Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Aplikacja mObywatel zamiast prawa jazdy. Zmiana już wkrótce

19
Podziel się:

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu prawo jazdy będzie można zostawić w domu, poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców.

Aplikacja mObywatel zamiast prawa jazdy. Zmiana już wkrótce
Prawo jazdy od grudnia już nie będzie musiało wypychać naszego portfela. (autokult, Filip Buliński)

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym z 14 sierpnia 2020 r. Zgodnie z nowelizacją, osoby z polskim prawem jazdy nie będą miały obowiązku posiadania go przy sobie (dane kierowcy będą mogły być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców).

Zobacz także: Zobacz także: Walka z pandemią. "System nie działa, zakłady pracy zamykają się

Rozwiązanie to ma wejść w życie trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu ministra cyfryzacji w tej sprawie. Pakiet deregulacyjny dla kierowców to inicjatywa resortów cyfryzacji i infrastruktury.

"Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie dzisiaj. I dziś, czyli w pierwszym możliwie terminie, minister podpisał odpowiedni komunikat" - podał resort.

Dzięki temu dokładnie od 5 grudnia 2020 r. nie będzie już obowiązku zabierania ze sobą prawa jazdy.

Zagórski zaznaczył, że niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. W aplikacji można znaleźć m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

"Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów" - podkreślił Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Przypomina też o upływie terminu ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu - na 30 dni przed terminem jego wygaśnięcia OC.

W mPojeździe znajdą się także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych.

"mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy. Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie ma wprost obowiązku do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie" - wyjaśnił Zagórski.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Aby ją uruchomić potrzebny jest profil zaufany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
kierowca-bomb...
4 tyg. temu
Tylko czy policja też o tym wie i nie będzie żądać dokumentów. A poza tym co z nowym przepisem o prawie do zachowania starego znaku rejestracyjnego po zakupie samochodu używanego. Cyfryzacja cyfryzacją a "polski ład" (czytaj - chaos) rządzi.
Nula
4 tyg. temu
Tylko co oni zrobią jak szlak trafi aplikację? Jeszcze trochę a każdy z nas będzie oznakowany jak to było podczas wojny.
piotr p
2 lata temu
lepiej miec przy sobie wszystkie dokumenty, szybciej odbywac sie bedzie kontrola drogowa, ...pozdr.
egon
2 lata temu
Tylko dlaczego w dowodzie rejestracyjnym jest miejsc na 6 pieczątek i trzeba płacić 74 PLN za wymianę. Po cholerę pieczątka skoro diagnosta daje zaświadczenie i wpisuje badanie do systemu ewidencji pojazdów - do której ma się dostęp przez mpojazd ? Szkoda pieniędzy i czasu zmarnowanego na wymianę dowodu (konieczne 2 wizyty: złożenie wniosku i odebranie dowodu). To jest granda !
przedwczoraj
2 lata temu
Lepiej oddać tą aplikację w rozwój bankom. Do banków można już logować się palcem a tutaj nic.