Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bank Światowy: polska gospodarka silnie spowolni, potrzebne inwestycje w zdrowie i ochronę najsłabszych

3
Podziel się:

Według najnowszych analiz ekonomistów Banku Światowego wzrost polskiej gospodarki spowolni w 2020 r. do 0,4 proc. z 4,1 proc. w 2019 r. Ważne aby pomoc państwa była obecnie duża, szybka i celna.
Pomoc dla firm powinna być obarczona minimalną administracją na zasadzie: pomagaj teraz, weryfikuj później.

Według prognoz Banku Światowego na 2020 r., wzrost gospodarczy w Polsce do 0,4 proc.
Według prognoz Banku Światowego na 2020 r., wzrost gospodarczy w Polsce do 0,4 proc. (PAP, Adam Warżawa)
bECDkNCd

Rozpędzona w ostatnich latach polska gospodarka gwałtownie spowolni z powodu skutków pandemii koronawirusa, dotykając głównie najsłabsze firmy i pracowników. Dlatego potrzebne są znaczące inwestycje w ochronę zdrowia, zabezpieczenie społeczne oraz natychmiastowa pomoc dla firm bez nadmiernych obciążeń administracyjnych – wynika z opublikowanego w czwartek raport Banku Światowego na temat wpływu epidemii na gospodarki rozwijające się w Europie i Azji Środkowej.

- Mamy do czynienia z bezprecedensowym kryzysem w skali globalnej i wszystkie regiony świata są nim mocno dotknięte. Polska jest częścią europejskich oraz światowych łańcuchów dostaw, i kolejne miesiące przyniosą silne spowolnienie do poziomów, które trudno teraz dokładnie prognozować – mówi Marcus Heinz, Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

- Ważne aby pomoc państwa była obecnie duża, szybka i celna. Potrzebne są inwestycje w ochronę zdrowia, a także wsparcie firm i pracowników, w tym najbardziej narażonych na konsekwencje tego kryzysu. Pomoc dla firm powinna być obarczona minimalną administracją na zasadzie: pomagaj teraz, weryfikuj później – dodaje Marcus Heinz.

bECDkNCf
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Eksperci podkreślają, że wszelkie prognozy makroekonomiczne są dziś obarczone dużym ryzykiem błędu ze względu na niepewność jak dalej rozwijać się będzie pandemia. Tempo rozwoju gospodarki będzie też w dużym stopniu zależeć od wykorzystanych przez państwo narzędzi wsparcia oraz tego, jak zachowają się firmy i gospodarstwa domowe.

bECDkNCl

Według najnowszych analiz ekonomistów Banku Światowego (stan na koniec marca), wzrost polskiej gospodarki spowolni w 2020 r. do 0,4 proc. z 4,1 proc. w 2019 r. W 2021 r. gospodarka może zaś przyspieszyć do poziomu około 2 procent.

Przypomnijmy, że według pesymistycznych prognoz niektórych analityków, PKB Polski spadnie w 2020 r. nawet o 4,4 proc.

Bank Światowy przedstawił w raporcie dwa scenariusze rozwoju regionu Europy i Azji Środkowej. Scenariusz bazowy zakłada skurczenie się produktu krajowego brutto (PKB) regionu o 2,8 procent w 2020 r., a scenariusz pesymistyczny o 4,4 procent.

bECDkNCm

Następnie PKB regionu powróci na ścieżkę wzrostu dzięki zwiększonym interwencjom gospodarczym poszczególnych państw, powolnemu wzrostowi cen surowców oraz poprawie w handlu międzynarodowym.

Epidemia koronawirusa wybuchła w trudnym dla wschodzących gospodarek Europy i Azji Środkowej momencie. W 2019 r. wzrost gospodarczy już spowolnił, a od lutego tego roku region musi zmagać się z kryzysem zdrowotnym i związanym z pandemią kryzysem ekonomicznym.

Bank Światowy poinformował, że przygotowuje pakiet wart 160 miliardów dolarów, który w ciągu 15 miesięcy ma wspierać najsłabszych, pomagać firmom i pobudzać odreagowanie gospodarek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bECDkNCn

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bECDkNCG
wiadomości
gospodarka
gospodarka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
ola
rok temu
najslabsi zostana pochowani, inwestowac trzeba w edukacje
qwertura
rok temu
Heinz chyba bardziej zna się na keczupie niż na prognozach gospodarczych ;))
KX1
rok temu
ciało uderzające w ziemi spadajace z dużej wysokości tez spowalnia nagle.. i to właśnie takie spowolnienie będzie
bECDkNCH