Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Komisja Europejska dofinansuje Baltic Pipe. Ponad 200 mln euro

16
Podziel się:

Gazociąg Baltic Pipe dostanie potężny zastrzyk gotówki z Unii. Komisja Europejska poinformowała, że dopłaci blisko 215 mln euro z instrumentu "Łącząc Europę".

Gazociąg Baltic Pipe otrzyma dofinansowanie z KE
Gazociąg Baltic Pipe otrzyma dofinansowanie z KE (East News)

"W sektorze gazowym CEF wesprze kwotą niemal 215 mln euro projekt Baltic Pipe - nowe, dwukierunkowe połączenie gazowe między Polską i Danią. Gazociąg ten będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynkowej w regionie" - czytamy w komunikacie.

Wśród dofinansowanych projektów znalazł się także m.in. projekt synchronizacji systemów przesyłu energii w państwach bałtyckich, na który przeznaczono 323 mln euro.

Zobacz także: Zobacz też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały dziś propozycje łącznie 800 mln euro dofinansowania z CEF na projekty infrastruktury energetycznej o znaczeniu transgranicznym. Łącznie przyznano 504 mln euro na projekty związane z energią elektryczną i smart grids, 9,3 mln euro na badania dotyczące infrastruktury transportowania dwutlenku węgla oraz 286 mln euro na projekty z sektora gazowego.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim, łączącego system przesyłowy Norwegii z systemem duńskim i polskim. Planowana jest budowa gazociągu podziemnego o długości 220 km w Danii i połączenia podmorskiego do Polski. Promotorami projektu są firmy Gaz-System S.A. z Polski oraz Energinet z Danii.

Baltic Pipe powstanie do 2022 r. W związku z budową gazociągu premier Mateusz Morawiecki powołał międzyresortowy zespół ds. inwestycji Baltic Pipe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
Nosił wilk ra...
4 lata temu
To jedyna w moim odczuciu dobra decyzja która pozwoli uniezależnić Polskę od nacisków politycznych ze strony Rosji ,która traktuje gaz jako broń o charakterze ekonomicznym. Nic nie stoi na przeszkodzie aby Polska w transakcjach spot kupowała gaz z Rosji. Tylko że to już my będziemy dyktować ceny a nie jak dotychczas Rosja. Wojowali Rosjanie aż się doigrali. Ale dla Polski to dobrze.
zagazowny
4 lata temu
jak drogi nie wiem .ruski od wejścia do unii podnieśli polsce cene za gaz najwyżej jak mogli . druga rura będzie żeby odciąć polske całkowicie od dostaw w tej cenie .wiec...
Rym
4 lata temu
Przecież Bruksela daje na chodniki i takie tam, generalnie grosze . Kto to powiedział
Anonim
4 lata temu
Brawo!!! Tak trzymać. Super informacja.
Pola
4 lata temu
Teraz PiS nie narzeka na UE. ?