Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Koszt zasiłków dla bezrobotnych najniższy od co najmniej dekady. Ponad 400 mln zł oszczędności

216
Podziel się:

Spada bezrobocie, a wraz z nim maleją koszty zasiłków. W rok suma wypłat spadła o ponad 200 mln zł. Wynik pozytywnie zaskoczył - resort pracy w planie zapisał kwotę o 430 mln zł wyższą.

Kondycja rynku pracy pod rządami minister Elżbiety Rafalskiej jest bardzo dobra.
Kondycja rynku pracy pod rządami minister Elżbiety Rafalskiej jest bardzo dobra. (WP.PL)

W 2018 roku z funduszu pracy wypłacono 1 mld 337,5 mln zł brutto zasiłków dla bezrobotnych (bez składki na ubezpieczenie społeczne)
. To najniższa kwota od co najmniej dekady - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki systematycznemu spadkowi bezrobocia w Polsce można było zaoszczędzić sporo pieniędzy.

W porównaniu z 2017 rokiem na zasiłki dla bezrobotnych poszło o 213 mln zł mniej. A jeszcze pięć lat temu roczny koszt zasiłków sięgał prawie 2,9 mld zł, a więc ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

W 2018 roku było też zdecydowanie najmniej zarejestrowanych bezrobotnych. Na koniec grudnia ich liczba spadła poniżej 970 tys. Ze statystyk w rok ubyło więc ponad 100 tys. osób. Jeszcze w 2013 roku było ich ponad 2 mln. Wtedy też stopa bezrobocia wynosiła prawie 13,5 proc. wobec 5,8 proc. obecnie.

Mniej więcej na stałym poziomie na przestrzeni lat kształtuje się odsetek bezrobotnych, którym nie przysługuje zasiłek. Jest ich zdecydowana większość - około 85 proc. Ponad połowa to osoby długotrwale bezrobotne (powyżej 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat). Z najnowszych statystyk wynika, że 27,1 proc. bezrobotnych ma powyżej 50 lat. Tylko minimalnie mniej jest osób poniżej 30. roku życia.

Koszty zasiłków poniżej planu

Zasiłki dla bezrobotnych wypłacane są z funduszu pracy, którym zarządza Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Podsumowanie roku jest ewidentnym sukcesem minister Elżbiety Rafalskiej, która wykonała plan i to z nawiązką. Przy okazji rozliczenia przychodów i kosztów funduszu pracy za 2017 rok założono, że w 2018 roku zasiłki dla bezrobotnych będą na poziomie 1 mld 769 mln zł. Bilans jest więc na plusie około 430 mln zł.

Co dzieje się z oszczędnościami w zawiązku z systematycznym spadkiem wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych? Zostają w funduszu i służą innym celom. A wśród zadań funduszu pracy są m.in.: finansowanie szkoleń pracowników i bezrobotnych, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego czy jednorazowe dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. Do tego dochodzą dodatki aktywizacyjne, stypendia czy koszty przygotowania zawodowego dorosłych.

Zobacz także: Zobacz także: Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Budżet funduszu pracy stanowią m.in. dotacje budżetu państwa czy środki pochodzące z Unii Europejskiej, ale przede wszystkim zasilają go składki obowiązkowe płacone od wynagrodzeń osób pracujących. Według najnowszych danych MRPiPS, w 2017 roku ze składek do funduszu pracy trafiło 11,2 mld zł. UE zasiliła go kwotą niecałych 1,7 mld zł.

Składki odprowadza i opłaca pracodawca. Obecnie jest to 2,45 proc. podstawy wymiaru. Przy średniej płacy w Polsce na poziomie 5274,95 zł brutto (dane za grudzień 2018) na fundusz pracy idzie co miesiąc około 129 zł.

Składki i płacę netto z wynagrodzenia brutto można w prosty sposób obliczyć, korzystając z kalkulatora wynagrodzeń money.pl.

Ile zasiłku dla bezrobotnych?

Do połowy 2018 roku podstawowy zasiłek dla bezrobotnych w ciągu pierwszych 3 miesięcy wynosił 831,10 zł brutto. W pozostałych miesiącach było to 652,60 zł. Kwoty te mogą być jednak obniżone o 20 proc., jeśli staż pracy nie przekracza 5 lat. Stawka w wysokości 120 proc. podstawy obowiązuje dla pracujących powyżej 20 lat.

Obecnie zasiłki dla bezrobotnych są nieco wyższe. Wynika to z waloryzacji, która odbywa się raz w roku - 1 czerwca. Przeliczenie dokonywane jest na podstawie cen towarów i usług konsumpcyjnych za poprzedni rok. Teraz podstawowy zasiłek dla bezrobotnych wynosi 847,80 zł brutto w okresie pierwszych 90 dni. Po tym czasie stawka maleje do 665,70 zł brutto.

Bezrobotny po zarejestrowaniu w urzędzie po 7 dniach otrzymuje prawo do zasiłku. Wypłacany jest za każdy dzień roboczy bez pracy. Przyznaje się go na maksymalnie 6 lub 12 miesięcy. Okres ten zależy od poziomu bezrobocia w regionie zamieszkania. Dłużej można pobierać zasiłek w przypadku, gdy stopa bezrobocia przekracza 150 proc. średniej dla całego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(216)
Gdańszczanin
4 lata temu
W państwie PiS to nawet zasiłków nie płacą jak należy, napewno wykreślają bezrobotnych pod byle pretekstem żeby nie wypłacać zasiłków.
obywatel
4 lata temu
No to Rafalska do dzieła - babcia + przecież jest dużo kasy do rozdania
Maria
4 lata temu
Co ma zrobic kobieta ktora przepracowała zawodowo 40 lat teraz z dnia na dzien traci prace nie może dostać zasiłku bo odziedziczyła ponad 2 ha gospodarstwo ruine bez dojazdu ktorego nikt nie chce kupic po wprowadzeniu nowych przepisów..
Jan
4 lata temu
Ryźa kłamie tak jak cały pis Ta sekta to patologia
Obywatel
4 lata temu
Na podstawie czego pani tak twierdzi , z chmur ???? Rzeczywistosc jest zupelnie inna !!!
...
Następna strona