Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl
|
aktualizacja

Aż 85% gminnych bloków trzeba wyremontować. Długi mieszkańców nie pomagają

12
Podziel się

Niemal każdy budynek mieszkalny należący do gminy, powinien przejść częściowy lub kapitalny remont. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają przyczyny dramatycznego stanu bloków i kamienic, których właścicielami są samorządy.

Ocieplanie bloku - 85 proc. gminnych bloków wymaga remontu
Ocieplanie bloku - 85 proc. gminnych bloków wymaga remontu (PAP, Andrzej Grygiel)
bDTaHaOJ

Długoletnie niedofinansowanie budownictwa komunalnego przełożyło się na jego bardzo złą sytuację. W tym kontekście chodzi nie tylko o ogólnopolski deficyt mieszkań komunalnych i socjalnych (szacowany na około 150 000 lokali). Rząd przy okazji prac nad jedną z ustaw ujawnił niepokojące wyniki badania, które dotyczyło stanu zasobów mieszkaniowych gmin.

W lutym oraz marcu 2019 r. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeprowadziło badanie stanu gminnych budynków mieszkalnych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili omówić wyniki wspomnianego badania i dokładnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego gminne budynki znajdują się w tak złym stanie.

Jedna trzecia budynków wymaga remontu kapitalnego

Po przeanalizowaniu wyników ankiety skierowanej do samorządów okazało się, że aż 85% gminnych bloków i kamienic potrzebuje szybkiego remontu. Według dokładnych danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju:

bDTaHaOL
  • 15% gminnych budynków mieszkalnych nie wymaga remontu;
  • 54% gminnych budynków mieszkalnych musi zostać poddanych częściowemu remontowi;
  • 31% gminnych budynków mieszkalnych wymaga remontu kapitalnego .

Warto nadmienić, że nawet częściowe remonty gminnych budynków będą kosztowne, ponieważ wymagają one wymiany lub naprawy głównej co najmniej jednej czwartej podstawowych elementów budowlanych oraz instalacyjnych.

Zobacz także: Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu
bDTaHaOR

Długi najemców mocno utrudniają remonty mieszkań

Niewielkie zainteresowanie tematyką gminnego budownictwa, które wykazują politycy na szczeblu centralnym, z całą pewnością jest przyczyną opisywanej wcześniej sytuacji. Pewne znaczenie mają również roszczenia reprywatyzacyjne zniechęcające samorządy do remontu bloków i kamienic. Warto pamiętać, że zły stan gminnych budynków wynika także z zadłużenia czynszowego części najemców. Dane GUS-u z końca 2018 r. wskazują, że wówczas aż 46% mieszkań gminnych było zadłużonych. Wg portalu RynekPierwotny.pl Na każde lokum z zaległościami wobec samorządu, pod koniec minionego roku średnio przypadało aż 10 728 zł niezapłaconego czynszu. Dla porównania, przeciętny właściciel zadłużonego mieszkania zalegał wspólnocie mieszkaniowej kwotę wynoszącą ok. 1600 zł.

Zaległości czynszowe użytkowników budynków komunalnych w oczywisty sposób utrudniają remonty takich bloków i kamienic. Gminy muszą skupiać się bowiem na regulowaniu bieżących wydatków związanych z utrzymaniem budynków.

bDTaHaOS

Obniżka podatku PIT nie pomoże w remoncie bloków

Można przypuszczać, że problem dotyczący zadłużenia gminnych mieszkań szybko nie zniknie. Jego skala znacząco nie zmalała mimo bardzo dobrej koniunktury gospodarczej. To niepokojąca kwestia w kontekście obecnego spowolnienia tempa wzrostu PKB. Gorsza kondycja krajowej gospodarki źle wróży gminnym blokom. Spowolnienie gospodarcze wpłynie bowiem negatywnie na tempo wzrostu dochodów podatkowych gmin. Samorządy już teraz mają problemy z „dopięciem” swoich budżetów, ponieważ zaskoczyła je obniżka podstawowej stawki podatku PIT (z 18% do 17%).

W ramach podsumowania warto dodać, że pod koniec poprzedniej kadencji do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (zobacz druk sejmowy numer 3840). Wspomniany projekt przewidywał m.in. dodatkowe wsparcie dla remontów zasobu mieszkaniowego gmin oraz bloków z wielkiej płyty. Niestety okazało się, że poprzedni Sejm nie zdążył już podjąć prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Opisywana sytuacja oznacza, że nowy rząd będzie musiał ponownie rozpocząć ewentualne prace nad przepisami wspomagającymi remonty gminnych bloków i kamienic oraz budynków wielkopłytowych. Nie ma gwarancji, że takie przepisy w ogóle zostaną uchwalone.

bDTaHaOT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTaHaPm
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(12)
Magdalena
rok temu
A może by tak skończyć to rozdawnictwo. Niech wszyscy dorośli idą do pracy, a nie udają biednych bezrobotnych. Tak naprawdę to im się nie chce ruszyć zadków sprzed telewizora. Wszędzie wyłudzają pieniądze (MOPSy, GOPSy, zapomogi gminne, bank żywności, Caritas, 500+ na dziecko itp.).... im się należy! Tylko, ze jak coś dostają to tego nie szanują. Tak właśnie nie szanują mieszkań komunalnych i socjalnych, bo nie musieli brać na nie kredyt, nie muszą oszczędzać na raty kredytu, co miesiąc wpada 500+ jest za co wypić... Wiem, że nie można generalizować ale takie podejście demoralizuje ok. 60-70% z tych osób. Ich dzieci nie pójdą do pracy, bo nauczą się, że nie muszą bo "Państwo" im da. Za jakieś 10-15 lat w Polsce będzie tragicznie obecni pracowici i odpowiedzialni 45-50- latkowie pójdą na emeryturę... i nagle się okaże, że nie ma kto pracować, bo większa część społeczeństwa zostanie nauczona, że "im się należy", a inni, obecnie młodzi ludzie przychodzą do pracy i od progu krzyczą, że oni chcą pracować w kadrze kierowniczej, zatem nie będą mieli kim zarządzać, kierować. Gratuluję krótkowzroczności ;(
Dom 110 m2 w ...
rok temu
z widokiem na Ocean w cenie 2 pokojowego mieszkania w bloku w Warszawie. Polska jest totalnie droga.
tak
rok temu
dlaczego sa do remontow? ano dlatego ze tak male czynsze nie starczaja na remonty a lokatorzy tych mieszk an czesto je sami rujnuja...
bDTaHaPn
RIp
rok temu
mieszkam w adeemowskim bloku i nikt w nim niema zadłużenia a mimo to nawet nie wymienili nawet instalacji elektrycznej która jest aluminiowa i co chwile wymaga naprawy elewacja to samo okna drzwi nierobienie niczego przez lata skutkuje tym że teraz zwalają wszystko na zadłużonych lokatorów a co z resztą kamienic która płaciła i nadal płaci
Ania
rok temu
Moja babcia i sasiedzi wykupili kilkanascie lat temu mieszkania komunalne za 90% bonifikaty ale teraz sami dbaja o remonty i naprawy. Wiec może powrocic do tego systemu i niech sobie sami radzą lokatorzy.Pamietajmy ze mieszkania komunslne to najczesciej stare kamienice z piecami kaflowymi. Wiec w takie mmieszkanie trzeba wlożyć spro kasy.Dlaczego maja placic inni podatnicy.