Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie minimalnie spadło. Polska ciągle na drugim miejscu w Europie

99
Podziel się

Jesienna fala koronawirusa nie spowodowała wzrostu bezrobocia w Polsce. W listopadzie było nawet minimalnie niższe niż w październiku - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego. Wypadamy lepiej od niemal wszystkich krajów. Wyjątkiem są Czechy.

Bezrobocie minimalnie spadło. Polska ciągle na drugim miejscu w Europie
Polski rynek pracy opiera się kryzysowi wywołanemu koronawirusem. (Flickr | money.pl, sorkin (CC BY 2.0) | DS)
bDBdpdKd

Zarobki w Polsce nie dorównują tym zachodnioeuropejskim, ale trzeba przyznać, że sytuacja na naszym rynku pracy jest stabilna. Także w zderzeniu z kryzysem wywołanym przez drugą falę COVID-19. Według najnowszych statystyk (za listopad), bezrobocie nie rośnie, a nawet z listy bezrobotnych ubyło 5 tys. osób. Jest ich w sumie 568 tys.

Według opublikowanych w piątek danych Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce wynosi 3,3 proc. wobec 3,4 proc. miesiąc wcześniej. W porównaniu ze stanem sprzed epidemii skok nie jest tak duży, jak wieścili na wiosnę ekonomiści. Rok wcześniej bezrobocie było na poziomie 2,9 proc. Wzrosło więc o zaledwie 0,5 pkt. proc.

Warto zauważyć, że również w piątek swoje szacunki na temat bezrobocia opublikowało ministerstwo pracy. Tam jednak mowa o bezrobociu niemal dwukrotnie większym (niewiele ponad 6 proc. i więcej niż milion osób bez pracy).

bDBdpdKf
Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Trzeba podkreślić, że żadna z tych instytucji nie przekłamuje statystyk. A duże różnice wynikają z metodologii obliczeń, w związku z czym mówią coś innego.

Eurostat do swoich wyliczeń bierze osoby w wieku 15-74 lat, pozostające bez pracy, ale zdolne ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukające zatrudnienia. Procentowa wartość odnosi się do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

bDBdpdKl

Co ważne, Eurostat obliczenia wykonuje na podstawie swego rodzaju ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Dlatego do obecnych nieco ponad 6 proc. wliczają się np. osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne tylko dla ubezpieczenia, a pracy nie szukają. W statystykach Eurostatu są pomijane. Szczegółowe różnice między podejściem Eurostatu i GUS opisaliśmy TUTAJ.

Choć ekonomiści podzieleni są w ocenach, które dane lepiej oddają rzeczywistość, niezaprzeczalną zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. Tak jak w przypadku np. PKB, wychodzi na to, że wypadamy dużo lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej.

Gdy w Polsce bezrobocie wynosi 3,3 proc., średnia w UE to 7,5 proc. A tylko w krajach posługujących się walutą euro aż 8,3 proc.

bDBdpdKm

Najgorsza sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie bez pracy jest około 16,4 proc. obywateli. Dwucyfrowe bezrobocie jest jeszcze na Litwie (10,4 proc.), ale średnią europejską zawyża jeszcze Francja (8,8 proc.), Włochy (8,9 proc.), Finlandia (8 proc.) czy Szwecja (8,6 proc.).

Lepsze statystyki od Polski mają tylko Czechy. Tam bezrobocie w listopadzie było na poziomie 2,9 proc. - takim samym jak w październiku.

bDBdpdKn
bDBdpdKG
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
123
3 tyg. temu
Bezrobocie spadło, bo polityka urzędów pracy jest taka, że pod byle pozorem wywalają bezrobotnych z urzędów pracy i skreślają z listy bezrobotnych. I tak oto mamy cudowną pozycję w unii europejskiej. W propagandzie nikt z pisem nie wygra, ponoć już delegacje z Korei Północnej z Chin i z Rosji zjeżdżają do Polski na nauki propagandy w mediach.
BEZROBOTNY
3 tyg. temu
bezrobocie spadło czy liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła bo to sa 2 rózne rzeczy
Teddy
3 tyg. temu
Nikt nie bierze pod uwagę tych 4mln ludzi, którzy wyemigrowali. Gdyby nagle wrócili wszyscy do kraju, to jakie byłoby bezrobocie - 20 czy 30%?
bDBdpdKH
Pogromca Stat
3 tyg. temu
Hmmm, Hiszpania góruje, a Grecja to nie zmieściła się w ekranie? Czy opuściła cichaczem Unię?
and
3 tyg. temu
ja wierzę osobiscie zmniejszyłem bezrobocie w Polsce mieszkam w Polsce pracuję w Niemczech
...
Następna strona