Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Będzie dużo gorzej. Światowa agencja tnie prognozę dla Polski

137
Podziel się:

Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę wzrostu PKB dla Polski na lata 2023-2025. To kolejna niepokojąca publikacja dotycząca polskiej gospodarki.

Będzie dużo gorzej. Światowa agencja tnie prognozę dla Polski
Agencja S&P przewiduje wolniejsze tempo wzrostu PKB w Polsce (GETTY, NurPhoto)

Przewidywany wskaźnik PKB dla bieżącego roku ma wynieść 0,7. Oznacza to pogorszenie perspektyw, prognoza publikowana w czerwcu przewidywała wzrost na poziomie 1,1.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NBP w ogniu krytyki. "Glapiński będzie musiał pożegnać się ze swoim stanowiskiem"

PKB Polski w dół. W regionie nie jest lepiej

Jak tłumaczy agencja cytowana przez ISB News, prognozy zostały obniżone dla wielu gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej. Powodem jest wcześniej odnotowany spadek PKB w drugim kwartale. "Spodziewamy się dalszej słabości eksportu do rozwiniętych gospodarek europejskich" - czytamy w komentarzu. Autorzy publikacji wskazują, że pogorszenie było widoczne przede wszystkim na Węgrzech i w Polsce. I właśnie w związku z tym oczekiwania dotyczące wzrostu realnego PKB w obecnym i pierwszym roku zostały obniżone.

Z końcem sierpnia Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produktu krajowego brutto za II kwartał 2022 r. PKB Polski spadł o 0,6 proc. rok do roku w porównaniu ze spadkiem 0,3 proc. w I kwartale.

Eksperci o polskiej gospodarce: Będzie gorzej

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego nazwali wówczas odczyt "dołkiem spowolnienia". "Spodziewamy się stopniowego odbicia wydatków konsumpcyjnych. Gospodarkę dalej będzie wspierać też eksport netto" - pisali.

Wcześniej gorsze prognozy dla Polski przedstawiła też inna agencja. Amerykański Fitch w połowie września obniżył przewidywany wzrost PKB Polski w 2023 roku do 0,4 proc. z 0,7 proc., a na 2024 rok do 2,5 proc. z 2,8 proc. W swoim najnowszym raporcie agencja prognozuje dalsze cięcie stóp procentowych przez RPP, nawet do 5,0 procent na koniec przyszłego roku.

Istotny był również fakt, że w miniony piątek Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji oceny kredytowej Polski. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
Adam N 1973
2 miesiące temu
Gdyby rządził Tusk, to byłaby taka sama beznadzieja jak w latach 2009-14. A nawet gorzej. Gdyby NADAL rządziła PO, to inflację mielibyśmy najwyższą w Europie. Co najmniej 30%. Gaz i prąd 3 razy droższe. Nie byłoby Baltic Pipe. Paliwo byłoby u nas droższe niż w Niemczech bo Orlen nie byłby już państwową firmą. Raty kredytów byłyby 4 razy większe niż są, bo stopy procentowe byłyby powyżej tej POwskiej inflacji. Bez pracy byłoby 5 mln osób, bo większość firm by upadła na skutek pandemii i nieustannych lockdownow które wprowadzałby rząd PO. Dług publiczny przekroczyłby 2 BILIONY zł. A nasz PKB byłby o 30% mniejszy. Płace podobnie. Emerytury byłyby waloryzowane o kilkanaście złotych. Nie byłoby ŻADNYCH TARCZ, trzynastek, czternastek i 500+. Kryzys z 2008 roku to było małe Miki w porównaniu z korona kryzysem i wojną Putina. Tamten skończył się po pół roku, ten dopiero się rozkręca. A mimo to w ubiegłym roku nasz PKB wzrósł dwa razy bardziej niż w czasie zielonej wyspy Tuska
tw Justyna i
2 miesiące temu
Tęsknię za tymi dobrymi czasami gdy karuzele VAT pięknie się kręciły a w reklamówkach z biedry uszy się rwały ! Polacy zarabiali po 3.50 zł na godzinę i musieli jeździć za parobków na szparagi do túskow ! Pokładam wielką nadzieję w KOnfidentach donoszących na Polakow do Brukseli że po ich powrocie dziadkowi oddadzą zabraną przez pisiorów emeryturę i będzie jak dawniej ! Zostało przecież jeszcze tyle Polskich firm o znaczeniu strategicznym do sprzedania ruskim czy Niemcom, więc pójdźmy wszyscy do wyborów by zagłosować na jedyna słuszna partię !
Tia
2 miesiące temu
Może w końcu przyjda dobre czasy,nie mogę się doczekać widząc gęby nierobstwa.
EKSPERT
2 miesiące temu
CZY JUŻ WYDRUKOWANO BANKNOT 1000 ZŁ ?CZY ZDĄŻĄ WPROWADZIĆ DO OBIEGU?500ZŁ WYDRUKOWANO 50 MILONÓW/tj. 25 MLD. ZŁ/ BEZ POKRYCJA.SUKCES PIS !
EKSPERT
2 miesiące temu
CZY JUŻ WYDRUKOWANO BANKNOT 1000 ZŁ ?CZY ZDĄŻĄ WPROWADZIĆ DO OBIEGU?500ZŁ WYDRUKOWANO 50 MILONÓW/tj. 25 MLD. ZŁ/ BEZ POKRYCJA.SUKCES PIS !
...
Następna strona