Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Baltic Pipe. Gaz-System ma decyzję dot. wyjścia rurociągu na ląd w Danii

14
Podziel się:

Baltic Pipe wchodzi w kolejną fazę. Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała dwie decyzje środowiskowe związane z lokalizacją gazociągu - informuje Gaz-System.

Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała zgodę dot. gazociągu Baltic Pipe
Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała zgodę dot. gazociągu Baltic Pipe (East News, Stefan Maszewski/Reporter)

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (Danish EPA) wydała dwie decyzje środowiskowe związane z lokalizacją gazociągu Baltic Pipe w lądowej części Danii - jedną dla Gaz-Systemu, drugą dla duńskiego operatora - Energinet. "Decyzja dla Gaz-Systemu obejmuje wykonanie połączenia między gazociągiem podmorskim na dnie Morza Bałtyckiego a siecią przesyłu gazu, za którą odpowiedzialny jest Energinet" - czytamy w komunikacie spółki.

Pozwolenie obejmuje również budowę mikrotunelu do linii brzegowej, w którym zostanie umieszczony gazociąg. Inwestor zakłada, że dzięki zastosowaniu technologii mikrotunelingu zminimalizowany zostanie wpływ na środowisko naturalne, a gazociąg nie naruszy duńskiej plaży oraz klifu. "Proces pozyskiwania pozwoleń przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Kolejny kamień milowy za nami. Następny istotny etap to uzyskanie pozwolenia na budowę" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.

Zgoda Danish EPA była konieczna, aby operatorzy Gaz-System i Energinet.dk mogli rozpocząć realizację gazociągu Baltic Pipe. Przed wydaniem decyzji środowiskowych, założenia projektu były konsultowane ze społeczeństwem duńskim w ramach drugiej fazy konsultacji publicznych.

Zobacz także: Obejrzyj: Autobusy i ogrzewanie na gaz

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński, polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, przyczyni się też do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu, od października 2022 r., będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
Henryk
5 lata temu
Dziekuje jako patriota ,i do pracy bo rusy nie śpią...
123
5 lata temu
tak nas kochali ze teraz widza ze Polacy nie gęsi ! tez rozum maja
jan
5 lata temu
teraz ten palec środkowy należy się putinowy
zeros
5 lata temu
Moze ta inwestycja pozwoli na obniżenie ceny gazu z USA ??? Przez 20 lat bedziemy kupowac najdroższy na swiecie gaz z USA ???
kiel
5 lata temu
Nie dość że wydamy miliardy na gazociąg, to jeszcze będziemy kupować drogi norweski gaz. PiS potrafi.