Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Będą większe dostawy gazu LNG z USA do Europy. Biden: chodzi o ograniczenie zależności od Rosji

Podziel się:

Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą zwiększać dostawy gazu skroplonego do państw sojuszniczych w Europie. USA jeszcze w tym roku ma wysłać na Stary Kontynent 15 mln m sześc. surowca. "Łączymy się w realizacji celu, jakim jest ograniczenie zależności od rosyjskiego gazu" - ogłosił prezydent USA. Po tej deklaracji ceny gazu na holenderskiej giełdzie zareagowały.

Będą większe dostawy gazu LNG z USA do Europy. Biden: chodzi o ograniczenie zależności od Rosji
Joe Biden zapowiedział zwiększenie dostaw gazu LNG do Europy. Dzięki temu UE ma zmniejszyć swoją zależność od Rosji (GETTY, Bloomberg)

Unia Europejska i Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie zwiększenia dostaw gazu LNG na Stary Kontynent. Przebywający w Brukseli Joe Biden zapowiedział, że Amerykanie i ich sojusznicy "dołożą wszelkich starań", by jeszcze w tym roku dostarczyć 15 mln m sześc. surowca. Potwierdzają się tym samym informacje podawane przez brytyjskie media.

USA chcą uwolnić Europę od rosyjskiego gazu

Dostawy amerykańskiego gazu mają uniezależnić UE od gazu importowanego z Rosji i pomóc Unii w realizacji celu zastąpienia 50 mld m sześc. gazu importowanego z tego kraju surowcem z innych źródeł. Dodatkowymi dostawcami mają być Katar i Egipt. Zgodnie z przedstawionym harmonogramem przez Joe Bidena, wolumen dostaw na poziomie 50 mld m sześc. rocznie uda się zastąpić do 2030 r.

Stany Zjednoczone z przyjemnością przyjmują oświadczenie Unii Europejskiej z dzisiejszego poranka o ograniczeniu zależności od rosyjskiego gazu. Dziś łączymy się w realizacji tego celu, aby zabezpieczyć dostawy czystej energii na przyszłość - powiedział prezydent USA.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Będzie tańsze paliwo? "Niewykluczone, że w drugiej połowie roku"

"Nasza współpraca z USA w dziedzinie sankcji przeciw Rosji jest wyjątkowa, pozbawia ona Putina środków do prowadzenia wojny" - dodała Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej oceniła, że "partnerstwo transatlantyckie jest silniejsze niż kiedykolwiek", a cały świat zachodni jest zdeterminowany, by stawić czoła Rosji w "brutalnej wojnie". - "Ta wojna będzie strategiczną porażką Putina" - stwierdziła.

Rynki reagują na zapowiedź prezydenta USA

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Na holenderskiej giełdzie gazu ceny na kontraktach na fizyczny odbiór gazu najpierw podskoczyły do poziomu 108,3 euro za 1 MW, by następnie się stabilizować na poziomie około 107,5 euro. Jeszcze przed godziną 10 ceny wahały się w okolicach 100 euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP