Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kodeks karny zadziałał. Alimenciarze zaczęli płacić

66
Podziel się

Groźba sankcji karnych poskutkowała. Alimenciarze zaczęli płacić zasądzone kwoty w obawie przed zarzutami i utratą prawa jazdy.

O jedną trzecią spadła liczba spraw przeciwko alimenciarzom
O jedną trzecią spadła liczba spraw przeciwko alimenciarzom (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)
bDJGasjV

Pierwsze sześć miesięcy 2019 r. to 67 tys. oskarżonych o niepłacenie alimentów. W tym samym okresie poprzedniego roku zarzuty postawiono niemal 30 tys. osób więcej – wynika z policyjnych danych, o których donosi "Rzeczpospolita”.

- Wiążemy to z większą dyscypliną wśród osób zalegających z płaceniem alimentów. Po prostu obawiają się spraw karnych i to ich motywuje do zapłaty - przyznaje w rozmowie z dziennikiem rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka.

bDJGasjX

Słowa rzecznika potwierdzają dane. Od czasu, gdy zaostrzono przepisy karne dot. alimentów oraz wprowadzono możliwość odbierania dłużnikom praw jazdy, sytuacja faktycznie znacznie się poprawiła.

Oglądaj też: Bezlitosny raport ws. alimenciarzy

Tuż po wejściu w życie nowych przepisów liczba przestępstw wzrosła niemal ośmiokrotnie z 5,1 tys. w pierwszym półroczu 2017 r. do 39 tys. w drugim półroczu. Podobnie sprawa miała się ze sprawami wszczętymi – w pierwszym półroczu 2018 było to już 90 tys., by w pierwszym półroczu tego roku spaść o niemal jedną trzecią.

bDJGaskd

Kluczowa zmiana w przepisach dotyczyła kwoty, która pozwoli wszcząć postępowanie karne wobec dłużnika. Dziś, by stać się przestępcą alimentacyjnym wystarczy przez 3 miesiące nie płacić zasądzonych świadczeń lub zalegać z wpłaceniem równowartości trzymiesięcznych alimentów. W ten sposób ukrócono proceder wpłacania minimalnych kwot, co miało być dowodem na "dobrą wolę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJGasky
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
TATO
2 lata temu
Powiem tak ,jestem alimenciarzem według Was ? , więc zapytam? jak to jest? wyrok mam że mam płacić na dziecko,widywać się mogę co dwa tygodnie , od 11 .00 w sobotę do 21 w niedzielę i pierwsze dwa tygodnie tylko w wakacje. muszę zabrać i odebrać z miejsca zamieszkania matki,mieszkam o godzinę drogi od jej domu w jedną stronę. WIĘC O 11 ZABIERAM SYNA OD BYŁEJ, CZEKAM NA AUTOBUS,POTEM ,DROGA I JUŻ JESTEM NA 13.20 U SIEBIE. CO DALEJ,A DALEJ TO JUŻ Z GÓRKI,PAMIĘTACIE TEN FILM? NAJPIERW OBIADEK,POTEM CHWILA NA ROWER, KĄPIEL ,KOLACJA, RANO TROSZKĘ POGADAMY , PÓŹNIEJ WYJŚCIE NA SPACER I CO CZAS SIĘ ZBIERAĆ BO GODZINA DOJAZDU, JESZCZE SYNA WYKĄPAĆ, NAKARMIĆ I SPAKOWAĆ. CAŁE MOJE WIDZENIE. CO SĄD NA TO ŻĘ W PIERWSZYM PRZYZNANYM MI TERMINIE W WAKACIE,ONA ZABIERA GO DO RODZINY,A NO, NIC, KARZE MI PRZYNIEŚĆ ŚWISTEK ILE ONA ZARABIA. LUDZIE KTO TO MI WYDA,JEJ ZAKŁAD, NA ŚWIĘTA, ŻADNE NIE WIDZĘ SYNA , NA WAKACJE TEŻ NIE . A CO ROBI POLICJA ,A NO OLEWA . PO WEZWANIU W SOBOTĘ PO 11 BO NIE MOGŁEM ODEBRAĆ SYNA, PRZYJEŻDŻA W OKOLICY 16 TEJ I MÓWI ŻE JAK MATKA NIE OTWIERA TO NIC NIE MOGĄ ZROBIĆ ,PEWNIE NIE MA JEJ W DOMU,A SYN MACHA MI Z OKNA. I TYLE W TEMACIE ALIMENTÓW.
Ona
2 lata temu
Jak alimenciarza nie stać na alimenty, to i nie stać na benzynę, więc po co mu prawo jazdy? Komunikacja miejska jest tańsza.
Pytalski
2 lata temu
Pytam ja się........ Gdzie ustawa o automatycznym zakończeniu płacenia alimentów po ukończeniu przez dziecko 25 lat ? Czy nie można stworzyć przepisów dostosowujących wysokość alimentów do wieku dziecka z automatu, które były by wyliczane przez ekonomistów tyle ile wynosi faktyczny koszt wychowania dziecka przez obojga rodziców ? Pytam ja się .......
bDJGaskz
Skandal
2 lata temu
ORZECZENIA O ALIMENTACH W TYM KRAJU TO CZYSTY SKANDAL. NIEDOŚĆ ŻE KOBIETA DOSTAJE ZAWSZE DZIECI TO JESZCZE ALIMENTY. CHŁOP ZAWSZE ZOSTAJE Z DŁUGAMI I BEZ RODZINY.
Peter
2 lata temu
A alimenciary też zaczęły płacić?
...
Następna strona