Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MondayNews
|

Badanie: Branża beauty zapowiada ostre cięcie wśród swoich pracowników

6
Podziel się:

Z badania UCE Research i SYNO Poland wynika, że w związku z pandemią i jej skutkami 24 proc. pracodawców z branży beauty zamierza zwolnić część swoich pracowników. Planowane redukcje najczęściej mają obejmować ponad 60 proc. kadr.

Badanie: Branża beauty zapowiada ostre cięcie wśród swoich pracowników
Koronawirus ostro uderzył w branżę beauty. Przedsiębiorcy przewidują spore cięcia. (Unsplash.com, Adam Winger)

Jak wykazało badanie, przeprowadzone wśród blisko 900 przedsiębiorców działających w branży beauty, 24 proc. z nich planuje obecnie zwolnić cześć swoich pracowników. 48,7 proc. nie zamierza tego zrobić, a 27,3 proc. jest jeszcze niezdecydowanych.

Firmy są prowadzone w poczuciu skrajnej niepewności, co podkreśla Michał Łenczyński, lider grupy wsparcia Beauty Razem. I dodaje, że okres pomiędzy lockdownami wcale nie był łatwy dla branży. W najlepszych miesiącach obrót był niższy o 30 proc. od tego sprzed pandemii. Gdy w marcu br. nastąpiła już pewna poprawa, przedsiębiorców zaskoczyło drugie zamknięcie.

- Jeżeli dojdzie do przewidywanych redukcji kadr, to duża ilość zwolnionych osób będzie miała poważne problemy ze znalezieniem pracy przynajmniej do końca roku. Przecież cała branża przeżywa teraz stagnację - komentuje Krzysztof Zych, główny analityk UCE Research.

Zobacz także: Biznes w podziemiu. Minister: z tego co wiem, nie narzekają

Dodatkowo z badania wynika, że pracodawcy, którzy deklarują redukcje, najczęściej planują zwolnić ponad 60 proc. kadr - 26,8 proc. W drugiej kolejności wskazują zakres do 10 proc. zespołu. Tak zapowiada 20,1 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu jest przedział 50-60 proc., który podaje 18,2 proc. przedsiębiorców.

- To dramatyczne statystyki nie tylko dla pracowników. Stanowią również zapowiedź upadłości wielu firm. W wypadku redukcji zatrudnienia przedsiębiorcy będą musieli zwrócić środki pomocowe, które spożytkowali na walkę o przetrwanie, gdy jeszcze nie spodziewali się drugiego lockdownu. To oczywiste, że część salonów wycofa się z rynku. Cała branża poniosła dotkliwą stratę. Szacujemy, że w samym kwietniu br. wyniosła 4 mld zł - alarmuje lider grupy wsparcia Beauty Razem.

W ocenie analityków z UCE Research zapowiadane przez firmy redukcje na poziomie większym niż 60 proc. najdobitniej świadczą o tym, jak duże straty poniosła branża. Do niedawna każdy kolejny tydzień lockdownu pogłębiał zapaść. Zdaniem Krzysztofa Zycha, rząd powinien przygotować dodatkowy plan pomocowy dla tych przedsiębiorców, którzy muszą zwalniać pracowników.

- Warto zliberalizować obecną Tarczę 9.0 o zniesienie wymogu identyfikacji PKD przez REGON. Powinna przecież liczyć się realnie prowadzona działalność. Trzeba włączyć PKD dostawców hurtowych. Jak najszybciej konieczna jest aktualizacja regulaminu umorzenia PFR 1.0 o obiecane zamknięte PKD. W najbliższej przyszłości powinny rozpocząć się prace nad PFR 3.0 - wylicza Michał Łenczyński.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 17-21 kwietnia br. metodą CAWI przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na ogólnopolskiej próbie 870 przedsiębiorców, pochodzących z grupy wsparcia Beauty Razem, do której obecnie należy blisko 57 tys. członków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(6)
Roland
2 lata temu
Irytujace jest stwierdzenie ze Panstwo pomaga BRANZY. Branza to nie tylko gabinety kosmetyczne, fryzjerskie, restauracje etc to takze łancuchy dostaw roznych produktow niezbednych do dzialania kazdej restauracji, salonu fryzjerskiego. A wszystkie te galezie zostaly pominiete i zadnego wsparcia nie uzyskaly. Kiedys myslalem ze to niedpoatrzenie, dzisiaj wiem ze to celowa strategia, co pokazuje wsparcie dla kazdej kolejnej BRANZY.
Pipi
2 lata temu
Drodzy fryzjerzy i kosmetyczki proponuję zejść do szarej strefy. Klienci zawsze się znajdą. Sama korzystałam z tych usług podczas lokdownu. Skoro państwo zakazuje wam uczciwej pracy, to nie ma innego wyboru.
erfgerq
2 lata temu
hahaha jak to zwalniac? zatrudniacie albo na 1/4 etatu, albo każecie zakładać firme, albo podnajmujecie miejsce - nie wystawiacie faktur ani rachunków i bedziecie zwalniać????? oj Michaś, Michaś........
Teresa
2 lata temu
Branża beauty ??! To polski język jest tak ograniczony że musicie używać obcych słów? Czy może nauczyliście się kilku obco brzmiących słów i chcecie się popisać?
Też.
2 lata temu
Rozumiem, że pięknych Polek już nie będzie.