Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|
aktualizacja

Po co Orlenowi atom? Ekspert: "Może to być redukowanie emisji"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
5
Podziel się:

Orlen zainwestuje w atom? Według nieoficjalnych informacji Polityki Insight jeszcze w czerwcu ma dojść do porozumienia między paliwowym gigantem a firmą Synthos. Doniesienia na temat potencjalnej umowy między firmami komentuje publicysta energetyczny Jakub Wiech.

Po co Orlenowi atom? Ekspert: "Może to być redukowanie emisji"
Według doniesień medialnych Orlen ma przejąć udziały w firmie Synthos Green Energy Michała Sołowowa (East News, PIOTR TRACZ/REPORTER)

Informacja o potencjalnym porozumieniu między Orlenem i Synthos musiała odbić się echem w branży. Przypomnijmy, Polityka Insight nieoficjalnie podała, że paliwowy gigant prawdopodobnie przejmie połowę udziałów w Synthos Green Energy, firmie należącej do jednego z najbogatszych Polaków - Michała Sołowowa - zajmującej się nowoczesną energetyką.

Po co właściwe Orlenowi mogłaby być umowa z Synthosem? Dotąd lider rynku paliwowego w Polsce zdawał się nie zauważać energetyki jądrowej. Skąd w takim razie ten nagły zwrot?

- Synthos chce budować specyficzne wersje reaktorów jądrowych. SMR, czyli małe modułowe reaktory atomowe. Jest to potencjał na przemodelowanie infrastruktury jądrowej, żeby wyeliminować jej największe problemy, czyli przede wszystkim obniżyć koszty inwestycyjne. Reaktory SMR jak najbardziej się do tego nadają – mówi publicysta energetyczny Jakub Wiech.

Największym problemem jest to, że żadne reaktor Synthosu jeszcze nie powstały. Nie wiemy wielu rzeczy na ich temat, a poza tym nie znamy dokładnego kosztu produkcji.

Zobacz także: Lody o smaku śledzia. Będą hitem lata?

– Synthos jest bardzo zaawansowany w procesie inwestycyjnym, ale to są jednostki, których w tym momencie jeszcze nie ma i nie działają. Ciężko stwierdzić, ile faktycznie będą kosztować reaktory SMR – komentuje Jakub Wiech.

Taśmowo produkowane reaktory, zdaniem Jakuba Wiecha, mogą pomóc w uzyskaniu neutralności emisyjnej dużych firm. Mogą spokojnie zasilać takie firmy jak Orlen. Nie jest to jednak coś, co mogłoby zastąpić duże inwestycje w energetykę jądrową. Tego typu inwestycje na pewno mogą poprawić sytuację, ale nie wpłyną na całkowite przeobrażenie polskiej energetyki.

- Może to być wsypowe redukowanie emisji. Technologia SMR będzie wykorzystywana w miejscach, które borykają się z wysokimi cenami energii. SMR pozwolą na bezemisyjne pozyskiwanie pary wodnej lub zasilać procesy elektrolizy w przemyśle wodorowym. Technologie jądrowe mają wiele zastosowań w ramach gospodarki niskoemisyjnej. Jest miejsce dla Orlenu i Synthosu, żeby takie rozwiązania wdrażać – podsumowuje Wiech.

Publicysta zwraca uwagę też na fakt, że powstała przy wykorzystaniu reaktorów SMR energia może być odsprzedawana. Czyli taka inwestycja może być dodatkowym źródłem zarobku samego Orlenu.

Poprosiliśmy Orlen o komentarz na temat informacji Polityki Insight. Spółka nie chce komentować doniesień medialnych. O komentarz poprosiliśmy również Synthos, na odpowiedź czekamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
jajo
3 lata temu
na orlenie tylko dwójka
Siepytam
3 lata temu
Toshiba 4s już istnieje !Czemu tej technologii nie zastosować ?Mały ,na 30 lat,bez uzupełniania paliwa(wymienia się cały reaktor po zużyciu paliwa),wkopywany w ziemię,technologia szybkich neutronów ,chłodzony płynnym sodem.Moc 10MW lub 50MW.
Transparent
3 lata temu
A może ktoś zada pytanie czemu tak wielka firma jak Orlen nie jest w stanie takiego projektu poprowadzić sama? Przecież Orlen zatrudnia setki specjalistów z obszaru energetyki. Sami nie mogą rozmawiać z Amerykanami? Potrzebują zapłacić prowizję pośrednikowi z Kielc?
SUWEREN
3 lata temu
GREENPEACE to najbardziej obłudna organizacja, która robi więcej złego niż dobrego !!! Niech się zajmą tworzeniem urządzeń/projektów, które będą wytwarzały czystą energię !!! WTEDY MOŻĘMY Z NIMI RZOMAWIAĆ !!!! Tupać nóżkami i wywijać plakatem każdy potrafi .Pozyskiwanie zielonej energii jest w powijakach w żaden sposób dzisiaj nie możemy pozyskać takiej ilości energii drogą ekologiczną jaką potrzebujemy !! Te wszystkie projekty to półprawdy. Fotowoltaika to produkt o bardzo krótkiej trwałości !! kto to będzie utylizował ? czy to jest ekologiczne -NIE ( z nów będą strajkować i kazać to ściągać z dachów ) !!! NIECH ZROBIĄ COŚ MĄDREGO !!!! wykorzystują do swoich niecnych czynów NIEŚWIADOMYCH DOBRYCH LUDZI, którzy by chcieli dobrze !!! Ich działania w NIEMCZECH tak się nasiliły, że sobie z nimi nie radzą .SKUTEK wywożą Niemcy syf za granicę do krajów biedniejszych, przerzucają fabryki do Chin... Kopalnie sprzedają Czechom i TERAZ ŻĄDAJĄ NIEMCY OD CAŁEGO ŚWIATA BYCIA EKOLOGICZNYM !!!! OT BANDA CWANIACTWA !!! I TO WSZYSTKO PRZE TAKIE OBŁUDNE ORGANIZACJE JAK GREENPACE !!!! RZĄDAM OD GREENPACE przedstawienia projektu ekologicznie pozyskiwania energii !!!! Czas na demonstrację pod siedzibami GREENPACE !!! i TSUE aby zaprezentowano ekologiczne pozyskiwanie energii !!!
cieć
3 lata temu
atom znakomita sprawa, a czy rozwiązaliśmy już problem opakowań szklanych i foliówek, czy mi coś umknęło.....