Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Agencja Moody's recenzuje rząd: polityka gospodarcza PiS negatywna dla ratingu Polski

58
Podziel się

Polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości oraz utrzymanie kierunku zmian w sądownictwie są negatywne dla profilu kredytowego Polski - oceniła agencja ratingowa Moody's. Agencja uważa, że oprócz konsekwencji fiskalnych, polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki.

Agencja Moody's recenzuje rząd: polityka gospodarcza PiS negatywna dla ratingu Polski
(PAP, Radek Pietruszka)
bDyRSMeZ

"Uważamy, że polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja obecnych obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego (credit negative)" - napisano w nocie, cytowanej przez PAP.

Według prognoz agencji, deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w przyszłym roku - bez uwzględnienia wypłaty 13. emerytury - 0,6 proc. PKB. Rząd prognozuje deficyt na poziomie 0,3 proc. PKB z uwzględnieniem dochodowych one-off (przychodów jednorazowych - red.). Zgodnie z założeniami rządu bez dodatkowych źródeł dochodów deficyt wyniesie 1,3 proc. PKB.

bDyRSMfb
Zobacz także: Zobacz też: Polacy nie lubią dostawać pieniędzy "za nic". Kolejne programy socjalne nie robią już wrażenia

Jednocześnie agencja wskazała, że projekt budżetu na 2020 r. nie zawiera skutków budżetowych obietnic wyborczych PiS w postaci wprowadzenia 13. emerytury w 2020 r., 14 emerytury od 2021 r. dla wybranych grup i podwyższenia płacy minimalnej o średnio 15 proc. w latach 2020-23.

Agencja uważa, że polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. "Zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej podwyżki płacy minimalnej (...) mogą podwyższyć dynamikę płac na całej skali siatki płac w gospodarce, co z kolei mogłoby nieść ryzyko dla konkurencyjności polskiej gospodarki w średnim terminie, skutkować wzrostem inflacji oraz, ostatecznie, wyższym bezrobociem strukturalnym" - czytamy.

bDyRSMfh

Moody's dostrzega także ryzyko związane z ewentualną kontynuacją rządowej polityki "interwencjonizmu państwowego", co może zdaniem agencji nadwyrężać siłę instytucjonalną państwa. "Zmiany w systemie sądownictwa już doprowadziły do wciąż trwającego konfliktu Polski z UE" - wskazano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyRSMfC
KOMENTARZE
(58)
dada
rok temu
inaczej mowiac Polak ma pracowac za głodową pensję a najlepiej za miskę ryżu, wtedy nasza gospodarka będzie konkurencyjna ! takie kity to można było wciskac 100 lat temu ciemnemu ludowi !
Antoś
rok temu
a może posłuchać fachowców, a nie sprowadzać wszystko do polityki.
rok temu
Za to ciągnące się w nieskończoność rozprawy przed sądami w sprawach gospodarcze bardzo pomagają w rozwoju gospodarczym i prowadzeniu biznesu
bDyRSMfD
Riki
rok temu
A ja sie pytam gdzie kasa z OFE 150 mld zll
ZK590
rok temu
Nie potrzebuję 13 ani 14 emerytury, pod warunkiem, że waloryzacja będzie uczciwie wyliczana. Te datki to upokarzanie emerytów, którzy stają się kozłem ofiarnym wszelkich negatywnych zjawisk. Pracowali 40-50 lat na tą jałmużnę w przeciwieństwie do tych, co za samo rozmnażanie bezwarunkowo należy się m.in. 500+ co miesiąc.
...
Następna strona