Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JMK
|

Będą pociągi z czeskiej Pragi do Gdyni. Przez Wrocław i Poznań

35
Podziel się:

Dwaj czescy przewoźnicy kolejowi chcą uruchomić bezpośrednie połączenia pasażerskie z Pragi do Gdyni. Jeden z nich już za kilka miesięcy. Poinformował o tym serwis rynek-kolejowy.pl.

Będą pociągi z czeskiej Pragi do Gdyni. Przez Wrocław i Poznań
Pociągi czeskiej kolei niebawem będą docierać do Gdyni, fot. CD

Przewoźnikiem, który jako pierwszy chce uruchomić pociągi pasażerskie, łączące czeską Pragę z polskim wybrzeżem, jest prywatny operator RegioJet. Chce on, by ruszyły one w trasę od grudnia tego roku.

Jego składy, które będą mieć od 6 do 10 wagonów, będą docierać z Pragi do Gdyni w 10 godzin. RegioJet już wystąpił z wnioskiem do czeskiej administracji kolejowej (UDPI) o zgodę na uruchomienie tych kursów.

Zobacz także: Pociąg bez toalety z Zakopanego do Trójmiasta. "Jest to wpadka ze strony przewoźnika"

Podobne plany ma też państwowa kolej z Czech, firma Ceske Drahy. Chce ona wystartować z połączeniem pasażerskim z Pragi do Gdyni w grudniu przyszłego roku.

Nie jest jednak wykluczone, że zrobi to wcześniej. Będzie obsługiwać to połączenie na zlecenie czeskiego ministerstwa transportu, które poinformowało już, że przekazało je Ceskim Drahom.

Te doniesienia potwierdza także polski przewoźnik PKP Intercity, który będzie polskim partnerem połączenia kolejowego z Pragi do Gdyni.

Pociąg na tej trasie będzie przejeżdżać przez Pardubice, Usti nad Orlicą, Lichkov, Kłodzko, Wrocław, Leszno, Poznań i Bydgoszcz.

To oznacza więc, że nie tylko Czesi będą z niego korzystać, ale też między innymi mieszkańcy Poznania, Bydgoszczy, Trójmiasta czy Leszna, którzy dotąd nie mieli bezpośredniego połączenia kolejowego z Czechami i czeską Pragą.

Czy dzięki takiemu połączeniu Gdańsk, Gdynia i Sopot zaroją się od czeskich turystów? Na razie trudno powiedzieć, ale jedno wiadomo na pewno: dla Czechów Bałtyk to najbliższe morze. Jest więc szansa, że na polskim wybrzeżu będzie ich dużo więcej niż dotąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Polka
12 miesięcy temu
Nie powinno być zgody na najbardziej zyskowne trasy. Jeżeli już to w połączeniu z trasą do której trzeba dopłacać. Jeżeli byłyby zgody na najbardziej opłacalne trasy pepiczki zgarnialiby zyski a dla nas zostałyby trasy, do których trzeba dopłacać. Przede wszystkim interes Polskich firm i Polski powinien być najważniejszy.
Rudy 33
rok temu
Jak się tylko Czesi odczepią od naszych kopalni, to możemy porozmawiać o ich pociągach u nas.
hmmm
rok temu
Z czego 9h 30 min w Polsce i 30 minut od granicy do Pragi.
zen
rok temu
Ja nie mogę dojechać szynobusem do sąsiedniego miasta bo się wiecznie psuje i organizują komunikację zastępczą, gdzie jadąc po wszystkich dziurach mam park rozrywki jak w Thrill w Pradze.
zen
rok temu
Ja nie mogę dojechać szynobusem do sąsiedniego miasta bo się wiecznie psuje i organizują komunikację zastępczą, gdzie jadąc po wszystkich dziurach mam park rozrywki jak w Thrill w Pradze.
...
Następna strona