Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Najbogatszy Polak przejmuje w Niemczech. Synthos wskoczy na światowe podium

87
Podziel się:

Biznes kauczukowy Michała Sołowowa rozrośnie się. Najbogatszy Polak przejmie za prawie 500 mln dolarów zakłady konkurenta z Niemiec. W efekcie grupa Synthos stanie się jednym z trzech największych na świecie graczy w branży.

Najbogatszy Polak przejmuje w Niemczech. Synthos wskoczy na światowe podium
Miliarder Michał Sołowow inwestuje w Niemczech. (East News, Piotr Tracz/REPORTER)

Chemiczna grupa Synthos, należąca do miliardera Michała Sołowowa, podpisała umowę z niemiecką firmą Trinseo. Strony uzgodniły wstępne warunki przejęcia zakładów produkujących kauczuki syntetyczne w Schkopau, w Niemczech.

Już teraz Synthos jest dużym europejskim koncernem chemicznym, ale dzięki planowanej transakcji może awansować w hierarchii branżowej - i to na trzecie miejsce podium.

Warto jednak podkreślić, że Synthos przejmuje tylko część biznesu Trinseo, tą związaną z kauczukami syntetycznymi. Niemiecka grupa jest też globalnym producentem tworzyw sztucznych i spoiw lateksowych.

Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Niemcy poinformowali, że w ramach transakcji otrzymają 491 mln dolarów, z czego 91 proc. tej kwoty Synthos ma zapłacić gotówką. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przejęcie zostanie sfinalizowane do końca tego roku. Wymagana jest jeszcze m.in. zgoda organów antymonopolowych.

- Przejęcie działalności operacyjnej w Schkopau, obejmującej zarówno infrastrukturę produkcyjną, jak i zaplecze badawczo-rozwojowe, czyli biznes kauczuków syntetycznych, pozwoli nam wkroczyć na zupełnie nowy rynek, charakteryzujący się m.in. wyższymi marżami - wskazuje Zbigniew Warmuz, prezes grupy Synthos.

Przejęcie biznesu kauczuków syntetycznych od Trinseo umożliwi Synthosowi wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków. Są one stosowane głównie w zaawansowanych technologicznie oponach, m.in. do samochodów elektrycznych.

Spółka szacuje, że po sfinalizowaniu przejęcia zakład produkcyjny w Schkopau będzie osiągać zysk operacyjny EBITDA (przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją) na poziomie co najmniej 50-60 mln euro rocznie. Ponadto oczekuje synergii (korzyści z np. ograniczenia kosztów i zwiększenia możliwości produkcyjnych) na poziomie powyżej 20 mln euro.

Głównym właścicielem Synthosu jest Michał Sołowow, a więc numer jeden najnowszego rankingu najbogatszych Polaków według Forbes. Jego majątek szacowany jest na około 15 mld zł. Oprócz Synthosu kontroluje też m.in. firmę Barlinek (producent podłóg drewnianych) i Cersanit (płytki i ceramika sanitarna).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Andrzej Tym
3 lata temu
Sołowow jako właściciel polowy zakładów Azotowych w Tarnowie mial je sprzedać Moshe Kantorowi , właścicielowi posowieckiego przemyslu nawozowego (prezes związku żydów ) , ktorego spółki (kanadyjskie) mialy dzięki temu kupić (zarządzać) także Zaklady Azotowe Puławy. Zakłady w Tarnowie miały się kiepsko a Puławy choć państwowe i płacace drogo za rosyjski gaz kupiły zaklady w Policach i budowaly elektrownię. Ciekawe jak Sołowow (automobilista, podobne jak wlaściciele Art Bi muzykanci) mial pieniądze na swoje kilkanaście spółek i możliwości ich zadłużania. Co dziwne polityczny sprzeciw przeciwko sprzedaży części akcji Zakladów w Pulawach organizowany przez dzialaczy także z PiS spotykal się z ignorancją bliźniaków co ukradli księżyc ale byl tak silny w rządzącej wowczas PO Tuska. że Puław nie sprzedno.
Andrzej
3 lata temu
Czy potraficie tylko kasować wszelkie negatywne opinie dotyczące polskich biznesmenów?
Gość
3 lata temu
I niech mi ktoś znowu powie: Łee te złe Niemce to kradną tylko. No to macie. Nie tylko kradną.
as 20221
3 lata temu
I super. Zaczynamy i my kupować Niemca
Chemik
3 lata temu
Chciałbym się dowiedzieć jak Pan Sołowow wszedł w posiadanie Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu. To był zakład na najwyższym poziomie i w PRL-u produkował bardzo dobre kauczuki syntetyczne, w większości dla Michelin.
...
Następna strona