Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Archidiecezja udziałowcem Zakładu Usług Komunalnych. Chce pozyskać 30 mln zł. Sprawą zajmie się prokuratura

93
Podziel się:

Archidiecezja Łódzka została większościowym udziałowcem w Zakładzie Usług Komunalnych w Krośniewicach. Według radnych cała operacja została utrzymana przez burmistrz Katarzynę Erdman w tajemnicy. Sprawa trafiła do łódzkiej prokuratury.

Archidiecezja udziałowcem Zakładu Usług Komunalnych. Chce pozyskać 30 mln zł. Sprawą zajmie się prokuratura
Archidiecezja Łódzka przejęła udziały w zakładzie komunalnym (Adobe Stock)

Archidiecezja Łódzka została udziałowcem w Zakładzie Usług Komunalnych w Krośniewicach. O całej sprawie pisze ”Gazeta Wybroczą”.

Kościół przejął 51 proc. udziałów o łącznej wartości 3 mln zł. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje wśród radnych i mieszkańców tej miejscowości. Transakcję według informatorów ”GW” kurii zaproponowała osoba związana z gminą, a nie sama gmina.

Umowa notarialna została podpisana 22 kwietnia, ale informacja ujrzała światło dzienne dopiero pod koniec czerwca. Radni uważają, że o całej sprawie dowiedzieli się już po fakcie, choć między 22 i 29 kwietnia rada zbierała się dwukrotnie a jednym z tematów poruszanych był właśnie Zakład Usług Komunalnych.

Zobacz także: Od dziś nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień

- Podejmowanie takiej decyzji bez konsultacji z radnymi i mieszkańcami to absolutne bezprawie i skandal – powiedział ”Gazecie Wyborczej” przewodniczący rady miejskiej Sławomir Kępisty.

Zdaniem przewodniczącego jest to wyprowadzenie majątku gminy. Samorządowiec podkreśla, że radni nie otrzymali informacji, na jakiej zasadzie dobyło się przejęcie udziałów. - Aktywa zakładu to ok.19 mln złotych, a kurii przekazano ponad połowę udziałów – powiedział dziennikarzom przewodniczący.

Radni z klubu "Przyjazna Gmina" wystąpili do KRS o unieważnienie transakcji i zgłosili sprawę do prokuratury. Według samorządowców miało miejsce działanie na niekorzyść gminy.

Dziennikarze próbowali uzyskać informacje na temat transakcji od burmistrz Katarzyny Erdman. Niestety nieskutecznie. Burmistrz związana z PiS wydała za to oświadczenie wideo na kanale miejskiego portalu eku24.net .

Erdman w oświadczeniu podkreśla, że gmina nie straciła kontroli nad zakładem, a miejska spółka została dokapitalizowana przez podmiot, który nie jest przedsiębiorcą. Dodatkowo udziały gminy w spółce mają być uprzywilejowane.

Burmistrz Krośniewic poinformowała, że inwestor (czyli Archidiecezja Łódzka) ma pozyskać na inwestycje 30 mln złotych.

Archidiecezja Łódzka potwierdziła transakcję. W planach ma budowę sortowni i kompostowni odpadów organicznych. Rzecznik kurii powiedział dziennikarzom, że jednym z celi jest ekologiczne gospodarowanie odpadami cmentarnymi.

Burmistrz Katarzyna Erdman dwukrotnie już nie otrzymała wotum zaufania. Z tego powodu odbędzie się referendum w celu jej odwołania ze stanowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(93)
Max
rok temu
I bardzo dobrze. Kościół za granicą ma udziały w wielu przedsięwzięciach i nikt nie czyni mu z tego powodu wyrzutów. Tylko u nas w Polsce jakieś dziwne reakcje.
WAM
rok temu
maja mase kasy, to inwestuja. Dalej naleza im sie zwolnienia podatkowe, bonifikaty... W KRK 60% nieruchomosci do nich nalezy, czynsze niezle kosza.. Przyklad jest, jak dobry biznes robic, dla dobra wiernych, oczywiscie. Tylko dlaczego tego nie zrobiono otwarcie?
iwo
rok temu
Jezus,bog,12 apostolow ,macocha maryja , watykan to prawdziwa mafia -cosa nostra. Juz brak slow na bandycko wiare.
Ryś działa
rok temu
abp Ryś gra na mandolinie, kosi forsę na diecejzajnym cmentarzu. Pochówek najdroższy w kraju. Teraz zabiera się za nowa formę utylizacji ciemnej masy. Brawo panie Ryś. Tak trzymać , a kościoły wkrótce zapłoną i same się zutylizują.
Proste?
rok temu
Sprzedawanie nadziei na życie wieczne to jedno, a konkret biznesowy - śmiecie, to druga strona tego samego medalu. Kasa się ma zgadzać.
...
Następna strona