Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
MondayNews
|

BADANIE: Kogo obecnie szukają pracodawcy? Na czele zestawienia widać spore zmiany

60
Podziel się

Pandemia mocno zmieniła rynek pracy. Obecnie na znaczeniu zyskują branże umożliwiające skuteczniejsze działania w kwestii narzucanych ograniczeń. Według rankingu firmy Antal, w czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się przedstawiciele takich profesji jak m.in. specjalista ds. BHP i ekspert ds. e-commerce. Digital manager i business intelligence są również wysoko w zestawieniu. Ponadto eksperci przewidują, że informatyka i telekomunikacja zaczną coraz mocniej wkraczać do wszystkich dziedzin, co przełoży się na kolejne zmiany. Już teraz mamy do czynienia z przenikaniem się niektórych profesji. Zjawisko to zyska jeszcze na popularności, podobnie jak automatyzacja produkcji.

BADANIE: Kogo obecnie szukają pracodawcy? Na czele zestawienia widać spore zmiany
(mondaynews)
bCXHjvkl

Na rynku pracy zachodzą istotne zmiany spowodowane pandemią. Na czele zestawienia topowych zawodów 2020/2021, przygotowanym przez firmę Antal, jest specjalista ds. BHP. Wpływ na to ma fakt, że ludzie zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo pracy.

– Nasi eksperci przeanalizowali zgłaszane zapotrzebowanie przez pracodawców i na tej podstawie opracowali ranking obecnie najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy. Specjaliści w zaprezentowanych obszarach mogą liczyć na wyjątkowo atrakcyjne oferty pracy, zarówno pod względem zakresu obowiązków, jak i w wymiarze finansowym – informuje Agnieszka Wójcik, Market Research & Strategic Partnerships Manager w Antal.

Ekspert ds. e-commerce, digital manager, specjalista business intellligence oraz UX designer również są w czołówce. Big Data specialist, deweloper aplikacji, specjalista ds. infrastruktury, inżynier automatyk oraz analityk biznesowy zajmują kolejne miejsca w rankingu. Tymczasem Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, ekspert ds. rynku pracy i dialogu społecznego, zauważa rosnące zapotrzebowanie na personel w służbie i ochronie zdrowia. I dodaje, że braki były odczuwalne, zanim jeszcze do szpitali trafiły pierwsze osoby zarażone koronawirusem. Tu jednak trudno o radykalne zmiany.

bCXHjvkn

Mieszkanie+. Nowe, korzystne rozwiązania. Emilewicz tłumaczy

– Będą powstawały nowe zawody. Już teraz mamy do czynienia z przenikaniem się profesji. To się dzieje m.in. w medycynie, a obecna sytuacja to tylko uwidacznia. Mutacje wirusów są przecież oceniane przez epidemiologów, którzy korzystają z fachowej wiedzy zespołów biologów, matematyków i informatyków. Moim zdaniem, będzie coraz większe zapotrzebowanie na pracowników łączących wiedzę z różnych dziedzin – komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak prognozuje Karolina Bucka, lider zespołu Antal IT, na rynku zwiększy się zapotrzebowanie na deweloperów aplikacji i specjalistów od Big Data. W przyszłości będą się rozwijały bardzo mocno aplikacje umożliwiające monitorowanie osób będących nosicielami wirusów. Do tego trzeba będzie przygotować odpowiednie systemy, w których dane z tego zakresu będą przechowywane.

– W przypadku maszyn czy robotów nie istnieje ryzyko zarażenia wirusem. Na pewno to będzie skłaniało niektórych przedsiębiorców do automatyzacji produkcji. Ale ją wprowadza się tylko wtedy, kiedy jest finansowo uzasadniona. Jeżeli produkuje się duże serie, jak w koncernach, to takie działanie ma sens. Jednak w Polsce przeważają małe firmy, w których wytwarzane są krótkie serie. W takich miejscach automatyzacja zazwyczaj nie przynosi spodziewanych korzyści, więc robi się ją częściowo i pozostawia też pewną grupę pracowników – podkreśla Jeremi Mordasewicz.

bCXHjvkt

Z kolei Aleksandra Kurasiewicz, menedżer w zespole Antal Engineering & Operations, zwraca uwagę na zmiany związane z produkcją. One stworzą większe możliwości rozwoju kariery dla osób na stanowiskach inżyniera automatyka czy robotyka. Przedsiębiorstwa chcą uniknąć ruchów związanych z koniecznością natychmiastowej redukcji kosztów, która miała miejsce na samym początku pandemii. Ekspert zaznacza, że dodatkowo zauważalne jest duże zaangażowanie w walce z COVID-19 wśród firm farmaceutycznych. Na znaczeniu mogą więc zyskać profesje związane mikrobiologią czy biotechnologią.

– W dobie teleporad zarówno branża farmaceutyczna, jak i medyczna poszukuje rozwiązań na skuteczne i efektywne dotarcie do decydentów i liderów opinii. Mocno są też rozwijane działy marketingu, zwłaszcza w obszarze produktów bez recepty i szczególnie przed sezonem przeziębieniowym. Wzrasta również zapotrzebowanie na kandydatów posiadających doświadczenie w kampaniach ATL, kierowanych do pacjentów – podkreśla Marta Lebuda, lider zespołu Antal Pharma & Medical Devices.

Lockdown sprawił, że Polacy zmienili podejście do robienia zakupów. Spora część klientów ograniczyła wizyty w sklepach stacjonarnych, a coraz większe obroty notuje e-commerce. Jak zaznacza Zbigniew Żurek, to wymusiło pewne zmiany związane z dostarczaniem towarów, co z kolei wpłynęło na rozwój transportu, spedycji i logistyki.

– E-commerce ma coraz większy udział w całości handlu. Przy tym nie następuje to tak, że e-sklepy wypierają placówki tradycyjne, tylko mamy do czynienia z wielokanałową sprzedażą. To również pokazuje, że informatyka i telekomunikacja będą wkraczały do wszystkich dziedzin. Coraz więcej mówi się o potrzebie kształcenia ludzi pod kątem takich kwalifikacji – dodaje ekspert z Konfederacji Lewiatan.

bCXHjvku

Pandemia spowodowała, że znacznie wzrosła liczba osób pracujących zdalnie. Według Zbigniewa Żurka, to również przyczyni się do jeszcze większego zapotrzebowania na personel IT. Jednak firmy mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów, rynek jest drążony od lat. Z analizy firmy Antal wynika, że pracodawcy będą poszukiwać programistów IT. Już jest duże zapotrzebowanie w obszarze Frontend, zapewne wzrośnie też liczba ofert dla UX designerów, a także specjalistów ds. infrastruktury oraz helpdesk. Będzie potrzebnych też więcej ekspertów z obszarów AWS GCP i innych chmur.

– Bardzo mocno może się rozwinąć business intelligence. Firmy, które nie mają działów BI, często zatrudniają ekspertów z tego obszaru w działach finansowych. Pojawiają się tam role hybrydowe na styku finansów i IT. Widzimy wiele naborów na stanowiska analityków, kontrolerów biznesowych czy właśnie specjalistów business intelligence – mówi Michał Borkowski, menedżer Antal Finance & Accountancy.

Jak stwierdza Zbigniew Żurek, rynek pracy wchodzi w okres prawdy. Chociaż był lockdown, gospodarka nie załamała się całkowicie. Ale rozwiązania antykryzysowe pochłonęły sporo środków. A z wypowiedzi polityków wynika, że kolejnych tarcz już nie będzie. Ponadto wiele firm przeznaczyło swoje oszczędności na ratowanie miejsc pracy. Dziś rezerwy rządowe czy pracodawców są już znacznie skromniejsze. Ekspert BCC dostrzega też pozytywy obecnej sytuacji. Gospodarka może być zmuszona do restrukturyzacji i podniesienia innowacyjności. Potrzeba w tej chwili zmian, a one nie są możliwe bez ludzi.

bCXHjvkO
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(60)
ddd
7 dni temu
Najbardziej poszukiwanym zawodem zawsze będzie tania siła robocza i rynek zbytu
rynek niewoln...
7 dni temu
Od lat poszukują głównie głupich i silnych za 2500 netto z dwiema sobotami.
Lolek
7 dni temu
Tzw behapowcy w zakładach pracy, to ludzie z zewnętrznych firm. Oni reprezentują pracodawców a nie pracowników.
bCXHjvkP
Musztarda
6 dni temu
Najbardziej był i jest poszukiwany jeleń za 2500 netto na zleceniu, robiący w atmosferze mobbingu...
Rp
7 dni temu
A nie mamy już polskich nazw zawodów ,tylko dziwne angielskie manager itp.
Najnowsze komentarze (60)
wku
4 dni temu
Od marca nie dostałam 1 oferty minimalnie opłacalnej!!!! ŚCIEMNIACZE!
blabla
4 dni temu
Ten świat to e-shit, odeur....
cvp
5 dni temu
nie ma pracy i kropka
homi
5 dni temu
,,W przyszłości będą się rozwijały bardzo mocno aplikacje umożliwiające monitorowanie osób będących nosicielami wirusów. Do tego trzeba będzie przygotować odpowiednie systemy, w których dane z tego zakresu będą przechowywane" Czy ktoś widzi co oni ludziom szykują?.
ekspert
5 dni temu
w Polsce nie ma pracy dla Polaków tylko dla obcokrajowego murzyństwa w korporacjach
Taaaa
5 dni temu
Pani Karolina z Anal-IT (pewnie ma spore doświadczenie), niestety pojęcia nie ma, albo z premedytacją opowiada bzdury.
Bleee
5 dni temu
BHP bo zwiększona uwaga na bezpieczeństwo?!? A czasem nie przez to, że BHP w pewnym momencie staje pod ścianą ...bo absurd absurd pogania?!?? Nie chciałabym być bhp-owcem o narzucać ludziom coniektore głupstwa..
nie wiecie -
5 dni temu
wolentariuszy - hahahah
bCXHjvkH
ZK590
5 dni temu
a urzędników, nauczycieli, górników, policjantów nie poszukują ? Znam wielu chętnych do tego zajęcia, szukają etatu, bez skutku.
PREDATOR
6 dni temu
Już jest zakaz używania pieców bo smog więc będziemy grzali się w łóżku i dobrą grzałką. Kopalnie będą zamykać a nasze elektrownie na węgiel więc z tego IT będą sobie klepać na klawiaturze komputerowej bez prądu przy świecach. Moja dobra rada nauczcie się rzucać dzidą na polowanie pełno dzików. Szykuje się nam wojna domowa lub z Rosją Władimira Putina. Wy będziecie w niedalekiej przyszłości nie przydatni i bez produktywni tylko zostaną wam klawiatury a prąd może z pioruna lub od dynama przy rowerze.
Ave
6 dni temu
Trzeba ujednolicić zarobki jak w Norwegii tam lekarz i budowlaniec zarabia tyle samo... Lekarz w Niemczech 2200 euro budowlaniec 2000 euro u nas lekarz 15 tys robotnik 3 tys jedni windują ceny drudzy nie mają na nic więcej niż jedzenie
Bosk
6 dni temu
Prawda jest taka że rynek IT upada i wie to doskonałe Pan z USA który wymyślił koronewirusa czyli emarkeringmedyczny i to jest ta cała fala strategia niczym zastraszyć i niczym wyleczyć
Jada
6 dni temu
Świat robi się chory. Jak widać cyfryzacja nie prowadzi do niczego dobrego. Gratuluję pustym programista którzy będą pisać apki do śledzenia ludzi z wirusami. Witamy w Chinach.
tu jest Polsk...
6 dni temu
Zawody po polsku nie po angielsku.
...
Następna strona