Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będą ograniczenia importu zboża z Rosji i Białorusi. "Potrzebne embargo"

Podziel się:

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu przedstawić propozycję ograniczeń w imporcie zboża z Rosji i Białorusi – ustaliła nieoficjalnie korespondentka RMF FM. Jest to efekt m.in. debaty na ten temat zorganizowanej w Parlamencie Europejskim na wniosek Andrzeja Halickiego.

Będą ograniczenia importu zboża z Rosji i Białorusi. "Potrzebne embargo"
Andrzej Halicki (PAP, Wojciech Olkuśnik)

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie ograniczeń importu zboża z Rosji i Białorusi. Temat jest palący dlatego, że tego typu limity obowiązują na płody rolne z Ukrainy, ale już w przypadku towarów dwóch wymienionych państw nie ma żadnych obostrzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja sprzedaje to, co ukradła. Uderzenie w całą Unię Europejską

Rosja stosuje dumpingowe ceny w handlu zbożem

O dyskusję w tej sprawie wnioskował w imieniu Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Andrzej Halicki. W trakcie swojego wystąpienia podkreślał, że Rosja sprzedaje zboże po cenach dumpingowych i tym samym stosuje je jako "broń gospodarczą".

Chciałbym oczekiwać reakcji ze strony KE, bo KE ma narzędzia, żeby wprowadzić embargo. Żądamy i oczekujemy w imieniu EPL przygotowania projektu dla Rady Europejskiej o wprowadzeniu natychmiastowego embarga. Embargo natychmiast. To jest oczekiwanie rolników – stwierdził Andrzej Halicki.

Z kolei europoseł Dominik Tarczyński z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKiR) stwierdził, że choć jego ugrupowanie od dwóch lat domaga się ostrych sankcji na Rosję, to "EPL i Niemcy były im przeciwne". Dodał, że nasi sąsiedzi opierali się sankcjom na ropę i gaz z Rosji.

Komisja Europejska przedstawi ograniczenia dot. zboża z Rosji i Białorusi

W trakcie debaty wystąpiła też komisarz spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Podkreśliła, że KE analizuje obecnie doniesienia o wzroście importu tych produktów z obu krajów.

KE uwzględnia możliwość wprowadzenie dodatkowych środków, gdyby doszło do destabilizacji rynków europejskich w wyniku importu rosyjskich i białoruskich produktów – stwierdziła Ylva Johansson.

Z ustaleń RMF FM wynika jednak, że dodatkowe ograniczenia będą i to już wkrótce, bo w przyszłym tygodniu. Zarazem tranzyt przez kraje członkowskie miałby być wciąż dozwolony – przekazał rozgłośni unijny dyplomata. Zarazem jednak Bruksela jest przeciwna całkowitemu embargu.

Import zbóż z Rosji rośnie

Tymczasem, jak pokazują dane Eurostatu przytaczane przez RMF FM, import z Rosji rośnie. W 2023 r. do Unii napłynęło ponad 1,5 mln ton rosyjskiego zboża wobec 970 tys. ton w 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP