Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Będą poważne cięcia w budżecie? Ważny głos z rządu

58
Podziel się:

Nie wolno zaciskać pasa na najchudszych brzuchach i zaczynać cięć od podstawowych potrzeb Polaków - powiedziała w Polsat News Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została zapytana o ryzyko cięć w związku z objęciem Polski procedurą nadmiernego deficytu.

Będą poważne cięcia w budżecie? Ważny głos z rządu
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (Getty Images, SOPA Images)

Przypomnijmy, że Komisja Europejska uznała za uzasadnione objęcie procedurą nadmiernego deficytu Polskę oraz 6 innych krajów Unii Europejskiej. Polska znalazła się w gronie państw, których deficyt budżetowy przekroczył 3 procent PKB. Mogą być konieczne cięcia w wydatkach państwa. Czy obejmą na przykład "trzynastki" i "czternastki"?

- Nic takiego nie leży na stole, nikt o tym nie rozmawia. Lewica stoi na stanowisku, że nie wolno zaciskać pasa na najchudszych brzuchach i zaczynać cięć od podstawowych potrzeb Polaków. Są inne obszary, jak opodatkowanie wielkich korporacji, wydawanie wielkich pieniędzy na budowę mieszkań, czy kredyt 0 proc., który mam nadzieję przejdzie do lamusa. To są rozwiązania, z których można zrezygnować - stwierdziła Dziemianowicz-Bąk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Niech wierni się dokładają". Przechodnie skomentowali pomysł nowego rządu

Procedura nadmiernego deficytu. Co z obietnicami rządu?

Podkreśliła, że decyzja Komisji Europejskiej dotyczy sytuacji "odziedziczonej" po rządach Zjednoczonej Prawicy. - Ta procedura jest wprowadzona za poprzedni rok, to ogromne wyzwanie dla całego rządu. Nie polega ona na tym, że nie wolno wydawać pieniędzy, ale na tym, że wszystkie wydatki muszą być monitorowane. Zaś dialog z KE musi przebiegać tak, żeby było widać, że Polska jest gotowa do naprawiania błędów poprzedników - tłumaczyła.

Ministra została zapytana także, czy znajdą się pieniądze na obniżenie składki zdrowotnej. Ryszard Petru z Polski 2050 zaproponował, aby obniżyć ją nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla pracowników - do zera, zaś pieniędzy na finansowanie opieki zdrowotnej poszukać gdzie indziej.

Lewica po pierwsze stoi po stronie sprawnych i dofinansowanych usług publicznych, na czele z ochroną zdrowia. Nie może być tak, że brakuje pieniędzy na leczenie, a seniorzy czekają w kolejkach. Składka zdrowotna musi być przede wszystkim sprawiedliwa - stwierdziła Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że "dysproporcja między przedsiębiorcami a pracownikami, jest niesprawiedliwa". Jej zdaniem trzeba pogodzić porządkowanie obecnego "chaosu" i "uciążliwości" z potrzebami finansowania systemu ochrony zdrowia.

- Ten pomysł idzie w kierunku nieobciążania jednej grupy względem drugiej, ale koszty dla ochrony zdrowia budzą ogromne wątpliwości - dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
pytam
3 tyg. temu
gdzie KRYTERIUM DOCHODWOWE ? TU NIE ma kryterium dochodowego ? Kryterium dochodowe jest tylko dla emerytów w 14 i emeryturach, a nie ma kryterium dochodowego w 800 PLUS , w dietach parlamentarnych 4008,33 zł dla bogatych parlamentarzystów tak wygląda sprawiedliwość ! Kiedy waloryzacja progu dochodowego 2 900 zł ? NIE głosuje na nich ! Zawiedli nas !
KIEDY
3 tyg. temu
likwidacja KRUSU i kiedy ludzie mieszkający w miastach przestana płacić KRUS ? Kiedy rolnicy będą płacić podatku dochodowego (PIT) , a nie podatek rolny, rolny uzależniony od powierzchni i rodzaju posiadanych gruntów (użytków) rolnych ? Mamy dość wspierania bogatych artystów , 800 PLUS i bogatych rolników ! WSTYD dla emerytów nie ma zwolnienia z podatku ! Kiedy waloryzacja kwoty 2 900 zł dlaczego do tej pory nie zwaloryzowaliście tej kwoty ?
Podatnik
3 tyg. temu
Tu zrobić ciecia : 1. Zrównać KRUS z ZUSem ! 2. Zmniejszyć 800 PLUS do 400 PLUS. 3. Zastosować progi dochodowe w 800 PLUS / wprowadzić próg dochodowy gospodarstwa domowego / 4. Zmniejszyć parlament do 50 senatorów i do 230 posłów, zlikwidować chore przywileje. 5. Zmniejszyć armie urzędników w kancelariach /, zredukować ministrów do 60 , zlikwidować limuzyny zostawić tylko 20 zostawić dla prezydenta i premiera, reszta niech jeździ prywatnymi swoimi samochodami. /. W administracji zmniejszyć zatrudnienie o 30 % . 6. Zmienić podatki / wprowadzić kilka grup podatkowych tak jak w Niemczech/. 7. Zlikwidować przywileje, zlikwidować premie, nagrody, trzynastki, diety, nagrody, itp. 8. Zmniejszyć wynagrodzenia dla prezesów w spółkach skarbu państwa o 50 %, zmniejszyć zatrudnienie o 30 %. 9. Zmniejszyć wynagrodzenie dla prezesów w bankach o 50 % oraz zatrudnienie o 30 %.
Aneta
3 tyg. temu
Problem w tym że kasa była i na czołgi u na ludzi ale przyszli fachowce z peło i spółki i psują,dajcie PiSowi a gwarantuje że kasa się znajdzie
Normalny
3 tyg. temu
Wrócił Tusk, pieniędzy nie ma i nie będzie. Kto mu taką straszną krzywdę zrobił że nienawidzi Polaków?
...
Następna strona