Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie rośnie. Po kilku miesiącach stabilizacji

42
Podziel się

W grudniu stopa bezrobocia w Polsce wzrosła do 6,2 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. Od czerwca utrzymywała się ciągle na poziomie 6,1 proc.

Bezrobocie rośnie. Po kilku miesiącach stabilizacji
Bezrobocie pod koniec roku minimalnie wzrosło. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDKiYwiJ

Zgodnie z prognozami ekonomistów w grudniu bezrobocie w Polsce wzrosło. Zmiana jednak jest minimalna. Stopa bezrobocia wyniosła 6,2 proc. wobec 6,1 proc. odnotowanych w listopadzie.

W ten sposób przerwana została seria równych odczytów. Od danych za czerwiec aż do listopada w każdym miesiącu GUS wyliczał stopę bezrobocia na 6,1 proc.

bDKiYwiL

Czy to oznacza początek dłuższego trendu wzrostu bezrobocia rejestrowanego? Ekonomiści Pekao sugerują, że w styczniu dane mogą być gorsze.

"Nasze myśli zwracamy już bardziej w kierunku stycznia - miesiąca corocznego sezonowego wzrostu bezrobocia" - komentują.

"Grudzień przyniósł redukcję pracujących w sektorze przedsiębiorstw i zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Oznacza to, że liczba etatów była redukowana, ale część pracowników pracowała też dłużej (wracali z zasiłków itp). Dużo dłużej" - wskazują ekonomiści mBanku.

bDKiYwiR

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec roku wyniosła 1 mln 46,4 tys. wobec 1 mln 25,7 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 866,4 tys. przed rokiem.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 105,4 tys. wobec 97,1 tys. miesiąc wcześniej. W grudniu 2019 roku liczba nowych bezrobotnych wyniosła 118 tys. osób.

bDKiYwiS

Najnowsze statystyki GUS negatywnie zaskoczyły wiceministra rozwoju, pracy i technologii Roberta Tomanka, który wcześniej zapowiadał, że do końca roku bezrobocie powinno utrzymać się na niezmienionym poziomie.

Zarówno w listopadzie jak i w grudniu sytuacja na polskim rynku pracy była bardzo dobra w porównaniu do reszty Europy. Podobne wyliczenia, choć przeprowadzane inną metodologią, pokazują, że jesteśmy w ścisłej czołówce krajów z najniższym bezrobociem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKiYwjm
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Nowy0007
miesiąc temu
Za to kwitnie szara strefa i robota za pół darmo. Konsekwencje nadmiernych restrykcji i obostrzeń Rządowych. W tym momencie nawet dotacje Rządowe nie pomogą, żeby wyjść na prostą. :'( Niestety. Wykończyli drobnych przedsiębiorców i ich biznesy.:-(
Veto
miesiąc temu
Taki skok to nic strasznego. Jak się skończą tarcze i inne osłonki to dopiero będzie wysyp bezrobotnych.
Hilton
miesiąc temu
Skończył sie rynek pracownika... na długie lata. Ziścił się plan Pionokia - praca za miske ryżu...! Wyborcy powinni sobie pogratulować.
bDKiYwjn
Win7
miesiąc temu
Bo niktch nie chce robić za 2500 przy takich kosztach zycia
intro
miesiąc temu
jak w grudniu zatrudnienie spadło, to styczeń, luty, marzec będzie spadać jeszcze bardziej...
...
Następna strona