Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Dzieci alimenciarzy bez pieniędzy na wakacje. Prawie milion nie otrzymuje alimentów

12
Podziel się:

Ponad 300 tys. Polaków nie płaci alimentów na dzieci. Ich łączny dług to przekracza 11,8 mld zł. Ze świadczeń państwowego Funduszu Alimentacyjnego korzysta około jednej trzeciej niealimentowanych dzieci, reszta nie spełnia stawianych wymagań.

 W Polsce prawie milion dzieci nie otrzymuje alimentów od rodziców.
W Polsce prawie milion dzieci nie otrzymuje alimentów od rodziców. (Pixabay.com, pixaby)

Co siedemnaste gospodarstwo domowe, które nie otrzymuje alimentów zasądzonych na dzieci, żyje w biedzie, a prawie połowa skromnie - pokazują badania przeprowadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Spra część nie ma przez to szans na wakacyjny wyjazd.

Wakacyjne wydatki są dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Dlatego 38 proc. badanych Polaków tegoroczny urlop spędzi w domu - wynika z ostatniego Barometru Providenta. Nie wyjadą głównie rodziny. W domach zostanie 41 proc. osób posiadających potomstwo i tylko 29 proc. osób bezdzietnych.

Tym bradziej w trudnej sytuacji są dzieci, które zostały pozbawione zasądzonych zalimetów. Według szacunków organizacji kobiecych, w Polsce prawie milion dzieci nie otrzymuje ich od rodziców. Ze świadczeń państwowego Funduszu Alimentacyjnego korzysta około jednej trzeciej niealimentowanych dzieci, reszta nie spełnia stawianych wymagań.

Jak pokazują badania BIG InfoMonitor, 77 proc. niealimentowanych dzieci nie otrzymuje też żadnego innego wsparcia finansowego lub choćby prezentu od rodzica. Nie ma również mowy o opłaceniu, czy dołożeniu się przez nich do wakacyjnych lub zimowych wyjazdów.

Dzieci obdarowywane przez rodzica uchylającego się od płacenia alimentów zwykle dostają prezenty z okazji urodzin. Są to głównie zabawki (17 proc.), ubrania (15 proc.), słodycze (9 proc.) i przybory szkolne (6 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl(http://www.dziejesie.wp.pl/)

KOMENTARZE
(12)
dziadek -tata
3 lata temu
czytam komentarze sam jestem przyszywanym dziadkiem i mysle ze moze faktycznie niech ojcowie przzedstawiaja rachunki z wydatkow na DZIECKO ktore beda uznawane przez sady czy tez komornikow oczywiscie nie jako calosc alimentow ale np jakas czesc 50-80-procent
Prawda o
3 lata temu
60%dochodow ojca pozbawianie praw w imie ,,moje dzieci,, wsteczne alimenty czesto wysokosci 50% dochodow wyroki sadu skazujace za nieplacenie czegos na co sie nie zgadza ojciec zerowa prawie zdolnosc kresytiwa. Drak szans na utrYmanie zero 500+ rodzinnych alimentow dotacji na dziecko mozliwosci pozyskania mieszkania komunalnego np. Nie wspomne o podliczania dochodu ojca brutto tak jakby w dziwny sposob przejadal podatki alimenty itp. I to jest sprawiedliwosc w tyl kraju ?! A ex bawia sie za podatnikiw pieniadze i alimenty. Co za kakaj. Dzieckiem trzeba sie zajmowac i mu ponagac w miare mozliwosci. Nie wyroku sadu czy widzimisie sedziny.
Werka
3 lata temu
Tak opieka naprzemienna.i problem z głowy ale dobrego trzeba być mądrym i przyjaźnić się z była lub byłym a u nas to dziecko jest moneta przetargowa i kobiety żyją z alimentów wiem i znam mnóstwo takich nawet w rodzinie doją ile wlezie choć znam też takie które biorą alimenty i wpłacają na fundusze dla dziecka a same pracują i karmią i dają na różne rzeczy.
Maxes
3 lata temu
Nieplaca bo się poprostu nieoplaca pracować legalnie,większość zarabia brutto2250zloty z tego wychodzi netto 1.634zloty.Komornik bierze1.014zloty na alimenty,tyle zostaje620zloty.Wtedy taki dłużnik żyje w ubostwie!?!Na dzisiejsze czasy żeby przeżyć to trzeba mieć minimum1.500zloty to każdy dłużnik musiałby mieć zasądzone po 134zlote!?!Takie są realia.
133
3 lata temu
We wszystkich możliwych przypadkach ustalać opiekę naprzemienną, problemu alimentów nie będzie