Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Chcą elektrowni atomowej w Polsce. Przedstawiciele kilku partii piszą do premiera

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
20
Podziel się:

Parlamentarzyści wszystkich klubów i kół poselskich wezmą udział w dyskusji dotyczącej elektrowni atomowej w Polsce? Posłowie czterech frakcji sejmowych zwrócili się do premiera o zorganizowanie takiej debaty. Piszą też o "ponadpartyjnym porozumieniu" dla budowy elektrowni.

Chcą elektrowni atomowej w Polsce. Przedstawiciele kilku partii piszą do premiera
Elektrownia atomowa w Polsce. Posłowie piszą do premiera Mateusz Morawieckiego (zdj. ilustracyjne). (Pixabay)

O ponadpartyjnej inicjatywie poinformował na Twitterze Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski. Obok niego pod treścią listu podpisali się: Paulina Matysiak z Lewicy, Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Janusz Kowalski na Twitterze zapowiada list jako "ponadpolityczną inicjatywę wsparcia budowy elektrowni jądrowych w Polsce". Czwórka parlamentarzystów zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego. W liście wychodzą z inicjatywą "organizacji spotkania ws. atomu z przedstawicielami wszystkich ugrupowań w Sejmie".

"Jako uczestnicy zorganizowanej 17 czerwca przez portal Energetyka24.pl eksperckiej debaty pt. 'Pora na atom. Energia jądrowa dla Polski' zwracamy się z propozycją organizacji przez Pana Premiera spotkania z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych w sprawie planu budowy w Polsce elektrowni jądrowych" - czytamy w liście opublikowanym przez posła SP.

Zobacz także: 5 mln euro kary dziennie za Turów. "Myślę, że to nie dojdzie do skutku"

Autorzy listu powołują się też na przyjęcie przez Sejm uchwały w sprawie Nord Stream 2. "Zgodna z polską racją stanu" - jak napisali posłowie w liście - uchwała jest zarazem "dobrym przykładem ponadpolitycznej współpracy polskich ugrupowań politycznych". Dlatego też tę współpracę można by przenieść na grunt związany z powstawaniem elektrowni atomowej.

Tym bardziej że - jak podkreślają autorzy listu - realizacja programu budowy elektrowni jądrowej obejmie okres od trzech do pięciu kadencji Sejmu. Dlatego też "musi być realizowany ponad podziałami politycznymi" - stwierdzają posłowie.

Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami Sejm przyjął uchwałę dotyczącą Nord Stream 2. Zawezwał w niej Unię Europejską oraz Niemcy do wstrzymania się z realizacją projektu gazociągu.

W poniedziałek natomiast portal Polityka Insight nieoficjalnie podała, że PKN Orlen prawdopodobnie przejmie połowę udziałów w Synthos Green Energy, firmie należącej do Michała Sołowowa - jednego z najbogatszych Polaków. Koncern tym samym zamierza wejść w rynek atomu, gdyż Synthos jest firmą zajmującą się nowoczesną energetyką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Gość
3 lata temu
A to jeszcze nie mamy elektrowni atomowej? Ile już wydała spółka PGE EJ1?
EWR
3 lata temu
Kaczyński będzie miał okazję by wejść głęboko w dudę Amerykanom, bo nie ma to jak kupować EJ od państwa, które takich od 25 lat nie buduje.
AdamS
3 lata temu
Dlaczego PIS zaostrzył przepisy w sprawie elektrowni wiatrowych. Co za partia. Wstyd.
ted3
3 lata temu
jestem "za" z jedną lokalizacją koło Turowa a z drugą w zakolu Odry na wysokości Berlina.I będzie wszysto wtedy O.K.
Robociarz
3 lata temu
Jakby Polacy nie byli aż takimi lekkoduchami to w tym kraju można by postawić nie jedna lecz kilka EJ. Po tym pożarze klasycznej,ba ,topornej wytwórni prądu w Bełchatowie mam jednak co do tego spore wątpliwości...