Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Baltic Pipe. Andrzej Duda zapowiedział rozpoczęcie budowy gazociągu

11
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował o uruchomieniu inwestycji Baltic Pipe. Zdaniem głowy państwa to krok w kierunku "pełnego uniezależnienia Polski od Rosji".

Andrzej Duda ocenił, że budowa Baltic Pipe to "dobra wiadomość dla Polski".
Andrzej Duda ocenił, że budowa Baltic Pipe to "dobra wiadomość dla Polski". (PAP)
bEslcBsR

- Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach, faktycznie poprzez po prostu konkretne prace budowlane, z tego względu, że dokładnie 30 kwietnia spółka Gaz System podpisała już kontrakt wykonawczy na realizację tej inwestycji. I rzeczywiście inwestycja rusza. Ona ma już wcześniej uzyskane wszelkie pozwolenia, zarówno polskie jak i duńskie - wyjaśnił prezydent, cytowany przez Onet.

Andrzej Duda rozpoczęcie inwestycji Baltic Pipe ocenił jako "dobrą wiadomość dla Polski". Przypomniał też, że gazociąg ma biec od szelfu norweskiego do Danii, a stamtąd - do Polski.

Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projektowany gazociąg ma składać się z pięciu komponentów. Ma on połączyć gazociąg podmorski z istniejącym systemem. Ponadto w jego ramach wybudowane lub zmodernizowane mają być trzy tłocznie gazu (Goleniów, Odolanów i Gustorzyn), a także wybudowane mają być gazociągi Niechorze-Płoty i Goleniów-Lwówek.

bEslcBsT
Zobacz także: Zobacz też: Otwarcie galerii handlowych. Szykują się gigantyczne promocje

"Gaz-System podpisał umowę z Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Wartość kontraktu to ok. 280 mln euro, a planowaną datą oddania gazociągu do eksploatacji jest październik 2022 roku" - poinformowała spółka w komunikacie, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

bEslcBsZ

Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System, a w Danii przez Energinet - mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Zdaniem pełnomocnika rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego, cytowanego przez PAP, gaz z Szelfu Norweskiego trafi do Polski 1 października 2022 roku.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki. Jest odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

bEslcBta

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEslcBtu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
kiki
3 miesiące temu
Jeszcze nie zaczęli budowy pipy a premier już mówi o wodorze . Auta na wodór a gdzie auta na prąd !! No ale na wschodzie we wszystko uwierzą , tam najłatwiej kłamać !
Jan
rok temu
Dudusiu a masz kasę? UE może wam nie dać za łamanie praworządności w Polsce!!!
an
rok temu
ten otworzy teraz wszystko aby się pokazać . Może gdzieś budują nowy kibel ? Wystarczy kawałek wstęgi i " długoPIS " gotowy do działania. Paranoja - niestety działająca na ciemnotę.
bEslcBtv
Ciekawe
rok temu
A od kiedy marionetki podejmują decyzje?
xs
rok temu
ciekawe czy trzyma szpadel tak jak jego szef