Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gazociąg
04.05.2020 08:51

Baltic Pipe. Andrzej Duda zapowiedział rozpoczęcie budowy gazociągu

Prezydent Andrzej Duda na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował o uruchomieniu inwestycji Baltic Pipe. Zdaniem głowy państwa to krok w kierunku "pełnego uniezależnienia Polski od Rosji".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Andrzej Duda ocenił, że budowa Baltic Pipe to "dobra wiadomość dla Polski".

- Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach, faktycznie poprzez po prostu konkretne prace budowlane, z tego względu, że dokładnie 30 kwietnia spółka Gaz System podpisała już kontrakt wykonawczy na realizację tej inwestycji. I rzeczywiście inwestycja rusza. Ona ma już wcześniej uzyskane wszelkie pozwolenia, zarówno polskie jak i duńskie - wyjaśnił prezydent, cytowany przez Onet.

Andrzej Duda rozpoczęcie inwestycji Baltic Pipe ocenił jako "dobrą wiadomość dla Polski". Przypomniał też, że gazociąg ma biec od szelfu norweskiego do Danii, a stamtąd - do Polski.

Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projektowany gazociąg ma składać się z pięciu komponentów. Ma on połączyć gazociąg podmorski z istniejącym systemem. Ponadto w jego ramach wybudowane lub zmodernizowane mają być trzy tłocznie gazu (Goleniów, Odolanów i Gustorzyn), a także wybudowane mają być gazociągi Niechorze-Płoty i Goleniów-Lwówek.

Zobacz też: Otwarcie galerii handlowych. Szykują się gigantyczne promocje

"Gaz-System podpisał umowę z Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Wartość kontraktu to ok. 280 mln euro, a planowaną datą oddania gazociągu do eksploatacji jest październik 2022 roku" - poinformowała spółka w komunikacie, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

Ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji zadanie to realizowane jest na podstawie specustawy gazowej.
Baltic Pipe. Jest pozwolenie na rozbudowę pierwszej tłoczni

Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System, a w Danii przez Energinet - mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Zdaniem pełnomocnika rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego, cytowanego przez PAP, gaz z Szelfu Norweskiego trafi do Polski 1 października 2022 roku.

Projekt Baltic Pipe z pierwszym kontraktem
Baltic Pipe bliżej. Jest pierwszy kontrakt

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki. Jest odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2020

ocho,,Maliniakwypina pierś do nieswoich orderów. Przecież on nie ma w tej materii nic do gadania....

04-05-2020

ZnaffcaDobra wiadomość - będzie drożej :-)

04-05-2020

JenomOho dostał nowe rozkazy od kaczyńskigo teraz będzie "podejmował decyzje" żałosna figurka

Rozwiń komentarze (10)