Notowania

kryzys
05.06.2019 21:55

Bank Światowy ostrzega. Kryzys nadchodzi, szykuje się niezłe zamieszanie

Polityka handlowa Donalda Trumpa szkodzi globalnej gospodarce – alarmuje Bank Światowy. Obroty handlowe spadają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną

Bank Światowy ma coraz większe obawy o stan globalnej gospodarki. Powód to przeciągające się konflikty handlowe między Stanami Zjednoczonymi a różnymi regionami gospodarczymi świata. Nowy prezes Banku David Malpass powiedział, że należy spodziewać się wyraźnego spowolnienia tempa wzrostu. Bank zredukował swoją prognozę tegorocznego wzrostu do 2,6 procent. W przyszłym roku prognoza przewiduje 2,7 procent.

– Duży wzrost gospodarczy jest istotny dla zmniejszania poziomu biedy i poprawy warunków życia – powiedział Malpass. Zwrócił jednak uwagę na kilka czynników ryzyka, przede wszystkim na międzynarodowe konflikty handlowe.

– Na 20 procent ocenia się szanse, że w przyszłym roku światowy wzrost będzie o cały punkt procentowy niższy niż prognozowaliśmy – powiedział dyrektor grupy prognoz Banku Światowego Ayhan Kose. Stałoby się tak, gdyby duża część światowego handlu została obłożona wysokimi cłami. – Światowa gospodarka jest na rozdrożu – podkreślił Kose.

Obejrzyj:Kraftowa wódka. "Większość advocatów jest robiona z proszku"

Bez paniki, ale czuć strach

Gospodarki Stanów Zjednoczonych i Chin stanowią jedną trzecią światowego PKB. Utrzymujące się przez dłuższy okres spory między tymi dwiema największymi światowymi gospodarkami mają poważne konsekwencje. Jeszcze w 2018 roku wzrost globalny wyniósł 4,1 procent.

Na ten rok Bank Światowy prognozuje 2,6 proc. – o jeden pkt. mniej niż jeszcze w styczniu. Byłby to najsłabszy wynik od czasu kryzysu finansowego.

– To dobry moment aby politycy zaczęli działać i to pilnie – mówi Kose. Jak dodał, nie panuje jeszcze panika, ale czuć coraz większy strach. Poza sporami o politykę handlową problemem pozostaje też zbyt wysokie zadłużenie. Zdaniem Malpassa wysokie zadłużenie zamyka wielu krajom drogę do poprawy sytuacji gospodarczej.

Niemcy coraz mniej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2019

dedenasz ukochany przywódca z nowogrodzkiej nie dopuści by siły imperialistyczne zrobiły krzywdę jego socjalistycznej ojczyźnie

05-06-2019

marcin jane tam. Im potrzebna jest dobra zmiana. Mateuszek na pewno poradzi sobie z kryzysem. Przecież może każdemu na świcie dać 500+

05-06-2019

AnronSpadaja chwilowo, za miesiąc okaze sie to sukcesem, a pseudo ekperci zamilkną... na kilka dni ;)

Rozwiń komentarze (199)