Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Alimenty. Dłużnicy są wykreślani z rejestru po upływie sześciu lat

5
Podziel się

Przez absurd wynikający z obecnie działającego prawa, tzw. alimenciarze są usuwani z rejestru długów, jeżeli ich zobowiązania są starsze niż sześć lat. Resort rodziny chciał to zmienić, jednak wciąż się to nie udaje.

Obecne prawo powoduje, że alimenciarze są usuwani z listy po sześciu latach.
Obecne prawo powoduje, że alimenciarze są usuwani z listy po sześciu latach. (iStock.com)
bDIvEumZ

O sprawie informuje portal Prawo.pl, który wskazuje też, że tylko w przypadku rejestru dłużników ERIF BIG S.A. wykreślono ponad 55 tys. informacji o zadłużeniach alimentacyjnych w ubiegłym roku. Mowa tutaj o zobowiązaniach o wartości 1 mld złotych. Trzeba jednak też podkreślić, że część z nich dotyczy osób, które dług spłaciły.

Wszystko dzięki nowelizacjom ustawy o udostępnieniu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Wynika z nich, że wszystkie informacje o roszczeniach, stwierdzone prawomocnym wyrokiem lub ugodą, są usuwane „nie później, niż po upływie 6 lat” od momentu stwierdzenia roszczenia.

W praktyce zapis ten dotyczy również dłużników zalegających z alimentami. Wykreślani z rejestrów po 6 latach są wszyscy - nawet ci, którzy nie spłacili swoich zobowiązań.

bDIvEunb

Zobacz też: Urlop od korporacji. "Trudno to sobie wyobrazić"

Zmienić to chciało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednak sprawy nadal nie rozwiązano.

bDIvEunh

- Zdarza się, że osoba na szybko wpłaca na przykład 100 zł i na tym poprzestaje. Gdyby ustawodawca zmienił przepisy tak, aby dłużnicy alimentacyjni nie byli wykreślani z BIG do czasu spłaty wszystkich zobowiązań, to na pewno byłby to krok w dobrym kierunku - zaapelowała dr Łucja Kobroń–Gąsiorowska, adwokat, partner w kancelarii NCKG Adwokaci, adiunkt w Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, cytowana przez Prawo.pl.

Fakt wpisania tzw. alimenciarzy do rejestru długów na dłużej, spowodowałby im trudności przy np. otrzymaniu kredytu.

Alimentów regularnie nie spłaca ok. 289 tys. osób, które zalegają łącznie 11,5 mld złotych - wskazał w raporcie BIG InfoMonitor.

bDIvEuni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIvEunC
KOMENTARZE
(5)
Teraz
rok temu
w ogóle nie powinni płacić skoro jest pińset+. Alimenty powinny być odejmowane od tego rozdawnictwa.
ktoś
rok temu
Pójść dalej i po 6 latach rozstrzelać publicznie ...
Kryslc
rok temu
Absurdem są same alimenty bo dziecko ma dwoje rodziców i jeżeli dwoje chce wychowywać to powinno móc. Teraz jedno ma dziecko a drugie alimenty.
bDIvEunD
ZaKODowany
rok temu
To Kijowski może spać spokojnie 😜
Krzysztof
rok temu
Jeżeli nie spłacają regularnie to pół biedy, garzej jakby nie spłacali nieregularnie, to byłby kłopot