Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Banki spółdzielcze łączą się. Jest decyzja KNF

7
Podziel się:

Bank Spółdzielczy w Sośnicowicach ma duże problemy finansowe. M.in. w celu ochrony klientów, urzędnicy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zdecydowali o przejęciu tego banku przez Mikołowski Bank Spółdzielczy.

Banki spółdzielcze łączą się. Jest decyzja KNF
komisja nadzoru finansowego knf uknf (money.pl, Rafał Parczewski)

Polski system bankowy jest bezpieczny. Zawsze podkreślają to przedstawiciele KNF. Sceptycy wtedy pytają, co stanie się, gdy bank popadnie w tarapaty i miałby upaść. Jedną z odpowiedzi jest: może zostać przejęty przez inny - zdrowy bank.

Praktyka pokazuje, że takie procesy toczą się. KNF właśnie podjęła decyzję o przejęciu Banku Spółdzielczego w Sośnicowicach (bank przejmowany) przez Mikołowski Bank Spółdzielczy w Mikołowie (bank przejmujący).

Urzędnicy w uzasadnieniu wskazują, że decyzja KNF została podjęta w związku z niespełnianiem przez Bank Spółdzielczy w Sośnicowicach wszystkich minimalnych wymogów w zakresie funduszy własnych określonych przepisami prawa.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Wskazują, że w związku z bardzo niekorzystną sytuacją ekonomiczno-finansową tego banku, konieczne było podjęcie przez KNF decyzji o przejęciu. Oczywiście za zgodą banku przejmującego.

"Przejęcie Banku Spółdzielczego w Sośnicowicach przez Mikołowski Bank Spółdzielczy w Mikołowie nie wpłynie negatywnie na stabilność banku przejmującego oraz zapewni bezpieczeństwo depozytów gromadzonych w banku przejmowanym. Działania poprzedzające podjęcie decyzji KNF zostały uzgodnione z bankiem przejmującym i skoordynowane z Systemem Ochrony Zrzeszenia BPS (System Ochrony), którego bank przejmujący jest uczestnikiem" - czytamy w komunikacie KNF.

Decyzja wchodzi w życie od razu. Z dniem 16 kwietnia zarząd Banku Spółdzielczego w Sośnicowicach ulega rozwiązaniu, a kompetencje innych jego organów zostają zawieszone.

"Z dniem 1 maja 2021 r. Mikołowski Bank Spółdzielczy w Mikołowie wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki Banku Spółdzielczego w Sośnicowicach" - podsumowała KNF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Klient
3 lata temu
Nie chcieli dać głupich 5-10% na lokacie to ich pokarało! Kiedyś się dało a teraz niby nie. Kiedyś było po 10-12% a teraz sępią bankierzy. Na kawkę chyba im brakło i będą oszczędzać ale czemu moim kosztem?!!?
sondor
3 lata temu
System bankowy w Polsce jest bezpieczny! - to stwierdzenie chyba na wyrost jeśli uwzględni się wszystkie czynniki mające wpływ na ten stan, a zwłaszcza stopy procentowe!!!
dec
3 lata temu
Szefem pisowskiego KNF jest dalej ten co proponował łapówkę?
Jan
3 lata temu
Kto siedzi za Walki z Banku w Lesznowoli Piaseczno.Prezesowe byle licza zyski.
xbfnbsfnsnn
3 lata temu
czemu banki spółdzielcze udzielają kredytów tylko na terenie gmin i poiwatów i mają takie zapisy w swoich tzw Statutach BAnkowych według mnie jest to niezgodne z prawem że osoba chccąca wziąść kredyt nie zostanie on udzielony poza terenem BAnku spółdzielczego według mnie waluta polsk a obowiazuje w całyum kraju a nie tylko w rejonie dziąłnia banku prosze zajać sie tym tematem albo przemianować BAnki Spółdzielcze na Twowarzystwa spółdzielcze i nałożyć kary jak mają taki zapis to niech udzielają kredytów w walucie lokalnej Prosz eo zainteresowanie sie tym tematem RAde Polityki Pieniężnej I Narodowy BAnk Polski NIech nałorzy na banki Spółdzieczę stosowną karę minimum 500TYs PLN albo mają udzielać kredytów w walucie lokalnej na JAk mają zapis zę Kredyty udzielają lokalnie ja straciłem na takim podejści wółaśnei tyle i chcę aby nBAnki spółdzielcze poniosły karę z takim zapisem albo niech sie przemianuja na Towarzystwa spółdzielcze albo niech uważają bo Unia wytknie ich błedy i bedzie LArum czemu nunia ma wytykać błedy