Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Alior może dostać olbrzymią karę od KNF. Rażące nieprawidłowości w obrocie funduszami

78
Podziel się

Aż 30 naruszeń ustawy o obrocie instrumentami finansowymi Aliorowi zarzuca KNF. Komisja uznała, że bank na wielką skalę sprzedawał trefne produkty funduszu W Investments, świadomie narażając swoich klientów na olbrzymie ryzyko utraty środków.

Biuro Maklerskie Alior Banku w 2017 r. trafiło na listę ostrzeżeń KNF za działalność z lat 2012-2013.
Biuro Maklerskie Alior Banku w 2017 r. trafiło na listę ostrzeżeń KNF za działalność z lat 2012-2013. (East News, ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
bDSMzHwB

"Puls Biznesu" przedstawia ustalenia z kontroli, jaką KNF przeprowadziła w Biurze Maklerskim Alior Banku. W protokole pokontrolnym mowa jest o 30 naruszeniach ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz o łamaniu rozporządzeń ministra finansów oraz wewnętrznych procedur i regulaminów.

Jednostki funduszy W Investments były sprzedawane przez Alior Bank od 2013 aż do 2016 roku, czylii dystrybucja była prowadzona długo po objęciu akcji banku przez państwowe PZU.

bDSMzHwD

Komisja Nadzoru Finansowego oceniła, że biuro maklerskie Aliora prowadziło działalność maklerską "w sposób nierzetelny, nieprofesjonalny i niezgodny z najlepiej pojętymi interesami klientów". Pracownicy banku wprowadzali klientów w błąd, nie informując o ryzyku inwestycji. Bank przedstawiał im materiały reklamowe przesłane przez fundusz i w żaden sposób ich nie weryfikował.

Co więcej, KNF nie ma wątpliwości, że o rażących nieprawidłowościach w sposobie sprzedaży produktów W Investments wiedział zarząd banku, ale nie zrobił nic, by temu zapobiec. Wiadomo, że byli już członkowie zarządu banku Krzysztof Czuba i Artur Maliszewski dostali sygnał od dyrektor departamentu private bankingu Aliora, że ryzyko dla klientów jest bardzo duże, ale jedynie zarekomendowali wprowadzenie "hamulca sprzedażowego". Nie zrobiono nawet tego.

Z ustaleń KNF wynika, że bardzo silne zaangażowanie Aliora w dystrybucję certyfikatów W Investments wynikało z wyjątkowo atrakcyjnych prowizji - zarówno dla banku, jak i samych pracowników. Jak pisze gazeta, zorganizowano nawet konkurs, w ramach którego każdy pracownik Aliora, który sprzedał certyfikaty WI za co najmniej 550 tys. zł, mógł wziąć udział w weekendowym szkoleniu w Amsterdamie.

Alior sprzedawał trefne produkty W Investments z takim pośpiechem, że często nawet nie dopełniał formalności i nie podpisywał umowy o przyjmowanie i przekazywanie zleceń maklerskich. Mogło to dotyczyć nawet co trzeciego klienta.

bDSMzHwJ

Nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami zostały wykryte wiosną 2016 przez Michała Krupińskiego, obecnego prezesa Pekao, który wówczas pełnił funkcję szefa rady nadzorczej Alior Banku.

Alior Bank, który wcześniej aktywnie sprzedawał certyfikaty funduszy, złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Drugim z państwowych banków, który sprzedawał certyfikaty był BOŚ. Wstrzymanie sprzedaży nastąpiło w kwietniu 2016 roku.

Należące do TFI Fincrea fundusze zostały założone w 2012 roku. Fundusze inwestowały w w ziemie rolne, lasy, spółki, nieruchomości oraz budowany pod Otwockiem dom spokojniej starości.

Funduszami zarządzał Dom Maklerski W Investments, część giełdowej spółki W Investments należącej do Piotra Wiśniewskiego.

bDSMzHwK

Alior Bank sprzedał certyfikaty WI za 404 mln zł ponad 1300 osobom. Łącznie poszkodowanych w całej aferze jest ponad 2 tys. osób, które z funduszy W Investments nie mogą do dziś wypłacić pół miliarda złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSMzHxe
gospodarka polska
alior bank
KOMENTARZE
(78)
zybi
2 lata temu
Dopiero teraz to zauważono!? Bank (każdy) wykorzystuje wysoki poziom zaufania klientów "bo przecież ONI muszą być uczciwi". Nic bardziej mylnego. Bank ma zarabiać dla swoich akcjonariuszy i jest to jedyna jego misja. Uczciwość kupiecka to frazes.
TakTak-wykona...
2 lata temu
Winnych ,,puścić z torbami,, bez możliwości pracy! - odebrać majątek i surowo ukarać!
innuit
2 lata temu
"wyzsza kultura bankowosci" hooooy wam w zady! NIGDY moja noga u was nie postanie.
bDSMzHxf
Bank to akwiz...
2 lata temu
Plan sprzedażowy trzeba realizować aby pracować więc szukajcie winnego wyżej który narzuca produkty i rozlicza z tej sprzedaży bo on wisi nad głowami pracowników gnebiac ich za brak sprzedaży ot cała prawda
Fakt
2 lata temu
Wszystkie banki to robiły, pracownicy mają w planach sprzedażowych ryzykowne produkty. Albo je sprzedajesz, albo lecisz z pracy.
...
Następna strona