Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kodeks karny zadziałał. Alimenciarze zaczęli płacić

66
Podziel się:

Groźba sankcji karnych poskutkowała. Alimenciarze zaczęli płacić zasądzone kwoty w obawie przed zarzutami i utratą prawa jazdy.

O jedną trzecią spadła liczba spraw przeciwko alimenciarzom
O jedną trzecią spadła liczba spraw przeciwko alimenciarzom (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)
bEDjLbqZ

Pierwsze sześć miesięcy 2019 r. to 67 tys. oskarżonych o niepłacenie alimentów. W tym samym okresie poprzedniego roku zarzuty postawiono niemal 30 tys. osób więcej – wynika z policyjnych danych, o których donosi "Rzeczpospolita”.

- Wiążemy to z większą dyscypliną wśród osób zalegających z płaceniem alimentów. Po prostu obawiają się spraw karnych i to ich motywuje do zapłaty - przyznaje w rozmowie z dziennikiem rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka.

bEDjLbrb

Słowa rzecznika potwierdzają dane. Od czasu, gdy zaostrzono przepisy karne dot. alimentów oraz wprowadzono możliwość odbierania dłużnikom praw jazdy, sytuacja faktycznie znacznie się poprawiła.

Oglądaj też: Bezlitosny raport ws. alimenciarzy

Tuż po wejściu w życie nowych przepisów liczba przestępstw wzrosła niemal ośmiokrotnie z 5,1 tys. w pierwszym półroczu 2017 r. do 39 tys. w drugim półroczu. Podobnie sprawa miała się ze sprawami wszczętymi – w pierwszym półroczu 2018 było to już 90 tys., by w pierwszym półroczu tego roku spaść o niemal jedną trzecią.

bEDjLbrh

Kluczowa zmiana w przepisach dotyczyła kwoty, która pozwoli wszcząć postępowanie karne wobec dłużnika. Dziś, by stać się przestępcą alimentacyjnym wystarczy przez 3 miesiące nie płacić zasądzonych świadczeń lub zalegać z wpłaceniem równowartości trzymiesięcznych alimentów. W ten sposób ukrócono proceder wpłacania minimalnych kwot, co miało być dowodem na "dobrą wolę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDjLbrC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Minimum które...
2 lata temu
Wystarczy pojechać do Irlandii do1 pracy i placi się grosze do Polski bo to są normalne kraje
kris
2 lata temu
Komu sądy będą przyznawać dzieci jak już lbgt wywalczy dla siebie adopcję ? Rodzicowi nr.1 czy rodzicowi nr.2 ? Poniekąd uważam że dawanie "dziecka" parom homo to coś nienormalnego. To nie zabawka.Czekam na pierwszy pozew takiego dziecka. Wtedy się nagle oczy wszystkim otworzą, jak skrzywdzone dzieci będą pozywać państwa które na to pozwalają.
gajowy
2 lata temu
i zabierać prawa jazdy wszystkim mundurowym emerytom którzy świrują "na głowę" w związku ze służbą. skoro są niesprawni psychiatrycznie to nie powinni prowadzić! natychmiast 100% wyzdrowienie!!!
bEDjLbrD
Roli
2 lata temu
Po 10 latach dowiedziałem się ze nie jestem biologicznym ojcem dzieci na rozwodzie sąd odrzucił mój wniosek o przeprowadzenie badań. Prostytutka górą . I jak żyć w takim Państwie.
Roli
2 lata temu
Uciekajcie za Odrę i macie święty spokój. Pozdrawiam.
...
Następna strona