Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Stasiak
|

Banaś nie miał zastrzeżeń. NIK pozytywnie ocenia wykonanie budżetu państwa

9
Podziel się

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie wykonanie budżetu państwa w 2020 r. Nie obyło się jednak bez uszczypliwości pod adresem rządzących ze strony prezesa Mariana Banasia.

Banaś nie miał zastrzeżeń. NIK pozytywnie ocenia wykonanie budżetu państwa
Najwyższa Izba Kontroli stwierdza, że budżet państwa i budżet środków europejskich zostały wykonane zgodnie z ustawą budżetową na rok 2020 (PAP, Marcin Obara)
bErsvAiJ

Kwoty wykazane w sprawozdaniach były zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej - czytamy w raporcie NIK. W ocenie kontrolerów sprawozdania zostały sporządzone terminowo i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym.

- Co prawda w przypadku znaczącej części kontroli wydaliśmy ocenę pozytywną, ich liczba w porównaniu do roku poprzedniego zmalała o 4 punkty procentowe. - podkreślił Banaś. Jak dodał, tylko jedna z kontroli NIK została oceniona negatywnie, choć zdarzył się także jednostkowy przypadek odstąpienia od werdyktu.

bErsvAiL

- Najwyższa Izba Kontroli stwierdza, że budżet państwa i budżet środków europejskich zostały wykonane zgodnie z ustawą budżetową na rok 2020 - oznajmił Banaś.

Zobacz także: Banaś doniósł na Kaczyńskiego. Hołownia: "Rodzina Soprano". Na tym nie skończył

Jak podkreślił, nie doszło do naruszenia żadnego z limitów określonych bezpośrednio w ustawie dotyczące wydatków i rozchodów budżetowych, deficytu budżetowego, zadłużenia oraz poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa.

bErsvAiR

Nie obyło się jednak bez pewnych uszczypliwości. Jak dodał Banaś, w ubiegłym roku budżet państwa co rusz był narażany na nie do końca przejrzyste dla kontrolerów działania.

Tym samym sprawozdanie NIK ma nie odzwierciedlać wszystkich operacji wpływających na stan finansów sektora rządowego. - I to nie tylko tych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - dodał szef Banaś.

Przypomnijmy, że jeszcze nie tak dawno, bo na początku lipca, prezes NIK pokazał rządowi kolejną "żółtą kartkę". Tym razem chodziło o różne sztuczki księgowe i obejścia przepisów, które wprowadzano w tegorocznym budżecie po to, by nie przekroczyć dopuszczalnych progów zadłużenia w stosunku do PKB.

bErsvAiS

Jak stwierdził, stosowano "bezprecedensowe metody", by ukryć prawdziwą skalę wydatków państwa. - Przedstawimy realny stan budżetu państwa – zapowiadał już na wstępie debaty, która odbyła wówczas w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli prezes Marian Banaś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErsvAjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Szkoda
1 tyg. temu
Złamali go, syn w wiezieniu.
TrackMen
1 tyg. temu
I co totalni?Wasz Banaś nie zrobił wam dobrze?No ,naplujcie na niego!!
lcl
1 tyg. temu
Marian się przestraszył, ze jego niedawni ziomale z pisowskiej mafii dojadą jego i jego synalka za wszystkie machloje z ukrywaniem majątku i wyłudzaniem kasy. w związku z powyższym nik potwierdził ze wszystko jest ok.
bErsvAjn
Pomatoł
1 tyg. temu
Rząd PIS nic nie sprzedaje wręcz przeciwnie dużo budżet państwa odkupił Pomylence
Pomatoł
1 tyg. temu
Budżet też oceniają Ekonomiści Unijni Polska liderem w Europie banaś niemiał wyjścia z chęciom by coś Sciemnił