Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JMK
|

Auto w leasingu. Czy to się opłaca?

43
Podziel się:

Ile można zyskać, kupując nowy samochód na firmę? O ile mniej podatku zapłaci osoba prowadząca działalność, jeśli zdecyduje się na leasing nowego samochodu? Możemy to wyliczyć na kalkulatorze zamieszczonym na Superauto.pl, na którym da się sprawdzić koszty oraz korzyści podatkowe dla każdego wybranego samochodu.

Auto w leasingu. Czy to się opłaca?
Auto w leasingu daje realne oszczędności (Autokult.pl, Michał Zieliński)
bECUetWt

Wprowadzone rozwiązanie jest zintegrowane z serwisem internetowym, na którym można obejrzeć każdy samochód, sprawdzić cenę i zobaczyć przeliczenie - jaki jest faktyczny koszt gotówkowy danego modelu oraz jakie są korzyści podatkowe w przypadku wzięcia go w leasing operacyjny (chodzi o podatek VAT i CIT).

- Polskie prawo podatkowe jest skomplikowane i podlega ciągłym zmianom - mówi Krzysztof Trojan, dyrektor finansowy Superauto.pl. - Nie są to informacje ani oczywiste, ani łatwe. Pod uwagę należy brać wszelkiego rodzaju zmienne: wyjątki, limity, warunki. Dla wielu przedsiębiorców poruszanie się w gąszczu przepisów jest trudne i angażujące czasowo.

To był punkt wyjścia do stworzenia kalkulatora Superauto.pl, który daje obraz sytuacji finansowej w zależności od wybranej formy finansowania nowego samochodu, wylicza w różnych wariantach i zgodnie z obowiązującym prawem korzyści podatkowe dla przedsiębiorcy.

bECUetWv
Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Krzysztof Trojan tłumaczy, że optymalizacja podatkowa to bardzo ważny element w działalności gospodarczej, czy to jednoosobowej, czy spółki. – Korzystanie w prowadzonej działalności z samochodu nabytego na firmę stwarza możliwości zmniejszenia wartości podatku przekazywanego do Urzędu Skarbowego - mówi.

Jeżeli zamiast korzystać z samochodu prywatnie przedsiębiorca zakupi auto na firmę, to wprawdzie powiększy bazę kosztową przedsiębiorstwa (przy czym i tak poniósłby ten wydatek prywatnie, chcąc użytkować samochód). Ale jednocześnie obniży dochód, czyli podstawę do opodatkowania, co realnie wygeneruje dla niego korzyść gotówkową, bo w konsekwencji odprowadzi mniejszy podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

bECUetWB

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podatku VAT należnego fiskusowi, który możemy pomniejszyć o VAT naliczony z rat leasingowych.

Uzyskane – przy zdecydowaniu się na leasing - korzyści podatkowe mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych na jedno auto.

To zaś powoduje, że gdy przeliczymy realne wydatki na samochód w leasingu i porównamy je z zakupem za gotówkę, to okaże się, że dla prowadzących firmę auto leasingowane jest znacząco tańsze.

bECUetWC

- Mniej VAT-u, mniej CIT-u, a auto kosztuje tyle, ile kosztowało z tą różnicą, że zapłacimy mniej podatków niż w przypadku zakupu prywatnie – wyjaśnia Krzysztof Trojan.

- Dlatego mówimy o korzyściach podatkowych - dodaje. - Chcemy, aby osoba prowadząca działalność zobaczyła skwantyfikowane realne korzyści płynące z zakupu samochodu w leasingu. Koszty generowane przez firmę tworzą swego rodzaju tarczę podatkową, całkowicie zgodną z prawem. Dlatego opłaca się i warto kupować nowe samochody na firmę. W szczególności nowe auta, które nie są tanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECUetWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Szyder
2 miesiące temu
W tym kraju jedyne co się opłaca to nie mieć nic. Żyć z zasiłków na koszt państwa i nic nie robić. Nie uczyć się, nie pracować tylko robić dzieci - nieważne co one będą robić w przyszłości i czy urodzą się zdrowe. Najważniejsze ze zostaną ochrzszczone i będą wyznawcami nowej nacjonalistycznej formuły PISS. Dlatego trzeba uciekać.
Paula
2 miesiące temu
Ja tam nie mam w ogóle auta, jak trzeba to jeżdżę przejazdami opti taxi i jakoś żyje. Leasing to może i dobra opcja ale tylko dla tych co mają firmy a nie zwykłych użytkowników
Miki
2 miesiące temu
No to teraz nastał czas na wynajmy długoterminowe i tyle.
bECUetWX
WYBORCA
2 miesiące temu
autor art.myśli że ludzie nie potrafią liczyć
prawda
2 miesiące temu
z tresci artykułu dowiedziałem się ze III rzesza MIAŁA trwac 1000 lat . a z kolei z moich obliczen wynika ze TRWAŁA tylko 12.
...
Następna strona