Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Będzie nowe święto państwowe. Senat poparł pomysł

124
Podziel się:

W czwartek Senat jednogłośnie poparł pomysł ustanowienia nowego święta państwowego. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzony będzie 27 grudnia. Upamiętniać będzie zryw Polaków przeciwko Niemcom w Wielkopolsce w latach 1918-1919.

Będzie nowe święto państwowe. Senat poparł pomysł
Będzie nowe święto państwowe. Senat poparł pomysł (PAP, PAP/Mateusz Marek)

W czwartek Senat jednogłośnie poparł ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego. Jak informuje PAP, za zgłoszonym przez prezydenta i uchwalonym przez Sejm projektem ustawy zagłosowało 99 senatorów.

Będzie nowe święto państwowe. Senat poparł pomysł

Prezydent Andrzej Duda podjął inicjatywę ustawodawczą w odpowiedzi na głosy mieszkańców i samorządowców z Wielkopolski, którzy domagali się uczczenia pamięci powstańców z lat 1918-1919.

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.
Zobacz także: Czy będą nas obowiązywały restrykcje podczas świąt Bożego Narodzenia?

Powstanie Wielkopolskie, któremu hołd oddaje nowe święto, wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Stolicę regionu udało się wyzwolić 6 stycznia 1919 roku, po tym jak polscy powstańcy przejęli miejscowe lotnisko. W kolejnych dniach udało się wyzwolić większą część Wielkopolski.

Rozejm w Trewirze, do którego podpisania doszło 16 lutego 1919 roku, potwierdził zdobycze powstańców. Uznano go wówczas za front walki państw sprzymierzonych.

Finalnie powstańcy osiągnęli swój cel 28 czerwca 1919 roku, kiedy to podpisano traktat wersalski, na mocy którego niemal cała Wielkopolska powróciła we władanie Polski.

Chociaż 27 grudnia zostanie nowym świętem państwowym, to nie jest to równoznaczne z tym, że będzie to dzień wolny, a dla pracowników okazja do dłuższego wypoczynku po świętach Bożego Narodzenia. Inicjatorzy akcji zakładają, że 27 grudnia miałby być dniem pracującym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(124)
cair
3 lata temu
Mój dziadek był powstańcem i pisanie poniżej przez niektóre osoby bardzo nieładnie o prezydencie Polski i samym święcie jest zwykłym chamstwem. A co do samego Powstania Wielkopolskiego to wybuchlo ono między innymi z tego powodu że Piłsudskiemu było obojętne czy Wielkopolska będzie w granicach państwa Polskiego. Z tego też powodu w okresie międzywojennym nie był lubiany w Wielkopolsce.Dla mnie takie święto jest równie ważne jak dla byłych powstańców i ich rodzin ,Powstanie Warszawskie.
dd24
3 lata temu
ok to my ale tego nie nie odbierzemy odpadów bo w sobotę poprzednią i kolejna są kolejne święta. Nikt nie myśli o pracy tego typu! żal...
Lolololololol...
3 lata temu
Wykorzystywanie powstania do bieżących geopolitycznych czy sondażowych gierek jest dość problematyczne moralnie:) Ponadto ubieranie tego regionlanego święta w szaty nacjonalizmu, szowinizmu czy wykorzystywanie go do promowania anty niemieckich sentymentów to najlepsza droga do zniekształcenia obrazu powstania. Wiele wielkopolskich rodzin ma korzenie niemieckie i polskie, a Wielkopolska od zawsze czci pamięć poległych. Odgrywanie socrealistycznej komedii nie zmieni rzeczywistości.
duda
3 lata temu
Uwaga tu jej Exscelencja, oglaszam swieto panstwowe.
Ubaw po pachy
3 lata temu
Tylko jeszcze jedno święto???? Fajnie będzie wypłatę liczyć bo nie będzie za co
...
Następna strona