Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Bank Rosji ma niewielki wybór. Ceny w sklepach stale rosną

Podziel się:

Inflacja w Rosji rośnie. Według oficjalnych danych, które przytacza Bloomberg, ceny w czerwcu poszły do góry szósty miesiąc z rzędu. To sprawia, że bank centralny nie ma wielkiego wyboru w kwestii stóp procentowych, które od grudnia 2023 r. są na niezmienionym poziomie.

Bank Rosji ma niewielki wybór. Ceny w sklepach stale rosną
Rosyjski dyktator Władimir Putin (Getty Images, Contributor#8523328)

W dobie wojny w Ukrainie do oficjalnych danych podawanych przez reżim Władimira Putina należy podchodzić ostrożnie, ale z danych rosyjskiego odpowiednika GUS-u wyraźnie wynika, że problem zbyt wysokiej inflacji w Rosji się nasila.

Federalna Służba Statystyczna podaje, że w czerwcu - szósty miesiąc z rzędu - tempo wzrostu cen rok do roku podskoczyło do 8,59 proc. W maju było to 8,3 proc., czyli ponad dwa razy więcej niż cel inflacyjny. W ujęciu miesięcznym inflacja zaś spadła z 0,74 proc. do 0,64 proc.

"Podstawowe produkty, takie jak warzywa, stały się o 19 proc. droższe w porównaniu z rokiem poprzednim, a ceny wzrosły w czerwcu o 2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem" - pisze Bloomberg. Agencja dodaje, że ceny ziemniaków względem maja wzrosły o prawie 34 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kule ognia na Krymie. Broń z USA uderzyła w bazę Rosjan

Prawdopodobna znaczna podwyżka stóp procentowych w Rosji

Bank Rosji 26 lipca będzie decydował o tym, co zrobić ze stopami procentowymi, które od grudnia 2023 r. pozostawia na niezmienionym poziomie. W obecnej sytuacji, jak ocenia Bloomberg, nie ma wielkiego wyboru.

"Bank Rosji utrzymuje od grudnia stopę referencyjną na poziomie 16 proc., ale gubernator Elwira Nabiullina ostrzegła, że ​​konieczna będzie 'znaczna' podwyżka stóp procentowych w lipcu, jeśli presja inflacyjna nie zacznie słabnąć" - przypomina agencja.

Skok może być bardzo dotkliwy dla rosyjskich kredytobiorców. Bank centralny rozważać będzie podwyżkę o 100, a nawet 200 punktów bazowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl