Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Kodeks karny zadziałał. Alimenciarze zaczęli płacić

67
Podziel się:

Groźba sankcji karnych poskutkowała. Alimenciarze zaczęli płacić zasądzone kwoty w obawie przed zarzutami i utratą prawa jazdy.

O jedną trzecią spadła liczba spraw przeciwko alimenciarzom
O jedną trzecią spadła liczba spraw przeciwko alimenciarzom (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)

Pierwsze sześć miesięcy 2019 r. to 67 tys. oskarżonych o niepłacenie alimentów. W tym samym okresie poprzedniego roku zarzuty postawiono niemal 30 tys. osób więcej – wynika z policyjnych danych, o których donosi "Rzeczpospolita”.

- Wiążemy to z większą dyscypliną wśród osób zalegających z płaceniem alimentów. Po prostu obawiają się spraw karnych i to ich motywuje do zapłaty - przyznaje w rozmowie z dziennikiem rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka.

Słowa rzecznika potwierdzają dane. Od czasu, gdy zaostrzono przepisy karne dot. alimentów oraz wprowadzono możliwość odbierania dłużnikom praw jazdy, sytuacja faktycznie znacznie się poprawiła.

Oglądaj też: Bezlitosny raport ws. alimenciarzy

Tuż po wejściu w życie nowych przepisów liczba przestępstw wzrosła niemal ośmiokrotnie z 5,1 tys. w pierwszym półroczu 2017 r. do 39 tys. w drugim półroczu. Podobnie sprawa miała się ze sprawami wszczętymi – w pierwszym półroczu 2018 było to już 90 tys., by w pierwszym półroczu tego roku spaść o niemal jedną trzecią.

Kluczowa zmiana w przepisach dotyczyła kwoty, która pozwoli wszcząć postępowanie karne wobec dłużnika. Dziś, by stać się przestępcą alimentacyjnym wystarczy przez 3 miesiące nie płacić zasądzonych świadczeń lub zalegać z wpłaceniem równowartości trzymiesięcznych alimentów. W ten sposób ukrócono proceder wpłacania minimalnych kwot, co miało być dowodem na "dobrą wolę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
piotrek
2 lata temu
Tu nie chodzi o Alimenciarzy - władza chce gnębić mężczyzn, władza boi się samców, dlatego stara się wpędzić ich w depresję i głębsze niewolnictwo, chcą karać wszystkich i za wszystko - zastraszają społeczeństwo, następne wybory - głosujemy na inne partie jak pis PAMIĘTAJCIE ;-)
Minimum które...
4 lata temu
Wystarczy pojechać do Irlandii do1 pracy i placi się grosze do Polski bo to są normalne kraje
kris
5 lata temu
Komu sądy będą przyznawać dzieci jak już lbgt wywalczy dla siebie adopcję ? Rodzicowi nr.1 czy rodzicowi nr.2 ? Poniekąd uważam że dawanie "dziecka" parom homo to coś nienormalnego. To nie zabawka.Czekam na pierwszy pozew takiego dziecka. Wtedy się nagle oczy wszystkim otworzą, jak skrzywdzone dzieci będą pozywać państwa które na to pozwalają.
gajowy
5 lata temu
i zabierać prawa jazdy wszystkim mundurowym emerytom którzy świrują "na głowę" w związku ze służbą. skoro są niesprawni psychiatrycznie to nie powinni prowadzić! natychmiast 100% wyzdrowienie!!!
Roli
5 lata temu
Po 10 latach dowiedziałem się ze nie jestem biologicznym ojcem dzieci na rozwodzie sąd odrzucił mój wniosek o przeprowadzenie badań. Prostytutka górą . I jak żyć w takim Państwie.
...
Następna strona