Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Ale numer! Zapisałeś się na malucha 40 lat temu? Teraz państwo płaci ci nawet 14 tys. zł

62
Podziel się

Kto 40 lat temu zapisał się na "malucha" lub dużego fiata, ale auta nie dostał (bo w międzyczasie upadł system), dziś może dostać za niezrealizowany zakup prawie nawet 19 tys. zł. Trzy dekady od zmiany systemu, a budżet wciąż rekompensuje niespełnione marzenia motoryzacyjne Polaków.

Ale numer! Zapisałeś się na malucha 40 lat temu? Teraz państwo płaci ci nawet 14 tys. zł
Tak się kiedyś jeździło na wakacje. I nikt nie narzekał, że ciasno (Pixabay)
bDTsaFiZ

Kto by pomyślał, że w 2021 r. z budżetu państwa nadal będą regulowane zobowiązania, które wobec obywateli zaciągnęła Polska Rzeczpospolita Ludowa. A jednak! Na początku lat 80. ubiegłego wieku rząd premiera Wojciecha Jaruzelskiego wprowadził system przedpłat na nowe samochody, marzenie każdego ówczesnego kierowcy: fiata 126p, fiata 125p,

Chętni musieli wpłacić część należnej kwoty i uzbroić się w cierpliwość, bo warunkiem otrzymania auta była nie tylko wpłata pieniędzy, lecz również szczęście w losowaniu. Kogo nie wylosowano, czekał do kolejnej edycji.

I tak czekanie to niebezpiecznie się przedłużyło, aż zmienił się system, a w międzyczasie nikt już nie miał ochoty czekać na jakiegoś tam dużego fiata.

bDTsaFjb
Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Firma tylko w Internecie. Jak to zrobić?

Stare zobowiązania nadal w mocy

W latach 90. rządzący obiecali tym, którzy w schyłkowej dekadzie PRL nie doczekali się opłaconego w części samochodu, że zwrot pieniędzy za niezrealizowany zakup nadal będzie możliwa. Okazuje się, że choć od zmiany systemowej minęło 30 lat, nadal zdarzają się ludzie, którzy zapomnieli o tym, że przysługuje im rekompensata lub zawieruszyli dowód wpłaty.

bDTsaFjh

Z myślą o nich minister finansów co roku, w formie obwieszczenia, publikuje ceny rekompensat za auta, które nigdy nie wjechały do garaży obywateli.

Przed kilkoma dniami opublikowane zostały kwoty obowiązujące w drugim kwartale 2021 roku. Jest to:

13 852,00 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód marki Fiat 126p;

bDTsaFji

19 629,00 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód marki FSO 1500.

Jeszcze wiele lat w mocy

Ustawa mająca zrekompensować straty tym, którzy za auto zapłacili, ale go nie otrzymali, została uchwalona w 1996 r. Daje ona prawo do zwrotu wniesionych wkładów wraz z oprocentowaniem oraz otrzymania rekompensaty. Ustawa nie wskazuje terminu umorzenia roszczeń za niezrealizowane przedpłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTsaFjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
Gosc
2 miesiące temu
Zwykły wałek, rozdawanie znajomym pieniędzy. Po 40 latach to nawet zabójstwo się przedawnia, a tu jakiś bon na samochód niby wypłacają. Tak samo jak książeczki mieszkaniowe. Ciekawe czy za 40 lat zaczną OFE wypłacać albo to nowe PPK.
Olo
2 miesiące temu
Mój ojciec jest w takiej sytuacji. Pko bo o niczym nie wie i rozkłada ręce. Gdzie można się zwrócić ?
classic
2 miesiące temu
Prawie nawet... ??? cóż za styl !! Niech mi zapłacą za odebrane mienie warszawskie. Niby dlaczego akurat za to nie ?
bDTsaFjD
sympatyk
2 miesiące temu
Niech się lepiej zajmą zwrotem i rewaloryzacją pieniędzy wpłaconych na konta spółdzielni mieszkaniowych. Za wpłacone i spłacane w ratach przez pięć lat 27000 zł, spółdzielnia mieszkaniowa oddawała 2.70 zł, tak na piwo wystarczyło. Najdroższe piwo świata. Rąbali ludzi na wszystkim i gdzie tylko można było. Za to Balcerowicza określili najlepszym ekonomistą i reformatorem. I on ma czelność pokazywać się jeszcze i zabierać głos.
krzych
2 miesiące temu
Tych przedpłat już nie ma,bo w ramach rekompensaty,za niewywiazanie się z obietnicy na poczatku lat 90 taka przedpłata zwalniała z cla samochod sprowadzony z zagranicy. Moi rodzice mieli dwie takie przedpłaty i obie sprzedali komus,kto sprowadzał samochody z zagranicy
...
Następna strona