Notowania

23.01.2019 14:04

Komisja Europejska dofinansuje Baltic Pipe. Ponad 200 mln euro

Gazociąg Baltic Pipe dostanie potężny zastrzyk gotówki z Unii. Komisja Europejska poinformowała, że dopłaci blisko 215 mln euro z instrumentu "Łącząc Europę".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Gazociąg Baltic Pipe otrzyma dofinansowanie z KE

"W sektorze gazowym CEF wesprze kwotą niemal 215 mln euro projekt Baltic Pipe - nowe, dwukierunkowe połączenie gazowe między Polską i Danią. Gazociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynkowej w regionie" - czytamy w komunikacie.

Wśród dofinansowanych projektów znalazł się także m.in. projekt synchronizacji systemów przesyłu energii w państwach bałtyckich, na który przeznaczono 323 mln euro.

Zobacz też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały dziś propozycje łącznie 800 mln euro dofinansowania z CEF na projekty infrastruktury energetycznej o znaczeniu transgranicznym. Łącznie przyznano 504 mln euro na projekty związane z energią elektryczną i smart grids, 9,3 mln euro na badania dotyczące infrastruktury transportowania dwutlenku węgla oraz 286 mln euro na projekty z sektora gazowego.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim, łączącego system przesyłowy Norwegii z systemem duńskim i polskim. Planowana jest budowa gazociągu podziemnego o długości 220 km w Danii i połączenia podmorskiego do Polski. Promotorami projektu są firmy Gaz-System S.A. z Polski oraz Energinet z Danii.

Baltic Pipe powstanie do 2022 r. W związku z budową gazociągu premier Mateusz Morawiecki powołał międzyresortowy zespół ds. inwestycji Baltic Pipe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

kielUnia złośliwie wpuszcza Polskę w maliny. Gaz norweski jest bardzo drogi.

23-01-2019

AsdPOwcy zgłosili protest? Im i angeli tonie pasuje

23-01-2019

jaJak to jest z krzyżowaniem podwodnych rurociągów? podobno nie można. między innymi dlatego protestowaliśmy przeciw nord stream.

Rozwiń komentarze (15)