Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Terminale LNG. Decyzja Sejmu ws. specustawy

6
Podziel się:

Sejm przyjął senacką poprawkę do specustawy o terminalu LNG. Ta przewiduje uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z budową największych gazociągów.

Sejm za senacką poprawką do ustawy o gazociągach. Teraz już tylko podpis prezydenta
Sejm za senacką poprawką do ustawy o gazociągach. Teraz już tylko podpis prezydenta (PAP, Tomasz Gzell)

Sejm zgodził się na senackie poprawki do specustawy o terminalu LNG - podaje PAP. Dzięku temu procedury administracyjne dotyczące inwestycji związanych z ustawą mają być uproszczone, a w efekcie przyspieszone.

"W związku z rozszerzeniem katalogu inwestycji towarzyszących budowie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu o inwestycje w zakresie budowy gazociągów i przyłączy do wytwórców energii elektrycznej i ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi tych gazociągów i przyłączy, Senat uznał za celowe doprecyzowanie definicji określenia infrastruktura 'niezbędna do obsługi'" - napisał Senatu w uzasadnieniu do poprawki.

Pierwotna regulacja z 2009 r. odnosiła się do budowy terminala LNG w Świnoujściu. W kolejnych nowelizacjach była rozszerzana o budowę przez Gaz-System kilkudziesięciu najważniejszych gazociągów przesyłowych - w tym Baltic Pipe, węzłów i tłoczni gazu, rozbudowę terminala LNG oraz budowę i rozbudowę przez PGNiG podziemnych magazynów gazu: Wierzchowice, Mogilno, Kosakowo i Goleniów.

Zobacz także: Obejrzyj: Naukowcy dotknęli tajemnicy. Wyniki niezwykłych badań

Nowym regulacjom mają podlegać m.in. gazociągi dystrybucyjne wysokiego ciśnienia o łącznej długości 577 km. Ustawa wymienia dziewięć takich projektów. Dodatkowo, pod specustawę mają podlegać budowy przyłączy gazowych do Ciepłowni Kawęczyn i Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie.

Jak informuje PAP, specustawą objęta ma być też budowa przyłączy lub połączeń z siecią przesyłową gazu przez wytwórców energii elektrycznej lub ciepła w gazowej jednostce wytwórczej lub jednostce kogeneracji. Ustawa trafi teraz do podpisu na biurko prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
bubu24
3 lata temu
Prawo Budowlane w Polsce jest tak bezsensowne, że jak tylko Państwo chce wybudować jakąkolwiek większą inwestycję to potrzebuje "specustawy". W jaki w związku z tym sposób mają tu powstawać duże inwestycje prywatne, które takiej szansy na ominiecie wszystkich nonsensownych przepisów nie dostają ?
zcx
3 lata temu
przecież PIS zakontraktował od USA na długie lata, najdroższy gaz jaki kiedykolwiek Polska kupowała.
Max komitet
3 lata temu
SZANOWNI PAŃSTWO Biednym, raczkowskim dzieciom dobrotliwa firma Gaz-System (ta sama co niedługo uszczęśliwi nas gazociągiem) hojnie podarowała szkolne wyprawki. Latorośla cieszyły się darmochą z łzami wdzięczności w oczach za tak hojny dar dziękując. Czy dzieci ofiar wybuchu gazociągu w Jankowie Przygodzkim też są takie radosne? Nie wiemy. Postaramy się sprawdzić czy też wcześniej dostały takie wspaniałe plecaczki. A więc na razie piszmy o czymś innym: Wyobraźcie sobie tzw. „celebrytę” któremu w telewizji gęba się nie zamyka od hasełek typu: „demokracja”, „niezależność jednostki”, „wolność”, „ braterstwo”, „równość obywateli wobec prawa” itp. . Eee… tego nawet nie trzeba sobie wyobrażać- wystarczy tylko włączyć radio a już traficie na takiego wymownego pyskacza… . A więc coś trudniejszego: wyobraźcie sobie tzw. „specustawę” sejmową zmuszającą takiego „ Europejczyka” do oddania państwu terytorium swojego prywatnego ogródka pod autostradę przewożącą towary i dającą miliardy inwestorom, ze stacją benzynową przynoszącą miliony, oferując mu za to statystyczny ekwiwalent ceny ziemi w województwie. Drastyczny, szokujący przykład, co? To coś łagodniejszego: Nie zabranie ogródka a tylko nakaz zgody na przeprowadzenie przez niego gazociągu, postawienie betonowych słupków przez które będzie się potykał do końca swoich dni (bojąc się wybuchu gazu) i wpisanie rzeczonego ogródka do sądowych Ksiąg Wieczystych jako „współwłasność z firmą realizującą projekt”. Oczywiście za takie drobnostki zapłata się nie należy, nnoooo… a niech tam…wykażmy hojność… może trochę za „ewentualne” straty przy montażu „negocjowane” po zakończeniu prac … Wyobrażacie sobie ten potępieńczy klangor który w razie zaboru rzeczonego ogródka podniósłby się nawet w Izraelu? Słyszycie już te oskarżenia o zamordyzm, „łamanie praw”, „zamach na praworządność”, „faszyzm”, „deptanie demokracji”? Ale spokojnie, odetchnijcie, w naszej demokracji, w stosunku do tych „równiejszych” nie stosuje się „specustaw”. Jeszcze by czego! Od razu są współudziałowcami i otrzymują coroczne tantiemy z zysków. Specustawy odnoszą się tylko do własności tubylczej większości czyli białych, katolickich chłopów którzy nie potrafią się zorganizować a ich protesty nie trafiają do mediów. Czas to zmienić!!! KOMITET OBRONY CHŁOPÓW
WRC1979
3 lata temu
RUSSSSSKIJGAZKAPUUUT
Twój nick
3 lata temu
Jankieskie lobby w akcji żeby sprzedawać nam ruski gaz dwa razy drożej