Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
02.02.2019 08:41

Bezrobocie rekordowo niskie. Eurostat daje nam trzecie miejsce w Unii

Dane GUS sobie, a Eurostat sobie. Te pierwsze pokazały wzrost bezrobocia w Polsce, ale Eurostat wydaje się mówić: "zaraz, zaraz, co to właściwie jest to bezrobocie?". Z unijnych zestawień wynika, że w grudniu w Polsce wcale nie wzrosło, ale spadło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Urzędy pracy są ostatnio potrzebne głównie do tego, by zapisać, kto chce się leczyć za darmo (Fot: Andrzej Grygiel)

Niedawno informowaliśmy, że po raz pierwszy od roku wzrosło bezrobocie. Według danych GUS w grudniu przybyło ponad 18 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc.

Już po tygodniu pojawiają się kolejne dane za ten sam okres, ale wnioski są odwrotne. Eurostat podał w czwartek, że bezrobocie w Polsce nie wzrosło, ale spadło. I to o 14 tys. osób. Co więcej - jest rekordowo niskie.

Zobacz też: Prezes Fakro: Wynagrodzenia co roku mogą wzrastać nawet o 10 proc.

Po raz pierwszy w historii badań prowadzonych w metodologii Eurostatu zeszliśmy poniżej poziomu 600 tys. osób bez pracy i bezrobocie wynosiło w grudniu ubiegłego roku 3,5 proc. Według GUS bezrobotnych jest o 378 tys. więcej.

Eurostat liczy jako bezrobotnych te osoby w wieku od 15 do 74 lat, które nie mają pracy, są zdolne ją podjąć w ciągu dwóch tygodni oraz aktywnie jej poszukiwały pracy. Natomiast GUS bada tylko liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Konstytucja, konstytucja!

Z porównania metodologii i danych wynika, że w Polsce jest 378 tysięcy osób, które pracy wcale nie szukają, a zarejestrowały się prawdopodobnie tylko po to, żeby mieć dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Gdyby Sejm zgodnie z konstytucją zapewnił "obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, […] równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych", czyli w skrócie - uniezależnił leczenie od składek, to wizyty w urzędach i rejestrowanie rzeszy osób byłoby zbędne.

Ale konstytucja konstytucją, a mamy, jak mamy. Od lat - właściwie odkąd wprowadzono obecną konstytucję - sprawa nie zaprząta głów sędziów Trybunału Konstytucyjnego ani tym, którzy mają prawo wnosić skargi konstytucyjne. "Konstytucję mamy dobrą, tylko mało używaną", jak mawiano jeszcze za czasów słusznie minionych.

Plany odłączenia składek w ZUS i możliwości leczenia zapowiadał parę lat temu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, ale ministra już nie ma. Póki co, będziemy się musieli więc stykać ze sprzecznymi danymi odnośnie bezrobocia. Ale to te Eurostatu trzeba traktować jako pokazujące rzeczywistość.

Można więc spokojnie odtrąbić, że bezrobocie jest historycznie najniższe. W ciągu zaledwie trzech lat z zawodowej bezczynności wyrwało się aż 608 tys. osób. Przez siedem lat poprzednich - zaledwie 100 tys.

Dzięki temu, ze stopą bezrobocia na poziomie 3,5 proc. zajmujemy ostatnie miejsce na podium w Unii Europejskiej (a czwarte miejsce w Europie), zaraz za Czechami i Niemcami. W Czechach w ostatnim miesiącu liczba bezrobotnych jednak wzrosła o 13 tys. W Niemczech podobnie jak w Polsce ubyło 14 tys. osób bez pracy.

(Money.pl)
(Fot: Jacek Frączyk)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, bezrobocie, stopa bezrobocia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-02-2019

Claro que siNajlepiej to bylo za TuSSka! Mozna bylo sobie nakrasc ile sie chcialo! A za obecnego rezymu same ograniczenia.

02-02-2019

kazkPROPAGANDA SUKCESU - ZUPELNIE JAK ZA GIERKA

02-02-2019

prawdahaha, ludzie siedzą na zachodzie, lecą do usa, ale oczywiście w kraju jest bezrobocie niskie

Rozwiń komentarze (48)