Notowania

wiadomości
14.08.2019 15:50

Baltic Pipe bliżej. Jest pierwszy kontrakt

Gaz-System zrobił pierwszy zakup w ramach programu Baltic Pipe. Wartość kontraktu wynosi ponad 550 milionów złotych. Baltic Pipe jest strategiczną inwestycją energetyczną - w założeniu ma uniezależnić Polskę od dostaw rosyjskiego gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
Projekt Baltic Pipe z pierwszym kontraktem (Fot: Baltic Pipe)

Umowa z amerykańską spółką Solar Turbines obejmuje dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu. - To pierwsza umowa, wkrótce będą kolejne - skomentował prezes Gaz-System Tomasz Stępień podczas podpisania umowy.

Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 megawatów. Trafią one do Goleniowa, Gustorzyna i Odolanowa. Zamówienie zostanie zrealizowane w ciągu 18-20 miesięcy.

- Podpisana dzisiaj umowa z amerykańską firmą jest jednym z elementów realizowanej przez polski rząd strategii dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak dodał, inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem: - Jej zakończenie w październiku 2022 roku nie jest w żadnym wypadku zagrożone i będzie ten termin dotrzymany - mówił.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.

Obejrzyj: Reklama Gazpromu na meczach Ligi Mistrzów. Ekspert tłumaczy, po co

Budowa Paltic Pipe nie jest nowym pomysłem. Pracował nad nim jeszcze rząd Leszka Millera, później temat wrócił w 2009 r., ale też nic z tego nie wyszło. W międzyczasie Rosjanie zdążyli położyć na dnie Bałtyku omijający Polskę Gazociąg Północny, a następnie zacząć jego rozbudowę. Baltic Pipe też ma biec po dnie Morza Bałtyckiego. Może być nim transportowany gaz ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie PGNiG ma koncesje na poszukiwanie i wydobycie błękitnego paliwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, baltic pipe, usa, gaz ziemny, energetyka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

darkoA co będzie jak Amerykancki prezio uzna, że umowa godzi w strategiczny interes USA i zerwie kontrakt bez żadnych odszkodowań i jeszcze zagrozi … Czytaj całość

14-08-2019

ruraNorweski jest droższy od rosyjskiego o 30 %....O amerykańskim, płynnym , nie wspomne....

15-08-2019

ben1Polska polityka , gospodarka i handel to tragedia . Głąby : biznes to biznes , a nie jakieś sympatie , antypatie i pseudopolitycy

Rozwiń komentarze (76)