Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Major
|
aktualizacja

Aplikacja PeoPay i BLIK. Płacisz i wypłacasz za darmo

99
Podziel się:

Gotówka nie jest już obowiązkowym dodatkiem do portfela. Ten sam los niedługo mogą spotkać karty płatnicze. Dziś wystarczy telefon z aplikacją, którym możesz wypłacać gotówkę z bankomatu i płacić w ten sam sposób za zakupy. Za darmo.

Kody BLIK można wykorzystać nie tylko w bankomatach.
Kody BLIK można wykorzystać nie tylko w bankomatach. (Materiały prasowe)

Wypłata gotówki w bankomacie btówka nie jest już obowiązkowym dodatkiem do portfela. Ten sam los niedługo mogą spotkać karty płatnicze. Dziś wystarczy telefon z aplikacją, którym możesz wypłacać gotówkę z bankomatu i płacić w ten sam sposób za zakupy. Za darmo. ez użycia karty. To możliwe dzięki polskiemu wynalazkowi. Jak to działa?

W bankomacie wybieramy „Wypłata BLIK”.

W aplikacji PeoPay w smartfonie wybieramy opcję BLIK, żeby wygenerować sześciocyfrowy kod. Wpisujemy go w bankomacie.

W kolejnym kroku w tej samej aplikacji na ekranie telefonu dostajemy prośbę o zatwierdzenie transakcji PINem, albo – do kwoty 200 zł – odciskiem palca lub skanem twarzy, jeśli nasz telefon posiada taką funkcję. Bankomat wypłaca pieniądze i na tym koniec.

Aplikacja PeoPay pozwala też na wpłacanie pieniędzy do wpłatomatów m.in. popularnych sieci Euronet i Planet Cash. Co ważne, wpłacanie jest równie proste jak wypłacanie.

Na ekranie wpłatomatu wybieramy opcję wpłata BLIK, następnie generujemy kod w aplikacji. Zatwierdzamy transakcję PINem lub biometrią, wkładamy gotówkę do wpłatomatu, odbieramy kwitek z potwierdzeniem i już! Środki pojawią się od razu na naszym rachunku.

Brak prowizji za wpłaty i wypłaty w okresie promocyjnym do 30 czerwca br. to kolejny benefit dla klientów Banku Pekao S.A., którzy korzystają z bankowości mobilnej banku i kodów BLIK.

BLIK na zakupach

Kody BLIK można wykorzystać nie tylko w bankomatach. Przy ich wykorzystaniu i aplikacji PeoPay Banku Pekao, można również płacić w coraz większej ilości tradycyjnych sklepów.
Korzystamy przy tym z tego samego terminala co przy płatności kartą.

W aplikacji bankowej generujemy kod, który wpisujemy na klawiaturze terminala – zamiast wyciągając kartę z portfela. Po chwili na ekranie telefonu dostajemy prośbę o zatwierdzenie płatności i gotowe. Wszystko zajmuje chwilę i znów transakcja odbywa się bez udziału karty.

BLIK w internecie

Zakupy online i BLIK to kombinacja – niemal – idealna, bo najszybsza. Już płatności w formie szybkiego przelewu dały kupującym dużą wygodę, w porównaniu choćby do mozolnego wpisywania numeru i innych danych z karty, nie mówiąc już o tradycyjnych przelewach, wymagających uzupełniania formularza o numer rachunku i dane sklepu.

Ale BLIK sprawia, że to co łatwe, stało się jeszcze łatwiejsze. Teraz, robiąc zakupy na stronie, która umożliwia płatność BLIKiem - niemal we wszystkich dużych sklepach internetowych lub np. przy kupowaniu biletów w internecie – wystarczy jako najszybszy i najprostszy sposób zapłaty wybrać właśnie kod BLIK.

By zakończyć płatność, włączamy aplikację PeoPay, generujemy kod BLIK, wpisujemy go w przeglądarce i potwierdzamy w aplikacji.

Co ciekawe – i bardzo użyteczne – przy pierwszej transakcji BLIK można zapamiętać dany sklep lub przeglądarkę i przy kolejnych zakupach na tej konkretnej stronie (u danego sprzedawcy) lub z tej samej przeglądarki na naszym urządzeniu nie będzie trzeba już podawać kodu BLIK. Wystarczy jedynie potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej PeoPay. Szybciej za zakupy płacić się już chyba nie da.

Polski wynalazek i transakcje liczone w miliardach

W ubiegłym roku za pośrednictwem BLIK-a dokonano w Polsce 91 mln transakcji, czyli 250 tysięcy dziennie! To prawie 3 razy więcej niż w roku 2017. Ich wartość to ponad 12 mld zł.

W całym roku odnotowano 66,2 mln transakcji w Internecie, 14,6 mln wpłat i wypłat w bankomatach, 5,18 mln przelewów na numer telefonu oraz 5,04 mln transakcji w terminalach płatniczych.

I jak widać, popularność tego rozwiązania rośnie w lawinowym tempie. BLIK powstał w 2015 roku jako inicjatywa, mająca stworzyć niezależny polski standard płatności. Dziś może z niego korzystać nawet 90 procent wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych.

Zobacz także: Zobacz też: WP Express - kopalnia miedzi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(99)
gość1
3 lata temu
Dla mnie blik to konieczność jak już się nie ma innego wyjścia
Omega
3 lata temu
Lubię szelest i zapach papieru ......
amerol
5 lata temu
Mózg też NIE JEST obowiazkowym wyPOsarzeniem leminga . PO co nosić zbedne kilogramy ze sobą
amerol
5 lata temu
Mózg też NIE JEST obowiazkowym wyPOsarzeniem leminga . PO co nosić zbedne kilogramy ze sobą
dziadek
5 lata temu
Najlepsza jest skarpeta a na koncie tyle kasy ile potrzebujesz na bieżące wydatki, nigdy w banku, choćby dlatego że zawsze może się zawiesić lub paść system, ewentualnie braknąć prądu itd itd, a w skarpecie jak zrobi się dziura zawsze można zacerować.
...
Następna strona