Notowania

ai
19.03.2019 12:23

AI mądrzeje i czeka na kwanty

Sztuczna inteligencja, głównie za sprawą Google’a, przebija kolejne bariery. Jednak zdaniem wielu, AI tryb turbo włączy dopiero wówczas, gdy doprowadzi do narodzin seryjnych komputerów kwantowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Komputery kwantowe wespół z AI w tym roku są na topie.

Od niemal 22 lat, gdy skonstruowany przez IBM Deep Blue pokonał Garry’ego Kasparowa w szachowym pojedynku, nikt przy zdrowych zmysłach nie utrzymuje, że człowiek może pokonać maszynę w królewską grę. Jednak dotychczas ludzkość szczyciła się tym, że – dzięki milionom partii szachowych wgranych w pamięć komputera – nauczyła maszyny wygrywać z homo sapiens. To już nieaktualne: DeepMind zajmujący się AI a należący do Google’a pokazał niedawno AlphaZero – maszynę, która nauczyła się grać w szachy od podstaw, sama przeprowadzając ze sobą miliony próbnych partii i tworząc nieznane wcześniej strategie. Deep Blue to przy AlphaZero szachowy przedszkolak. Ale eksperci są zgodni: w pokazie siły algorytmów DeepMind najważniejszy jest dowód na to, że inteligentne maszyny są zdolne tworzyć skuteczne rozwiązania o których nikomu wcześniej się nie śniło. Także w przypadku np. budowy komputerów zupełnie nowej generacji.

- AI ma pomóc w rozwoju superwydajnych komputerów kwantowych. A te z kolei pozwolą wykonywać szybkie obliczenia na potężnych zbiorach danych, co w efekcie napędzi skuteczność i zasięg sztucznej inteligencji – ocenia dr Ayesha Khanna, prezes Addo AI, jedna ze speakerek podczas Impact’19 w Krakowie.

Wojny algorytmów

Komputery kwantowe wespół z AI w tym roku są na topie: prywatne korporacje (z Google’m i Microsoftem na czele) inwestują właśnie w mechanikę kwantową miliardy dolarów. A IBM pokazał właśnie swój pierwszy 20-kubitowy, komercyjny komputer, ogłaszając, że będzie sprzedawał go akademikom i naukowcom. Chińczycy? Oni na swoje narodowe laboratorium kwantowe wykładają obecnie 10 mld USD, po tym, jak amerykański rząd przeznaczył kolejne 1,3 mld USD na badania nad komputerami kwantowymi. Ale AI i tak już radzi sobie nadzwyczaj dobrze w „starej” infrastrukturze informatycznej, czego dowodem jest choćby Darktrace, wygrywający w wyścigu z algorytmami służącymi do oszustw finansowych.

- Jesteśmy jednak dopiero na początku wojny algorytmów. AI będzie służyć także po stronie zła. Stąd tak ważny jest szybki postęp w tej dziedzinie – przyznaje Emily Orton, jedna z liderek brytyjskiego Darktrace, spodziewana w Polsce podczas Impact’19.

Tu znów oczy kierują się na Google’a, którego otwarta platforma uczenia maszynowego – TensorFlow – wykorzystywana jest w szeregu projektów, już teraz rewolucjonizujących analitykę w bardzo złożonych procesach, nieraz dotyczących całych społeczeństw. Najlepsze projekty Google wspiera grantami z puli 25 mln USD – to m.in. przewidywanie powodzi, analiza nielegalnej wycinki lasów czy dokładne szacowanie ryzyka zawału serca. Na co dzień AI od Google’a już odnosi coraz więcej zwycięstw na polu, które jeszcze niedawno wydawało się pogorzeliskiem dobrych chęci – każdego dnia sieć neuronowa TensorFlow filtruje aż 100 mln spamu. Choćby dlatego warto było pogodzić się na porażki w szachowych pojedynkach z maszyną.

Wszyscy do Krakowa

Jaki będzie realny wpływ sztucznej inteligencji? Żeby się tego dowiedzieć, nie trzeba jechać do Krzemowej Doliny czy Londynu. 21 i 22 maja Kraków, podczas kongresu Impact’19 stanie samym sercem tygla, w którym realizują się innowacyjne idee i projekty. To wydarzenie, na którym przełomowe startupy, naukowcy, biznes i politycy mówią tym samym językiem. Impact’19 to 4 sceny, 6 tysięcy gości, 250 speakerów i dziesiątki wydarzeń towarzyszących. Stałymi bywalcami są tam m.in. premierzy jak i ministrowie z Polski oraz szefowie rządowych agencji (np. PFR i NCBR). W tym roku dołączą do nich kluczowi politycy z regionu CEE, w Krakowie pojawią się również wysocy rangą przedstawiciele takich potentatów i pretendentów jak Addo AI, Darktrace, MIT czy IBM Watson. Oni wszyscy pokażą swoje pomysły na to, jak przy wsparciu technologii, zmienić świat na lepsze. Impact’19 przyniesie też premiery najnowszych inwestycji, rządowych strategii i kluczowych raportów. Tutaj powstają pomysły i tworzone są projekty, które mają kluczowy wpływ na rozwój cyfrowej gospodarki. perspektywy biznesu. Na Impact’19 dzisiejszy liderzy - wielki biznes, startupy, środowisko naukowe, administracja publiczna - decydują o tym jak będzie wyglądać jutrzejszy świat.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

dadA u nas rycerze chrystusowi rozsypują czarodziejską sól przed pałacem prezydenckim.

19-03-2019

UjekCzekam kiedy zamkną ludzi w klatce, a przed wystawią szyld "ZOO"

19-03-2019

Ludzkie zooInteligentne maszyny będą nas oglądały jako "dziw natury"

Rozwiń komentarze (9)