Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Bank Czarneckiego przejęty zgodnie z prawem? Sprawdzi to TSUE

194
Podziel się:

Jesienią ubiegłego roku państwo przejęło Getin Bank należący do Leszka Czarneckiego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawdzi, czy podczas restrukturyzacji nie doszło do złamania prawa - informuje "Gazeta Wyborcza".

Bank Czarneckiego przejęty zgodnie z prawem? Sprawdzi to TSUE
TSUE sprawdzi, czy przejęcie Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego było zgodne z prawem (PAP, Szymon �aszewski)

O przejęciu Getin Noble Banku pisaliśmy na money.pl w ubiegłym roku. Na przeprowadzenie przymusowej restrukturyzacji oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi klientów banku i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK). Z oszacowania przygotowanego przez Deloitte Advisory wynika, że Getin Noble Bank miał ujemne kapitały własne na poziomie -3,6 mld zł. Oznacza to, że aktywa nie wystarczały na pokrycie zobowiązań. Zgodnie z zasadą pokrywania strat przez właścicieli zagrożonego upadłością banku akcje GNB zostały umorzone, podobnie jak obligacje podporządkowane.

Jednak od tej przymusowej restrukturyzacji skargę złożyli prawnicy Czarneckiego.

Przejęcie Getin Banku w TSUE

"W skardze do sądu na przejęcie Getin Banku prawnicy Czarneckiego stwierdzają, że podczas tego procesu doszło do konfliktu interesów. KNF przekazał Getin Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, ten zaś przeniósł aktywa Getin Banku i konta jego klientów do utworzonego przez siebie Velo Banku. Prawnicy Czarneckiego stwierdzają, że BFG jest organem ustawowo powołanym jako <gwarant depozytów>" - czytamy w "Wyborczej".

Skargę miał rozpatrzyć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Jednak 26 stycznia postępowanie zawieszono i skierowano je do TSUE. Trybunał orzeknie, czy przejęcie było zgodne z polskim i europejskim prawem.

Wcześniej dokonano przejęcia innego banku Czarneckiego - Idea Banku. Dużą część przejął z początkiem 2021 roku państwowy Bank Pekao SA.

"Na odpowiedź TSUE w takich sprawach czeka się około roku. Może nieść ona za sobą bardzo poważne skutki. Jeśli Trybunał uzna, że działania KNF i BFG nie naruszały prawa europejskiego, pogorszy to znacznie sytuację Leszka Czarneckiego, który zwrócił się m.in. do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie (nie ma jeszcze terminu posiedzenia), zarzucając polskim władzom, że chciały siłą przejąć jego banki. Jeżeli jednak TSUE stwierdzi, iż prawo europejskie zostało złamane, będzie to mocna podstawa do uzyskania przez bankiera odszkodowania" - dodano w "Wyborczej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(194)
Romek
2 miesiące temu
Tak samo Skarb Państwa zrobił z GreenX Metals, teraz państwo Polskie może zapłacić odszkodowanie w granicach 4 miliardów zł., Zakończyło się połączone posiedzenie arbitrażowe prowadzone na podstawie BIT oraz TKE przed Trybunałem Arbitrażowym . Tak państwo PiS rujnuje prywatny sektor, a oczkodowania zapłacimy my wszyscy.
liczmen
2 miesiące temu
Oczywiście, że było to niezgodne z prawem. Najpierw poszli do Czarneckiego po kasę a jak się nie zgodził płacić, to rozpętali negatywną reklamę, podjęli, wykorzystując Bank Narodowy, szkodliwą działalność i tak zniszczyli Bank. Reszki po prostu ukradli.
zdrowy chyba ...
2 miesiące temu
parę ładnych lat temu starałem się o kredyt, wszystkie banki chciały mnie wydy..., ubezpieczenie,wycena, operat, itp(wszystko kosztuje) i to przed decyzją! Idea Bank Czarneckiego zażądał wyciągów z konta,czyli wpływy, wypływy.Dałem. Nie zalegenie w ZUS I US sami sprawdzili, dostałem. I spłacam dzięki Bogu!
Dana,53
2 miesiące temu
Zawistni ludzie PiS,wszystkich by zniszczyli,a sami braliby ,brali ,(bo im się przecież należy) każdy kto ma trochę więcej pieniędzy to wg wyznawców PiS to zlodzuej
przyroda+
2 miesiące temu
dziwne pieniądze obywateli przepadły a kredyty nie - cuda w przyrodzie
...
Następna strona