Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Będzie obniżka cen paliw? Analitycy: z tankowaniem poczekaj do wtorku

41
Podziel się:

Benzyna Pb98 za 5,48-5,60 zł/l, Pb95 za 5,17-5,29 zł/l, olej napędowy ON za 5,29-5,41 zł/l, autogaz LPG za 2,69-2,76 zł/l - to prognozowane średnie ceny paliw na stacjach w tygodniu od 31 stycznia do 6 lutego 2022 r. Analitycy e-petrol.pl przypominają, że od wtorku zaczyna obowiązywać niższa stawka VAT na paliwa. "Tankowanie od wtorku będzie wyraźnie tańsze" - piszą.

Będzie obniżka cen paliw? Analitycy: z tankowaniem poczekaj do wtorku
Analitycy rynku paliw mówią wprost: od wtorku na stacjach będzie zauważalnie taniej. Wchodzi obniżka podatku VAT na paliwa. (Adobe Stock, Minerva Studio)

W ostatnich dniach ceny paliw na stacjach w Polsce znów poszły w górę. To skutek drożejącej ropy naftowej na światowych rynkach. Średnie ceny paliw w handlu detalicznym w środę 26 stycznia wyniosły:

  • benzyna Pb98: 6,09 zł/l
  • benzyna Pb95: 5,83 zł/l
  • olej napędowy ON: 5,89 zł/l
  • autogaz LPG: 3,09 zł/l
Na drodze do wyraźnie tańszego tankowania pojawiła się przeszkoda w postaci wzrostu cen na giełdach naftowych, gdzie w ostatnich dniach notowania ropy Brent przekroczyły poziom 90 dol. za baryłkę - komentują dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak.
wykres dla: oil.fx

To zaś sprawiło, że w ostatnich dniach w cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki. Nie pomogło postępujące osłabianie się złotego w relacji do dolara amerykańskiego. Klienci detaliczni pod koniec stycznia zauważyli wyraźne podwyżki cen na stacjach paliw. "Aż o 10 groszy w górę poszła cena oleju napędowego i litr tego paliwa w detalu kosztuje średnio 5,89 zł" - podkreślają analitycy.

Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Obniżka VAT na paliwa. Ma być zauważalnie taniej

Na horyzoncie pojawia się jednak szansa na przełom.

Operatorzy rynku detalicznego podnieśli ceny, ratując swoje marże, które w ostatnim czasie utrzymywały się na niskim poziomie. Taką decyzję ułatwiła im z pewnością oczekiwana obniżka stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., która wejdzie w życie od 1 lutego. Dzięki obniżce podatku w przyszłym tygodniu ceny na stacjach wyraźnie spadną, więc kierowcom łatwiej było pogodzić się z ostatnimi korektami w górę - dodają dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak w piątkowym komentarzu.

Spadek wpływów do budżetu tylko z tytułu obniżki VAT na paliwa szacowany jest na około 3,11 mld zł. Jest to element tzw. tarczy antyfinlacyjnej. Nowe stawki podatku VAT będą obowiązywać od 1 lutego do końca lipca 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Hitler
3 miesiące temu
Ja jestem bardzo zadowolony z tej obniżki .. :)
Arnik
4 miesiące temu
Jeżdżę na prund za grosze... Dostałem wóz od Morawieckiego :)
Ok PIS
4 miesiące temu
Brawo PIS. Koniec komuny. Brawo PIS. Tak trzymać.
Mafia PiS
4 miesiące temu
Orlen/PiS wyciąga z naszych kieszeni więcej niż powinni bo trzeba łatać dziurę budżetową....
Tylko
4 miesiące temu
Kto to łyknie ? W Białorusi paliwo jest po 3,50 za litr Każde na każdej stacji. I kto tu jest dyktatorem i złodziejem ?
...
Następna strona