Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Wiemy też, ilu Polaków pracuje

149
Podziel się:

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu – podał GUS. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w III kw. 2022 r. 57,8 proc., wobec 57,9 proc. w poprzednim kwartale.

Są najnowsze dane o bezrobociu w Polsce. Wiemy też, ilu Polaków pracuje
Stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się ostatnio na niskim poziomie (Agencja Wyborcza, Fot.Michał Walczak / Agencja Wyborcza.pl)

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 2022 r. 796 tys. wobec 801,7 tys. osób we wrześniu.

Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w październiku utrzymała się na poziomie 5,1 proc. Również konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc.

Stopa bezrobocia wg BAEL oraz współczynnik aktywności zawodowej – III kwartał 2022 r.

GUS podał też dane dotyczące stopa bezrobocia według BAEL. W III kwartale 2022 r. wyniosło 2,9 proc. wobec 2,6 proc. w II kw.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w III kw. 2022 r. 57,8 proc., wobec 57,9 proc. w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,1 proc. wobec 56,4 proc. w II kw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spirala płac niebezpiecznie się rozkręca. "Może ją przerwać wzrost bezrobocia i upadek przedsiębiorstw"

Stopa bezrobocia – jak GUS ją wylicza co miesiąc?

Stopa bezrobocia wyliczana przez GUS pokazuje, ilu jest zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w stosunku do liczby osób aktywnych zawodowo. Osoby, które po 90 dniach od utraty pracy tracą status bezrobotnego, nie są wliczane do tej statystyki.

Dlatego, analizując same dane o stopie bezrobocia podawane przez GUS co miesiąc, nie zobaczymy, że około 13,5 miliona Polaków nie jest aktywna zawodowo, bo nie może, nie chce lub z innego powodu od dłuższego czasu nie podejmuje pracy. Aby to zobaczyć, potrzebne są dane o współczynniku aktywności zawodowej, jak te, które za III kwartał w Polsce podał dzisiaj GUS.

Współczynnik aktywności zawodowej pokazuje, ilu Polaków w wieku produkcyjnym pracuje lub aktywnie szuka pracy. Nigdy jednak nie wyniesie on 100 proc., bo część osób w wieku produkcyjnym (18-60/65 lat) nie może pracować, jak np. osoby niepełnosprawne, więźniowie czy ucząca się młodzież po 18. roku życia. Do osób aktywnych zawodowo zalicza się natomiast bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
ZK590
2 lata temu
45 letni "emeryci", nie pracujące 'madki", żyjące doskonale wraz z konkubentami z socjalu, przerośnięto do granic absurdu budżetówka w każdym segmencie, reszta za granicą. Tak manipulując można uzyskać doskonały wskaźnik bezrobocia lub 18% inflacji przy wzrostach cen żywności i mediów o 50-100%.
Gucio
2 lata temu
Czyli dane o bezrobociu ewidentnie są fałszywe. Dzięki!
Baca
2 lata temu
Ha ha stopa bezrobocia 5 % , dobre , ci co są rejestrowani , a reszta , gdzie ci co siedzą po wsiach , co wyjechali z granicę , gdzie pracujący na lewo ..... co za bełkot ,,, bezrobotnych w kraju jest o wile więcej , trzeba umieć liczyć !!
antyklerykal
2 lata temu
jak zlikwidują biura pracy to i bezrobocie /zniknie/, wielki kryzys USA sunie po koloniach USA !!!!!........... /...Prezydent RP wydał postanowienie, które uprawnia żołnierzy USA, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej do używania środków przymusu bezpośredniego na terenie Polski. W niektórych przypadkach mogą też używać broni. Dotyczy to nie tylko stosowania siły wobec własnych żołnierzy, ale również wobec cywilów. ,........................ więcej /Żołnierze NATO z uprawnieniami do stosowania środków przymusu. Również wobec obywateli RP/,........../...Nawet 2 mld dolarów miałby wynieść nasz wkład w budowę stałej bazy wojsk USA w Polsce. Potem rząd ponosiłby kolejne wydatki, uczestnicząc w kosztach obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Sprawdziliśmy jakie opłaty ponoszą inni sojusznicy USA.,....Ile będzie kosztować baza USA w Polsce i dlaczego tak drogo? Już w czerwcu pisaliśmy o polskiej ofercie dla Amerykanów. Polska miałaby wyłożyć od 1,4 do 2 mld dolarów jako inwestycję w budowę stałej bazy wojsk USA. Po wybudowaniu bazy polski rząd pokrywałby część kosztów stacjonowania wojsk. Pytanie przez WP eksperci podkreślają, że 2 mld dol. (7,4 mld zł) to duży ciężar dla podatników. Ta kwota nie wesprze modernizacji naszej armii. Cały budżet MON wynosi 41 mld zł. Z czym można porównać koszt inwestycji w bazę USA?,..........więcej /"Polska zapłaci miliardy za obecność wojsk USA". Będziecie zdziwieni, ile płacą Niemcy/
Bula
2 lata temu
Dane GUS są niewiarygodne, kłamią tak samo jak kłamią w sprawie inflacji, która jest trzy razy większa niż oni podają, robią to po to by Polacy nie zorientowali jak są przez PiS na ogromną skalę okradani.
...
Następna strona