Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Wciąż rekordowo niskie

173
Podziel się:

Stopa bezrobocia w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. w październiku – podał GUS. To oznacza, że dalej w Polsce bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, ale w 2023 r. – jak prognozują eksperci z PIE – możemy spodziewać się spadków zatrudnienia szczególnie w niektórych branżach.

Są najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Wciąż rekordowo niskie
W listopadzie zarejestrowano 114 tys. nowych bezrobotnych (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl)

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w listopadzie 800,2 tys. wobec 796 tys. osób w październiku.

Stopa bezrobocia w listopadzie pozostaje na niezmienionym poziomie

Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 5,1 proc., a konsensus PAP Biznes wskazywał, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniesie 5,2 proc.

W listopadzie zarejestrowano 114,3 tys. nowych bezrobotnych, o 13,1 proc. więcej rok do roku. Miesiąc do miesiąca było to mniej o 3,8 proc.

W końcu listopada 197 pracodawców zadeklarowało zwolnienie 19,1 tys. pracowników, w tym 4 tys. osób z sektora publicznego.

W 2023 r. możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia

Stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, ale – jak prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny – w 2023 r. możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia. Są branże, w których zmniejszenie zatrudnienia jest bardzo prawdopodobne. W dodatku inflacja dalej będzie przewyższać wzrost wynagrodzeń.

Bezrobociem najbardziej w ocenie PIE zagrożone są sektory, w których ceny energii mają największy udział w kosztach produkcji, takie jak motoryzacja, branża chemiczna czy przetwórstwo surowców.

Paweł Śliwowski z PIE w rozmowie z PAP ocenił także, że malejąca liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych zapowiada spowolnienie w branżach budowlanej, meblarskiej, wykończenia wnętrz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prognozy gospodarcze na 2023 r. Marek Belka: będziemy tracić na wartości realnej naszych płac

Stopa bezrobocia – jak GUS ją wylicza co miesiąc?

Stopa bezrobocia wyliczana przez GUS pokazuje, ilu jest zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w stosunku do liczby osób aktywnych zawodowo. Osoby, które po 90 dniach od utraty pracy tracą status bezrobotnego, nie są wliczane do tej statystyki.

Dlatego, analizując same dane o stopie bezrobocia podawane przez GUS co miesiąc, nie zobaczymy, że około 13,5 miliona Polaków nie jest aktywna zawodowo, bo nie może, nie chce lub z innego powodu od dłuższego czasu nie podejmuje pracy. Aby to zobaczyć, potrzebne są dane o współczynniku aktywności zawodowej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(173)
andy
rok temu
Bezrobocia nie ma bo nie ma inwestycji.
Gomzo
rok temu
Po 30 latach transformacji w Polsce Bezrobocie nadal będzie rosło w 2023 roku to jest jakiś wielki problem demograficzny czyli jest jeszcze za dużo pracowników na rynku pracy albo kraj jest źle rzadzony
Emerytka
rok temu
Wbrew temu co właśnie mówią w TV o emerytach jak to o nich dbają, od nowego roku okradają ich w sklepach już skrajnie wysoko. Ceny rosną i są wyższe niż Giewont i Kasprowy.
Mhh
rok temu
Hip hip hurra! Propaganda sukcesu odtrąbiona.
Jan
rok temu
U NAS W WAWA BUDOWLANKA ...POL NA CZARNO ,KILKU NAJNIZSZA I KOPERTA...NASTEPNI NA 1/4etatu tyraja po 10h..no ale to Ukraina....zapraszamy do ZLODZIEJA ZUS =PRYWACIARZ....UWAGA NA PRYWACIARZY=ZLODZIEJ,OSZUST I WYZYSK!!!!.....UWAGA,OMIJAC!!!
...
Następna strona