Notowania

Agencja Moody's recenzuje rząd: polityka gospodarcza PiS negatywna dla ratingu Polski

Polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości oraz utrzymanie kierunku zmian w sądownictwie są negatywne dla profilu kredytowego Polski - oceniła agencja ratingowa Moody's. Agencja uważa, że oprócz konsekwencji fiskalnych, polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Radek Pietruszka)

"Uważamy, że polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja obecnych obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego (credit negative)" - napisano w nocie, cytowanej przez PAP.

PiS zdecydowanie wygrał wybory parlamentarne.
Spowolnienie gospodarcze. To największa opozycja, mogąca pokrzyżować plany PiS

Według prognoz agencji, deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w przyszłym roku - bez uwzględnienia wypłaty 13. emerytury - 0,6 proc. PKB. Rząd prognozuje deficyt na poziomie 0,3 proc. PKB z uwzględnieniem dochodowych one-off (przychodów jednorazowych - red.). Zgodnie z założeniami rządu bez dodatkowych źródeł dochodów deficyt wyniesie 1,3 proc. PKB.

Zobacz też: Polacy nie lubią dostawać pieniędzy "za nic". Kolejne programy socjalne nie robią już wrażenia

Jednocześnie agencja wskazała, że projekt budżetu na 2020 r. nie zawiera skutków budżetowych obietnic wyborczych PiS w postaci wprowadzenia 13. emerytury w 2020 r., 14 emerytury od 2021 r. dla wybranych grup i podwyższenia płacy minimalnej o średnio 15 proc. w latach 2020-23.

Agencja uważa, że polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. "Zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej podwyżki płacy minimalnej (...) mogą podwyższyć dynamikę płac na całej skali siatki płac w gospodarce, co z kolei mogłoby nieść ryzyko dla konkurencyjności polskiej gospodarki w średnim terminie, skutkować wzrostem inflacji oraz, ostatecznie, wyższym bezrobociem strukturalnym" - czytamy.

Waloryzacja 500+ wciąż niepewna. Do kolejnych wyborów PiS musi się jednak zdecydować
Wyniki wyborów. Wygrana dzięki 500+. PiS musi pomyśleć o waloryzacji, jeżeli chce rządzić dalej

Moody's dostrzega także ryzyko związane z ewentualną kontynuacją rządowej polityki "interwencjonizmu państwowego", co może zdaniem agencji nadwyrężać siłę instytucjonalną państwa. "Zmiany w systemie sądownictwa już doprowadziły do wciąż trwającego konfliktu Polski z UE" - wskazano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2019

dadainaczej mowiac Polak ma pracowac za głodową pensję a najlepiej za miskę ryżu, wtedy nasza gospodarka będzie konkurencyjna ! takie kity to można było … Czytaj całość

16-10-2019

janta sekta doprowadzi Polskę do ruiny

16-10-2019

plichowCzyli w skrócie jak będziemy zarabiać mało to będziemy mieli dobry rating...

Rozwiń komentarze (58)