywacji z Rosji - uważają eksperci telewizji CNN Portugal.

Nigeria ogranicza dostawy gazu LNG do Europy. Media: może za tym stać Rosja
Ceny gazu w Europie mogą być wyższe przez Nigerię, która ogranicza eksport LNG (zdj. ilustracyjne) (Getty Images, 2021 VCG)

Agencja Reutera poinformowała, że tegoroczne wywołane porą deszczową powodzie w Nigerii są najpoważniejsze od 12 lat i dotknęły już 33 nigeryjskie stany. Żywioł doprowadził do śmierci ponad 600 osób, a ok. 1,4 mln mieszkańców straciło dach nad głową. W następstwie podtopień ucierpiała również infrastruktura oraz 440 tys. hektarów upraw.

Powódź wpływa też na działalność jednego z największych afrykańskich eksporterów. Nigeria LNG, bo o nim mowa, ogłosiła przed kilkoma dniami, że w wyniku podtopień doszło do zakłócenia łańcucha dostaw, co zagraża realizacji zamówień na skroplony gaz ziemny (LNG).

Polityczne motywacje ograniczenia eksportu gazu?

Jednak komentatorzy, których opinie przytacza telewizja CNN Portugal, mówią, że ograniczenie eksportu LNG do Europy może mieć także kontekst polityczny. Generał brygady w stanie spoczynku Isidro de Morais Pereira podkreślił, że część środowisk politycznych Nigerii oraz innych państw regionu Afryki Subsaharyjskiej znalazła się w ostatnich latach w orbicie oddziaływania Kremla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obligo giełdowe do likwidacji. "To absurd. Rynkiem energii nie można sterować ręcznie"
Część obecnych elit politycznych i wojskowych w wielu tych krajach (...) zdobywało wykształcenie w Moskwie, w akademiach wojskowych oraz na tamtejszych uniwersytetach - zauważył Isidro de Morais Pereira.

Wojskowy ocenił zarazem, że jest możliwy scenariusz, zgodnie z którym za ograniczeniem dostaw gazu stoi sam rząd Nigerii. Wszystko po to, by podwyższyć w krótkim czasie cenę surowca na rynkach.

Gaz dla południa Europy będzie drożeć

Z jego opinią zgodził się ekspert CNN Portugal ds. bezpieczeństwa energetycznego Anselmo Crespo. Przyznał, że w wyniku ograniczenia eksportu w najbliższym czasie kraje Unii Europejskiej uzależnione od gazu z Nigerii, m.in. Hiszpania i Portugalia, mogą odczuć podwyżkę cen tego surowca. 55 proc. importowanego surowca przez Portugalię pochodzi z Nigerii właśnie. Szczególnie że obecnie na świecie występują niedobory LNG.

W wielu miejscach świata na oceanach czekają na klientów wypełnione gazem metanowce - stwierdził Anselmo Crespo.

Lizboński dziennik gospodarczy "Dinheiro Vivo" również podał, że spodziewane załamanie dostaw z Nigerii nie doprowadzi do wstrzymania dostaw gazu ziemnego do Europy Zachodniej metanowcami, gdyż dużą ofertę LNG posiadają m.in. Stany Zjednoczone.

Portuagalski rząd w środę 19 października ogłosił, że nie zabraknie gazu ziemnego. W sierpniu rząd Antonia Costy rozpoczął rozmowy z władzami Nigerii dotyczące realizacji długoterminowych umów na dostawy surowca do portugalskiego portu w Sines.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(139)
gość
11 miesięcy temu
I skończyło się babci ranie. Mówiłem, że kolonialistów złapali za ya ya i już nie puszczą. Problem w tym, że nasze przy muły przyłączyły się do tego tonącego pokładu zamiast stanąć z boku i patrzeć.
Komentator
11 miesięcy temu
„Dużą ofertę LNG posiadają Stany Zjednoczone”. Jak dużą? Całkowite możliwości eksportowe USA to zaledwie połowa tego co dostarczała do Europy Rosja. Tylko Rosja i tylko rurami.
Kasagan
2 lata temu
A mówili że UE to kraje zamożne ale to już długo nie potrwa droga ropa gaz UE sprowadzi na dno kwestia czasu
Elfmann
2 lata temu
Co na to Ostaszewska i Kurdej - Szatan? Jakieś oświadczenie z lasów przy granicy?
Toreador
2 lata temu
Taaa wszystko wina Putina a nie chorej polityki niemieckiej unii...
...
Następna strona